Gå til innhold

Finnes det morsmelkerstatning uten kumelk? soyamelk el lign?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Noe må være galt, for de siste dagene har hun grått som besatt hver gang hun har spist, hun presser og presser og roer seg ikke ned før det har gått 1-1,5time. Hun har stadig vekk avføringssiv,men ikke noe mer. Kan hun være obstipert? I tillegg gulper hun mye mer enn tidligere...

 

Får så vondt av henne og vet ikke hva jeg skal gjøre snart... Har ringt helsestasjonen, der var alle opptatt frem til i morra og fastlegen kommer jeg ikke gjennom til.

 

Jeg har ikke nok melk selv til at det er tilstrekkelig så hun er nødt for å få noe i tillegg og om hun ikke tåler morsmelkerstatning, hvilke alternativer finnes?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Det finnes, men tror det er spesialmelk som man får på resept... Når man gir mme er det viktig at de har jevnlig avføring, mener jeg har hørt helst hver dag. Blir ofte litt harde i magen når man gir mme. Hvis det bare siver litt avføring, kan det jo være at hun er obstipert. Har du prøvd maltekstrakt i melka? Ei kvart teskje ca pleier å gjøre susen her i gården:-)

Skrevet

på apoteket finnes det noen typer. Jeg brukte soyasemp til mi jente med allergi, men vet det finnes noen andre sorter også. Men de er veldig dyre.

Så visst jenta di ikke tåler vanlig mme og må ha melkeerstatning så kan legen søke NAV om å få det på blåresept. Men da må det være en grunn for det.

Men du kan kjøpe en på apoteket å se. Spar på kvitteringene visst du senere får det på blåresept, for da får du refundert beløpet fra NAV

Skrevet

nutramigen er uten kumelkproteiner. kjøpes på apotek. det koster flesk og smaker helt grusomt. her brakk lillegutt seg av det, heldigvis trengte vi ikke bruke det!

men siden det er så dyrt og det viser seg at babyen må ha det kan legen din skrive en anbefaling eller noe liknende om at babyen må ha dette grunnet så og så, og dere får dekt det via nav. ta derfor var på alle kvitteringer!

 

mulig det finnes noe annet også, men det vet jeg ikke noe om...

 

hvorfor tror du hun ikke tåler venlig mme? er det påvist?

vi hadde kolikkbarn og fikk råd av legen om å prøve det et par uker for å se om det ble bedre, det gjorde det ikke så gikk heldigvis over på nan!!

hvor gammel er hun?

Skrevet

Altså,hun har fått det i mange uker og det har vært uten problem. Bare nå siste dagene at det har vært som nå. Når jeg skriver det ned så ser det jo virkelig ut som obstipasjonssmerter, til tross for at jeg gir malt hver dag. Har vært redd for å gi for mye malt også siden hun engang fikk vanvittige luftsmerter rett etterpå. Men kanskje jeg rett og slett må øke dosen da, gir en god kvart t-skje daglig..

 

Hvordan og hvorfor fikk du sjekket ut i forhold til allergi?

Skrevet

Hun er 3,5mnd og har tidligere fått både småfolk, hipp og nan uten at det har vært noe problem. Synes det jo er litt rart om hun plutselig ikke skulle tåle det lenger og,men blir litt desperat etter mange timer med gråt hver dag så sjekker ut alle løsninger :) Vært sånn siden fredag/lørdag

Skrevet

Prosobee er soyabasert og du får den på apoteket (ikke resept), de har den på bakrommet så du må be om den. Det finnes masibaserte også men min helesøster ambefalte ikke det fordi det vist nok smaker helt forferdelig. På barsel fikk minime Profylac den smakte grusomt, men hun spiste uten større protester, stakars liten hadde fått deilig bankmelk på nyfødtavdelingen også kom hun ned på barsel og da var det slutt på godsakene ja. Se også denne siden: http://www.hudlegekontoret.no/kategorier/sykdommer/melkeerstatninger

 

Husk å få med r-en:-)

Skrevet

prøv med litt mere malt.. vi gav en goood tskje i hver flaske når han var tett.. hehe...

prøv deg fram, også kan du trappe ned etterhvert og se om det går greit. prøv oså med litt sviskesaft. du får det fra 4 mnd (nestle) på butikken. du kan fint gi noen tskjeer med dette nå!

Skrevet

Snakket med en lege nå og det ble jeg ikke noe som helst klokere av. Forklarte problemstillingen og da sa hun bare at det var jo helt normalt at små barn hadde et varierende avføringsmønster,til tross for at det står flere steder at barn som får mme har lett for å bli obstiperte og derfor bør ha daglig avføring. Og evt melkeallergi visste hun lite eller ingenting om så det var ganske bortkastet å vente i kø for den informasjonen der :)

 

Kan en evt melkeallergi oppstå etter mange ukers bruk hvis det er det det er?

Skrevet

hmmm...kan jo kanskje høres ut som om hun er litt forstoppa da..? Hvor lenge siden er det hun hadde en vanlig stor porsjon bommelomm i bleia? De presser jo gjerne mye, og får kolikk-lignende smerter hvis de er skikkelig forstoppa, så endel skriking og ubehag er veldig vanlig da..Og en kvart t-skje malt daglig er nok litt i underkant...Jeg gir en stor god t-skje i to flasker per dag (altså to t-skjeer daglig ca), og selv da går det av og til to dager mellom avføring...

Skrevet

Nutramigen er som noen over skriver uten kumelk.

Den koster ca. 400 kr per boks og varer ikke lenge i det hele tatt. En boks har jeg toppen i 2-3 dager.

Sønnen min har ikke påvist melkealergi, men legen valgte å skrive ut Nutramigen på blå resept for ett år da sønnen min tydelig reagerte på vanlig MME.

Nå har vi vert til utredning for cøliaki, og da ble det tatt prøver for melkeintoleranse også.

SPent på svaret på prøvene.

Men siden vi har begynt på glutenfri mat var det ekstra lurt å gå på nutramigen uansett om han hadde melkeintoleranse eller ikke.

Gud vet hvorfor, det fikk jeg ikke med meg :)

Skrevet

Sønnen min får mme, og ved ca 4 mnd begynte han å gråte når han fikk flasken, og dyttet den ut av munnen. Det virket som om han ikke likte smaken lenger. Og det gikk en uke mellom hver bæsjebleie. Jeg mistenkte at han ikke lenger likte malt-smaken, og kuttet det ut. Da ble han mer glad i flasken med mme. I stedet begynte jeg å gi sviskejus, og etter 24 timer komme bæsjebleiene. Etter at han begynte med fast føde gir jeg sviskepuré til hvert måltid, og han er super-regelmessig.

 

Men han var ikke så glad i mme lenger, og fikk rødt utslett på det ene kinnet etter at jeg prøvde nan (skulle variere for å se om han likte et annet merke bedre). Jeg får selv en liten intoleranse for kumelk i perioder hvor jeg drikker mye melk, mens geitemelk går bra. Så jeg har byttet til geitemelk-erstatningen fra Holle (kan brukes fra 4 mnd). Den glir ned med et smil.

Skrevet

Kjøpte Nutramigen i dag og lille snupp spiste 40ml før hun nektet å spise mer, til tross for at jeg tok oppi malt for å gjøre den litt bedre på smak.. Etter det skrek hun verre enn verst så kom ikke så langt med det foreløpig :P endte med at hun måtte få litt nan i tillegg for å bli mett så foreløpig er jeg like langt, men leser i bruksanvisningen at de fleste barn venner seg til smaken innen 2 uker så kanskje det er håp..?

 

Prøvde og helsesøsters forslag å gi henne hjemmelaget sviskepuré, men sånn ca 90% gikk i håret, kinnet, bodyen osv så tviler på det har så mye effekt.. ;)

 

 

 

 

 

 

 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...