Gå til innhold

Fetaost..hjelp..


Anbefalte innlegg

Skrevet

Uff..er helt fortvilet nå..

Har i hele sv.skapet holdt meg unna muggoster,(er i uke 38), noe som jeg normalt spiser ofte..Har spist philadelfia og fetaost som "erstatning", men her om dagen kom jeg over en artikkel hvor det stod at fetaost var noe gravide burde holde seg langt unna...og det har jeg spist MYE av i løpet av sv.skapet..ca 2 ganger pr.uke

 

Hvordan kan jeg vite om jeg er Listeria forgiftet?? Og hva kan skje/har skjedd med babyen?

Er så bekymret nå....

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Fetaost er vel ikke frarådet gravide. Ikke i de offisielle kostholdsanbefalingene i hvert fall. Den er oftest pasteurisert.

 

Det har forekommet listeria i fetaost, men sjansen er helt mikroskopisk (listeria kan teoretisk sett overleve i massevis av vanlige matvarer).

 

Du kan ikke vite om du har listeriose, siden sykdomsforløpet hos friske voksne stort sett er asymptomatisk. Det kan påvises f.eks blod, spinalvæske eller fostervann - men dette er ikke noe du vil få utført fordi du har spist fetaost, altså.

 

 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...