Gå til innhold

Overgangsperioden, fra flytende til fast føde.


Anbefalte innlegg

Skrevet

Ser ut til at det er mange som bekymrer seg over om poden får i seg nok mat når man begynner å innføre fast føde (og den bekymringen vedvarer vel minst til de har flyttet hjemmefra....). Kom over et hefte fra det danske helsedirektoratet (det danske svaret på mat til spedbarn). Der kaller de perioden fra 6-9mnd for overgansperioden. Jeg tolker det slik at det er perioden man bruker på innføring av fast føde, nye konsistenser og nye smaker, og at man ikke bør bekymre seg for at de håpefulle ikke spiser fulle posjoner grøt og hele middagsglass i denne perioden. Nå har jo min lille frøken runda 9 mnd da. Heldigvis er hun flink på grøten, men middag har hun et stykke igjen på ja.... Men kanskje noen med yngre babyer vil senke skuldrene litt av det som står her?

 

http://www.sst.dk/publ/Publ2006/CFF/Mad_8/Mad.pdf

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Sakser litt fra "mat til spedbarn" med det samme jeg er igang også jeg ;-)

 

"Ofte vil en posjon på 1/2 - 1 dl være nok rundt 6 mnd. Ved 8-9 mnd kan posjonsmengden være økt til ca 2 dl, men noen barn spiser mindre posjoner, og andre større."

 

"Synes du barnet spiser svært lite og ensidig, bør du diskutere dette med helsesøster. Så lenge barnet er aktivt, har en rimelig vekst og vekt og ellers virker fonøyd, er det som regel liten grunn til bekymring."

Skrevet

Takk, blomstre! Det var en fin link. Jeg har printet ut oppskriftsdelen, spennende med litt annen vinkling på matretter enn det jeg er vant til. Fin forklaring på utviklingen av "spise-evnen" hos de små.

Skrevet

Så bra info, dytter denne litt opp jeg=)

  • 2 uker senere...
Skrevet

Stadig et tema, dytter...

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...