Mamman til Sofie 180207 Skrevet 2. april 2009 #1 Skrevet 2. april 2009 Vi ønsker å døpe gutten vår ved et 1000-års sted. ( ved en elv) Stedet er jo vigslet( eller hva det heter) men vi fikk ikke presten i menigheten til å døpe datteren vår der for to år siden. Hun forklarte at det måtte skje i kirken, sammen med menigheten. Vi mener å ha lest om dåp utendørs, men er usikre. Noen her som vet noe mer?
Nurkfrid Skrevet 7. april 2009 #2 Skrevet 7. april 2009 Jeg vet ikke helt hvordan det er med dåp, men med inngåelse av ekteskap kan presten vie dere på andre vigslede steder enn kirken. Men det er altså opp til hver enkelt prest om de ønsker å gjøre det eller ikke. Nå er det jo også sånn at dåp, i motsetning til bryllup, tradisjonelt utføres som en del av gudstjenesten, og gudstjenesten foregår jo stort sett i kirken kl.11. Skal dåpen holdes et annet sted, må jo dette gjøres utenom vanlig gudstjenestetid, og dermed handler det ikke bare om sted og vilje, men også om å få prestens timeplan til å gå opp.
plass'n Skrevet 7. april 2009 #3 Skrevet 7. april 2009 Om sommeren arrangeres det setermesser mange steder, iallfall oppover Østerdalen og i Trøndelag men sikkert andre steder også. Der har det vært vanlig med dåp utendørs, har vært med på mange slike. Da blir spørsmålet om dere kan få prestene med på å ha en friluftsgudstjeneste på dette 1000års-stedet, det burde vel være et godt forslag, sånn midt på sommeren, eller Olsok-dagen 29.juli?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå