Anonym bruker Skrevet 27. mars 2009 #1 Skrevet 27. mars 2009 Er det det samme som allmennlærer? Hva er evt forskjellen?
Gjest Skrevet 27. mars 2009 #2 Skrevet 27. mars 2009 Adjunkt betyr en som har 4 års utdanning hvor pedagogikk er innebygd i denne utdannelsen. Ble den nye benevelsen på almennlærere etter at lærerutdannelsen økte fra 3 til 4 år, men den omfatter også de som ikke har allmennlærerutdanning, men er faglærer med ped ved siden av. Jeg er adjunkt med tillegg, dvs at jeg har 5 års høyere utdanning (ett år mer enn vanlig adjunkt), ett av årene mine er ppu som inkluderer pedagogikk og fagdidaktikk, resten er fag fra et universitet.
Anonym bruker Skrevet 27. mars 2009 #3 Skrevet 27. mars 2009 Ok :-) Og da er begynnerlønn 334 000,- hvis man ikke har tillegg?
Anonym bruker Skrevet 27. mars 2009 #4 Skrevet 27. mars 2009 hvis man har to fagbrev eller mer har man også tittelen adjunkt..
Gjest Skrevet 27. mars 2009 #5 Skrevet 27. mars 2009 Ja, nå er den på det. 1. mai stiger den til 349 000 kr i året. Om man er kontaktlærer, teamleder osv, får man tillegg på lønnen. Kontaktlærertillegget er vanligvis på mellom 10 000 og 20 000 kr i året.
Gjest Skrevet 27. mars 2009 #6 Skrevet 27. mars 2009 Ja, men du må vel ha ped også? Da jeg tok PPU, var det mange med yrkesfag som tok faget også og ble adjunkt.
Anonym bruker Skrevet 27. mars 2009 #7 Skrevet 27. mars 2009 Oooooooooo :-) Så gøy! Og fremdeles har jeg et år til igjen på skole etter dette. Vannvittig som lønnen har steget siden jeg begynte på utdanningen.
Gjest Skrevet 27. mars 2009 #8 Skrevet 27. mars 2009 Er vi heldig stiger den mye mer også. Begynner å bli stor lærermangel og for få studenter. de best utdannede lærerne forlater yrke til fordel for bedre betalte jobber og politkerne begynner å innse at noe må gjøres med lærerlønnen for å beholde de gode lærerne i jobben. Siden lærere har hatt veldig lav lønnsvekst de siste 10(?) årene later det til at vi etterhvert kan forvente et solid hopp i lønnen de nærmeste årene slik at lønnen står mer i forhold til antall år med utdanning og stress og ansvar på arbeidsplassen. Sies det. Må innrømme at jeg håper de har rett, selv om lønnen ikke akkurat var grunnen til yrkesvalget mitt ;-)
Anonym bruker Skrevet 27. mars 2009 #9 Skrevet 27. mars 2009 En adjunkt er stillingsbetegnelsen for en lærer eller førskolelærer i det norske skolesystemet som har lavere grad fra universitetet eller høgskole med praktisk pedagogisk påbygning. Adjunktstatus kan også oppnås for de med treårig lærer- eller førskolelærerutdanning med minst ett års godkjent tilleggsutdanning fra høgskole eller universitet eller annen likeverdig utdanning med pedagogisk påbygning. Etter at allmennlærerutdanningen ble 4-årig er alle allmennlærere adjunkter. Med fem års utdannelse kvalifiserer man til stilling som adjunkt med opprykk.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå