Anonym bruker Skrevet 18. mars 2009 #1 Skrevet 18. mars 2009 Hvorfor skal tannlege være så forferdelig dyrt her i landet:( Jeg skulle ha vært hos tannlegen ,men jeg har ikke råd Ville ha kostet meg ca 50 000.
Anonym bruker Skrevet 18. mars 2009 #2 Skrevet 18. mars 2009 Ja jeg også. Plager meg hver dag Jeg har aldri smilt for mannen min på de 7 årene vi har vært sammen. Er bare 26 år og føler det ødelegger hele livet mitt. Var hos tannlege for 2 år siden han mente jeg må i hvertfall ut med 100000. Jeg er rådvill og har heller ikke råd
Anonym bruker Skrevet 18. mars 2009 #3 Skrevet 18. mars 2009 Uff ,og jo lenger man går uten å gjøre noe med det ,jo mere er det som må fikses og dyrere blir det:)Det er helt håpløst Hi
† I Jesu Navn † Skrevet 18. mars 2009 #5 Skrevet 18. mars 2009 Jeg har veldig dårlige tenner pga magesyre som jeg har hatt store problemer med før. Nå må tennene vedlikeholdes, men egentlig skulle jeg hatt kroner så totalen som skal betales nå er 70 000 kroner.
Anonym bruker Skrevet 18. mars 2009 #6 Skrevet 18. mars 2009 JAAAA...men nå ser det ut som at jeg kan få fikset opp alt sammen til sommeren,og det skal bli godt. har smerter hver dag nå, så jeg er veldig plaget.
Anonym bruker Skrevet 18. mars 2009 #7 Skrevet 18. mars 2009 HVORFOR skal bukplastik være dekket men ikke tannpleie?????????????????????????????????????????????? Det provoserer meg noe helt forferdelig! Jeg har et pent smil og pene tenner, og har vært heldig. Men tenker veldig mye på dere som ikke har det, og synes synd på dere, og synes det skulle vært dekket på lik linje med bryst og mageoperasjoner som enkelte her inne har grått seg til på legekontorene.
Anonym bruker Skrevet 18. mars 2009 #8 Skrevet 18. mars 2009 Jeg fikk dekket kroner på seks fortenner oppe... både direkte via trygdekassen.. slik at jeg betalte kun 10 % av deler av behandlingen.. dessuten fikk jeg trukket det fra på skatten også... det jeg betalte... Det er verdt å søke... Jeg søkte på bakgrunn av tanngnissing om natten... og fikk som sagt dekket 90 % av behandlingen som var relatert til dette..
Anonym bruker Skrevet 18. mars 2009 #9 Skrevet 18. mars 2009 Man må med andre ord vite om smutthullene i systemet, og ha en tannlege villig til å gå veien for deg. Pappa fikk dekket pga medisiner han brukte, som angivelig ødela tanngarden hans. Men jegvet han hadde allerede dårlige tenner. Han sa de begynte å falle ut pga medisinene han brukte etter hjertetrøbbel. Derfor dekket trygdesystemet nye tenner for han. Så det er verdt forsøket å prøve seg for alle som har dårlige tenner. Det kan jo være mange grunner til dårlige tenner. Har man en sykdom fks, kan staten helt sikkert dekke deler av det, eller hele greia. Om du ikke har råd.
Anonym bruker Skrevet 18. mars 2009 #10 Skrevet 18. mars 2009 Her og... dårlige tenner! men heldigvis holder jeg på å ordne opp nå bare 2 år siden jeg var der sist, men allikevel har jeg måttet ut med ca 8000 til nå pga at tennerne er så dårlige! Men gud det er verd det!!!!! slippe å gå å bekymre seg.... ta litt etter litt så ordner det seg også økonomisk:)
Anonym bruker Skrevet 18. mars 2009 #11 Skrevet 18. mars 2009 8000 er egentlig lite. Mange må ut med 5sifrede beløp og 6 sifrede, for å fikse opp tennene sine.
Anonym bruker Skrevet 18. mars 2009 #12 Skrevet 18. mars 2009 Jeg har fått pyrea (om det skrives sånn?) En tannsykdom som gjør at jeg også må gå masse til tannlegen i fremtiden. mamma har det også, og bruker fryktelig mye penger på det. Men det kan skrives opp på selvangivelsen.. Men skulle ønske man fikk frikort hos tannlege på lik linje som vanlig lege. Noen som vet hvilket parti (om det er noen) som ville vedtatt dette?? :-) For da skal jeg stemme!
Anonym bruker Skrevet 18. mars 2009 #13 Skrevet 18. mars 2009 Skriv til alle parti på stortinget, og se hva de skriver tilbake til deg. dette må da gjelde mange- Og sett gjerne dette opp mot at mange får større bryster dekket av staten, og mageplastikk! Jeg synes faktisk det er MINST like viktig å ha et pent smil. Faktisk mere viktig, siden en mage og pupper kan skjules. Det kan ikke tenner.
Gjest Tale30 Skrevet 18. mars 2009 #14 Skrevet 18. mars 2009 Du med pyrea: Dersom du har diagnosen pyrea så skal du ha det dekket av staten. Du betaler kun en egenandel så lenge tannpleien er grunnet denne sykdommen. Jeg fikk diagnosen kronisk periodontitt for noen år siden. Det var helt sjokk. Jeg har fine tenner, og har aldri hatt et hull.. har alltid fått masse skryt hod tsnnlegen. Så ventet jeg 5 år mellom to tannlegebesøk, og fikk da beskjed om at tannstein hadde lagt seg mellom tennene og tannkjøttet slik at det ble dannet betennelser. Dette kom som lyn fra klar himmel. Men med denne diagnosen fikk jeg dekket mesteparten, og i dag er jeg kvitt problemet etter mye rensing hos tannlege og bruk av elektrisk tannbørste og tanntråd. Mitt råd til alle: Bruk for all del tanntråd! Selv om tennene ser hvite o fine ut er det forferdelig hvor mye som ikke forsvinner med tannpuss alene.
Anonym bruker Skrevet 18. mars 2009 #15 Skrevet 18. mars 2009 Det var da litt a noen priser dere snakker om. Det som er veldig viktig her er å benytte den offentlige tannehlsetjenesten, den er rimeligere enn det private markedet. Jeg er klar over at det er et for dårlig offentlig tilbud i store deler av landet, men om man kan reise litt så er det verdt kronene. Prisene i det private er ofte avhengig av husleige og andre driftskostnader, pris og kvalitet er ikke nødvendigvis sammenfallende. Så har en dette med hva en får dekket av nav, her kan nok de lokale navkontorene litt for ilte enda, men jeg ville ha snakke tmed tannlegen om det. Så har vi videre hva som er den beste behandlingen. Skal en ha tenner på stift så koster det en hel haug og det er store smertefulle behvndlinger, men en kan ha broer og kroner, det er mye rimeligere. En trenger ikke bevare alle tennene het bak til visdomjekslene, om man ikke har råd. En må se på hvor man kan få fester og så lage halvbroer bakover. Har man mistet feste pga periodontitt så er det jo værre, men da er det støtte å få hos navfor spesialist behanvlinger. En jeg kjenner har fått bro fremme i overkjeven, fire tenner, to er fester og to i mellom, og det kom på 8500,- i offentligtannklinikk. Nå skal vedkommende ha en bro til en halvbro bakover for en seksårsjeksel og den kommer på 4500,- Når en snakker om slike summer som dere gjør så spør en seg jo neste om hva som er abefalt å få gjort her, er det tenner på stift operert inn i kjeven så er det klart det er kostbart. Operasjoner i forbindelse med periodontitt er også dyrt, men det skal jaggu meg være alvorlig når så unge mennesker som er her inne trenger en slik operasjon, mye er vanligvis gjort med tannpleie og økt renhold. Dere kan da knapt ha pusset en tann. Jeg kjenner en mann i 60 årene som har periodontitt som sykdom, ikke relatert til renhold, men også han har mange av tennene sine. Han har hatt det stsørste parten av voksent liv. Jeg tror det er mange her som har vært på dyreste klinikken i byen og tror at alle har samme prisene som dem.
Gjest Tale30 Skrevet 18. mars 2009 #16 Skrevet 18. mars 2009 Når det gjelder periodontitt så er det bare 5% av de som får periodontitt som utvikler en så alvorlig form at de mister tennene. Når det gjelder det du sier om at de som får dette knapt kan ha pusset en tann, så er det ikke alle som kan hjelpe på denne sykdommen med tannpuss og godt vedlikehold av tennene. Det er, som i mitt tilfelle, balanse i bakteriefloraen i munnen og økt tannsteinsproduksjon som er grunnen. Dette kan holdes i sjakk ved å rense hos tannlege hvert halvår i perioder oftere. Problemet er at mange går ikke til tannlegen før de merker at de har vondt, og da kan sykdommen, som er veldig snikende, ha kommet langt før de kommer under behandling. Jeg fikk beskjed om at selv om jeg hadde denne diagnosen så ville jeg beholde tennene mine, men jeg må ta det seriøst og gå til tannlegen hvert halvår for rens.
Anonym bruker Skrevet 18. mars 2009 #17 Skrevet 18. mars 2009 Ja, det er vanvittig kostbart, men det vet dere, og det har det dessverre alltid vært. Jo lenger man venter, jo verre blir det! Dere kan ikke ha vært hos tannlege på MANGE år om dere kommer opp i disse summene? Hvorfor har dere ikke vedlikeholdt tennene en gang i året? Lager bare ris til egen bak om man skipper unna.
Anonym bruker Skrevet 18. mars 2009 #18 Skrevet 18. mars 2009 jeg også har vannvittig dårlige tenner...tror det kommer av fire svangerskap hvor jeg har kastet opp 10-15 ganger daglig i 9 mnd... altså mye syreskader=( har begynt å fikse litt...men ikke råd til alt hele tiden...tilsammen kommer det på ca 35-50 tusen....og det på tannlege-høyskolen i oslo...så det er jo ikke de flinkeste tannlegene enda da.... men de får jo veiledning og så er det billigere=) men skulle gjerne ha dekket dette her!!! Trodde nesten det bare var meg som er ung(32 år) med dårlige tenner...men ser jo at ikke det er tilfelle...trist egentlig..
Anonym bruker Skrevet 18. mars 2009 #19 Skrevet 18. mars 2009 Meld dere inn i gruppen på facebook som forlanger at staten også delvis dekker tannlege, slik som lege!
Anonym bruker Skrevet 18. mars 2009 #21 Skrevet 18. mars 2009 Gladnyhet: Nå kommer "billigtannlegene" til Norge, fra Polen blant annet. Skal åpnes klinikk på Grønnland i Oslo nå. Helt andre priser, og disse tannlegene har det med å være dyktige. Vi tror vi er så supre her hjemme hva tannhelse og annen helse angår, men de er ofte bedre utdannet selv i tildigere østblokkland, og har hatt mer moderne teknikk lengre enn oss. Man kan også dra til Ungarn, Polen o.l og få alt til halv pris. Mange som valfarter, derofr har mange av disse profileret klinikkene ansatt tannleger som blant annet kan norsk og svensk. Og i hvert fall engelsk. En venninne av meg fikk hele munne fikset (innkl. porselensfasader), og kom hjem med Hollywoodglis. Kostet henne 50.000. Her hjemme ville det kostet henne 150.000.
Anonym bruker Skrevet 18. mars 2009 #22 Skrevet 18. mars 2009 anonym 18:24, hvorfor ikke? Folkets stemmer kan jo gi politikerne noe å jobbe for!!!!
Anonym bruker Skrevet 19. mars 2009 #23 Skrevet 19. mars 2009 Har også dårlige tenner.. uansett hvor godt jeg prøver å ta vare på dem..så blir det hull..knekker... osv... Tannlegen min har sagt at jeg har svake tenner.. og eneste jeg kan gjøre er å "minske" skadene med å bruke tanntråd, munnskyll osv... Dyrt er det og jah!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå