Lykkeli & gla ♥ jentene mine ♥ Skrevet 11. februar 2009 #1 Skrevet 11. februar 2009 Det er vel få temaer som er mer tabubelagt å snakke om før fødsel/ ultralyd, enn ønsket om et bestemt kjønn, d være seg gutt el jente.. Det er liksom ikke helt ”lov” til å ønske seg et bestemt kjønn, for d viktigste er jo at baby er frisk osv osv…Og det er det jo selvsagt også, ingen tvil om det. Man vil uansett elske babyen sin over alt på jord, og når man får babyen i armene etter fødselen, er alle tankene om kjønn glemt og totalt uvesentlig.. Likevel gjorde jeg meg noen artige observasjoner mens jeg var gravid, og som jeg begynte å fundere litt mer over her om dagen.. Da jeg gikk gravid m jenta mi, og ble spurt om kjønn på babyen i magen, svarte de aller fleste kvinner ”ååå, så koselig m jente da..”. På barn i magen (BiM) observerte jeg også bemerkelsesverdig mange utropstegn og smileyfjes på innlegg hvor folk som nettopp hadde vært på UL og fått beskjed om at de venta jente, sammenlignet m de mer nøkterne innleggene hvor folk fortalte om at d ble gutt. Og jeg skal ærlig innrømme at da jeg selv var på ultralyd første gang, og fikk høre at d var en liten jente vi ventet, så ble også jeg litt ekstra glad, og syntes d var utrolig stas m en jentebaby.. Jeg fikk derfor et inntrykk av at de fleste kvinner ønsker seg en jentebaby, og tenkte å se om dette kunne stemme, om d var gjort noe forskning på d. Etter et raskt søk på google fant jeg følgende artikkel, hentet fra Tidsskrift for Den norske Legeforening (basert på data fra Medisinsk fødselsregister. Over 540 000 kvinner som hadde født to, tre og fire barn i perioden 1967 – 2003 var inkludert i studien). Den bekreftet faktisk min ”mistanke”, her er et lite utdrag: ”I motsetning til tidligere studier har vi vist at norske kvinner har størst preferanse for jenter, fordi kvinner med bare gutter hadde høyest sannsynlighet for å føde flere barn. Vi tror dette kan forklares med at vi har større likestilling mellom kjønnene i det norske samfunnet enn tidligere og sammenliknet med mange andre land. Vi fant også at andelen gutter øker svakt med økende paritet. Dette er i motsetning til tidligere studier, og vi kan ikke forklare hvorfor. Disse to faktorene fører paradoksalt nok til at det blir flere rene guttefamilier og færre rene jentefamilier med mange barn, selv om norske kvinner ønsker seg jenter mest” http://www.tidsskriftet.no/?seks_id=1306409 Hva tenker dere om dette, og hvilket kjønn ”ønsket” du deg..? (jeg ber dere lese innlegget mitt nøye, for jeg ønsker ikke at dette skal bli en ”jente-eller-gutt er best-debatt”, det hadde bare vært artig å høre deres tanker om dette temaet, og se om vi her inne på dib er representative i forh til resten av befolkningen…Jeg mener absolutt ikke at jenter er mer ”verdt” enn gutter, og hadde SELVFØLGELIG blitt like glad i babyen min hvis det ble en gutt!!). Bare så d er sagt;)
Gjest Skrevet 11. februar 2009 #2 Skrevet 11. februar 2009 Jeg ønsket meg gutt, og det ble det. Visste ikke før han kom ut da. Hadde ingen jentenavn klare, men flere guttenavn. Ble veldig glad når gutten min kom. :-)
Septemberprinsen Skrevet 11. februar 2009 #3 Skrevet 11. februar 2009 Jeg er en typisk guttemamma, og ble elektrisk av lykke da ul viste gutt!! Men når det kommer til kleskjøp, så skulle jeg gjerne hatt jente da (Frøken Freken kan nok bekrefte det!). Jeg er så glad for at knerten fant oss!!!
Gjest Skrevet 11. februar 2009 #4 Skrevet 11. februar 2009 Med første så ønsket jeg meg nok bitte litt jente.. men da jeg fikk vite at det var gutt i uke 14.. så var jenta glemt! og lyseblått inn!! Tenkte ikke mer på jenta i det hele tatt.. Men når jeg gikk med nr to.. så ønska jeg meg VELDIG en jente.. vi skulle mest sannsynlig ikke ha flere enn to barn.. og tanken på å ikke få en jenta var litt rar... men.. da vi var på ultralyden så var det Jente!! Jeg gråt av glede!!!! Og er overlykkelig over å nå ha en av hver!! det er jo det jeg alltid har ønska meg, en av hver!!
De tre gull Skrevet 11. februar 2009 #5 Skrevet 11. februar 2009 Er nok enig i den påstanden.. Ønsket jente første gang og fikk det. Ønsket gutt andre gang og fikk det. Ønsket jente tredje gang og fikk det. Får det som jeg vil ser det ut som.. he he )
husmus &2 Skrevet 11. februar 2009 #6 Skrevet 11. februar 2009 Tja, hm, jeg vet ikke. Vi var helt bombesikre på at det var jente. Gudene vet hvorfor. Vi var tilogmed helt enige angående navn uten knussel. Men, vi ville gjerne ha gutt, og det ble det også gitt. Navn slet vi med i nesten 20 uker til før vi endelig ble enige. Neste gang hadde det vært gøy å få jente.
Herkules Skrevet 11. februar 2009 #7 Skrevet 11. februar 2009 jeg hadde ingen ønsker, men når det kom en liten gutt ble jeg overlykkelig og følte at det var"akkurat det jeg ønsket meg" Med nr to sa alle " du ønsker vel at det er jente nå da!" Jeg gikk derfor litt med følelsen av at jeg ville ha gutt (er litt sta og motstrøms til tider) Når jeg så spyttet ut en stor jente så var jeg så lykkelig og følte at det var perfekt Nå sier alle at jeg ikke trenger flere barn siden jeg har en av hver- Noe så dumt. Har aldri ønsket meg jente mer enn gutt, føler det er mange som er litt mer på jente
Makko med to små gutter Skrevet 11. februar 2009 #8 Skrevet 11. februar 2009 Jeg fikk en gutt, og følte flere ganger at jeg måtte "forsvare" at jeg synes det var flott. Jeg ønsket meg vel egentlig en gutt, da jeg har et litt anstrengt forhold til min mor... Men helt klart, en jente blir også velkommen!
Gjest Skrevet 11. februar 2009 #9 Skrevet 11. februar 2009 Vil ikke si jeg _ønsket_ meg jente mer enn gutt, men jeg håpte kanskje bittelitt mer på jente enn på gutt. Å ble veldig glad da UL viste jente Men det hadde jeg nok blitt om den viste gutt også
♥ Miss Fat ™ ♂ + ♀ Skrevet 11. februar 2009 #10 Skrevet 11. februar 2009 Jeg ønska meg gutt første gangen, fordi jeg altid selv har hatt lyst på en storebror. Gutt ble det, og nå kommer jenta i juni.
LillyLilly Skrevet 11. februar 2009 #11 Skrevet 11. februar 2009 Jeg fikk en liten flott gutt, men det viste vi lenge før UL!! Ønsket meg veldi en gutt første gangen. Jeg har selv bare søstre (2stk) og har alltid ønsket at jeg hadde en storebror som kunne passe på meg! Så nå håper jeg at min sønn skal få seg en søster neste gang som han kan passe på. Men jeg også følte litt at jeg måtte forsvare det faktum at jeg var kjempe glad for å få en gutt. Og så var det ett slags trass mot min mor som mente at jenter var jo best og jeg kom nok sikkert til å få en haug med jenter jeg også!!! Men jeg må si om en av de andre her sier at når det gjelder shopping så skulle jeg ønske jeg hadde en jente, for fytti grisen det er utrolig mye flotte jenterklær i butikkene altså!!
Frøken Freken Skrevet 11. februar 2009 #12 Skrevet 11. februar 2009 Mitt første tantebarn er gutt - og derfor ville jeg også ha gutt - helt til jeg ble gravid og kjente på meg at det var en jente! Og hvilken jente det ble!!! Mamman til septemberprinsen burde hatt tvillinger for å få utløp for shoppinglysten sin;)
LilleBjella Skrevet 11. februar 2009 #13 Skrevet 11. februar 2009 Jeg ønsker meg en gutt og en jente. Nå fikk vi gutten først, og det syns jeg er supert. Storebror liksom. Håper jo vi får jente neste gang, og får vi ikke det, kan jeg ikke se for meg annet enn at vi må prøve på nr 3. Kan liksom ikke se for meg at jeg ikke skal være mamma til en jente også. Har jo så mange erfaringer med å være jente fra mitt eget liv, og har en ting og to å lære bort. Skulle jeg hatt to eller tre av bare ett kjønn, ville jeg nok heller hatt flere jenter enn gutter. Men, ville selvfølgelig aldri byttet ut den herlige tjukkebolla mi med ei teit prinsesse! Men det kan jo godt være at vi får gutt neste gang også, og er fornøyde med det. Vi får se.
FrøkenJ Skrevet 11. februar 2009 #14 Skrevet 11. februar 2009 Er en typisk guttejente og ønsket veldig en gutt. Min mann er også 4 gutter,så jeg gikk å trodde jeg skulle få gutt jeg også. UL viste jente og mannen min ble såååååå glad.Han ønsket seg virkelig en jente..(han vil gjerne ha en til liten snuppe fortest mulig .-) ). Jeg trodde liksom at jeg skulle bli skuffet,men det gjorde ingenting!!!.. Er nå mamma til verdens søteste og fantastiske jente og håper litt på at hun digger fotball og sport slik sin mamma gjør :-)... ps...gjerne en jente til,men hadde jo vært kjekt å få en liten kopi av min sjønne mann..;-)
Meg&gutta~prøverpånr3 Skrevet 11. februar 2009 #15 Skrevet 11. februar 2009 Hadde egentlig ikke noe spesielt ønske, men ble "lettet" over at det kom gutter begge gangene.. hehe syns gutter er enkle å ha med å gjøre. kan ha noe med å gjøre at jeg er oppvokst med 5 brødre og er litt guttejente selv.. hehe ;p
Trulte76 Skrevet 11. februar 2009 #16 Skrevet 11. februar 2009 jeg trur jeg må ha en sjette sans når det gjelder kjønn på barna mine hehe. Har aldri ønsket meg et spesielt kjønn det har jeg ikke. Men da jeg gikk med nr 1 så var jeg 100% sikker på det var jente. Og min svigermor mente det var gutt. hehe. Men jeg hadde altså rett. Ikke ville jeg vite kjønn på UL heller, ville det skulle bli en overraskelse, men så sikker jeg ble på hva kjønn det var så ble det ikke mye til overraskelse Så nr 2 da. Før jeg ble gravid hadde jeg sett for meg jeg kom til å få jente-jente-gutt Så ble jeg gravid igjenn. Samboern var 110% sikker på det var gutt, men magefølelsen min var ikke helt med på den, jeg trudde det var jente, men ble litt påvirket av sambo siden han var så skråsikker, men følte ikke gutt helt stemte nei. Og jente nr 2 kom Så ble det slutt. Og jeg er nå sammen med en annen. Jeg ble spådd med alle bortsett fra ei at jeg skulle bli gravid og det skulle bli jente. Så jeg var litt påvirket av den spåinga ang jente da. Så da jeg ble gravid så ble jeg litt villedet på en måte. Men dagen før UL så drømte jeg at jeg fikk vite det var en gutt på UL, og da fikk jeg guttefølelse da jeg våknet. Og joda UL visste gutt det. Og følelsen jeg hadde om at jeg kom til å få jente-jente og så en gutt etter bare 1. ungen stemte temmelig bra Var ikke helt det du spurte etter kankje Men da jeg gikk gravid med gutten fikk jeg høre, ja nå kommer gutten siden jeg hadde to jenter så var det veldig kjekt det var gutt virket det som. Da tenker jeg ikke på nær familie, men venner og kollegaer. Men om jeg hadde fått 3 jenter hadde jeg vært like glad. Og så klart like glad om jeg hadde fått 3 gutter:) Så for meg spiller kjønnet veldig liten rolle. Og det er jeg faktisk helt ærlig på. Men ja jeg skjønner de som har gutter, ønsker seg ei lita tulle også eller mottsatt. Synes jo så klart det er kjekt å oppleve begge kjønn når jeg først har fått begge deler:) Men hadde vært like glad i lillegutt om han var jente, eller i jentene mine om de hadde væert gutter Men ja jeg trur det er veldig mange som innerst inne ønsker seg et spesielt kjønn Er lov å ønske så lenge man blir glad for det man får uansett
NormaJean Skrevet 11. februar 2009 #17 Skrevet 11. februar 2009 jeg og sambo hadde alltid sett for oss: storesøster og lillebror. så ble det gutt først. ønsker veldig jente neste gang, det gjør sambo også. helt ærlig så vil jeg veldig gjerne ha en jente også, håpet at første skulle bli jente og ble litt skuffet på ul men det gikk fort over:) jeg har verdens beste lillegutt og vil ikke bytte for noe i verden:)
3rOK Skrevet 11. februar 2009 #18 Skrevet 11. februar 2009 Jeg var redd for at jeg ikke skulle klare å produsere gutter, at vi bare skulle få jenter. Men jeg personlig er litt sånn guttejente da.... På UL første gang kunne de ikke se hvilket kjønn det ble, og jeg ble absolutt ikke skuffet over at vi fikk ei jente. Med nr 2 håpte vi på gutt og fikk det og med nr 3 syns vi det ville være greitt med en gutt til siden de er nærmest hverandre i alder. SÅ for meg er dette veldig perfekt. Jeg har ei jente jeg kan pynte og dille med og 2 gutter som jeg kan spille fotball med. Stereotyp der ja... Kjempe lykkelig for at jeg ikke har 3 jenter, men ville nok vært det hvis det var fakta....
Turbomamma<3<3<3 Skrevet 11. februar 2009 #19 Skrevet 11. februar 2009 Ja, det ligger vel noe i dette.. Jeg ønsket meg kanskje jente litt mer enn gutt, men siden det var første så kom det litt på samme også. Jeg torde ikke stole på min egen magefølelse, så jeg begynte å tro det var gutt fordi så mange andre trodde det. Det er mange gutter i min samboers familie, tror ikke de turde å håpe på at det nå endelig skulle komme en jente! Men akkurat derfor så håpet vi litt på det da, samtidig som jeg gjorde det for min egen del.. Jeg mistet min mor da jeg var 11 år og har savnet dette mor-datter forholdet, som jeg nå får siden jeg fikk en jente! Som noen andre sier her, så kan man jo lettere identifisere seg selv med barn med samme kjønn og føler at man vil få mer til felles med de. Kan lære de mer og kanskje få mer felles interesser. Jeg ble jo mer og mer overbevist om at det var gutt jeg ventet og siden vi ikke ville vite kjønn, så kom det som en stor overraskelse når det kom til en jente ja! Tror jeg gjentok det tre ganger minst, "er det virkelig en jente?", hehe! Håper at jeg får en gutt senere da, av de tre vi planlegger å ha! Er jo stas å få oppleve å få begge kjønn. Men tror nok om jeg måtte velge en av kjønnene, hadde jeg valgt jente framfor gutt.. Nå skal det være sagt at alt det kommer et annet perspektiv når man hører om andre som ikke kan få barn, eller at noen er syke... Da kjenner jeg at jeg er takknemlig bare for at jeg har et barn, og det barnet er friskt! Det er det som egentlig teller!!
Marsipan❤grisen Skrevet 11. februar 2009 #20 Skrevet 11. februar 2009 Jeg ønsket meg veldig en jente, og ble veldig glad når jeg fikk en jente :-)
Gjest Skrevet 11. februar 2009 #21 Skrevet 11. februar 2009 Husker ikke lenger hvorfor, men jeg var veldig innstilt på å få en gutt før ultralyden. Klarte ikke helt å se for meg at jeg skulle bli jentemamma. Så det tok et par dager før jeg kom over "sjokket" over at det faktisk var ei jente - men hun er jo selvfølgelig den herligste babyen jeg kunne fått Husker også jeg irriterte meg over folk som gikk ut i fra at det å få jente var AKKURAT det jeg hadde ønsket meg når jeg sa kjønnet; spesielt ei som gikk så langt som å trekke meg inn i en lang samtale om hvordan hun opplevde det å bli jentemamma - hun hadde en eller flere gutter som var eldre, og så var yngste jente. Og hun snakket som om det var en selvfølge at det å få jente egentlig var mer stas enn å få gutter, og hun trodde opplagt at jeg forstod henne når hun sa det var jo mer stas med jenta allikevel da...
Lykkeli & gla ♥ jentene mine ♥ Skrevet 12. februar 2009 Forfatter #22 Skrevet 12. februar 2009 Ja, d får'n si, så artig:)
Rååååsa på ball Skrevet 12. februar 2009 #23 Skrevet 12. februar 2009 Jeg har alltid ønsket meg 3-4 barn og siden vi "bare" har fått to hittil så har jeg ikke ønsket meg noe spesielt kjønn enda. Vi har to jenter nå og får jeg en jente til så er det supert hadde jeg derimot hatt to gutter og blitt gravid igjen så hadde jeg nok ønsket meg veldig en liten jente. Kanskje stygt å si det, men det hadde nok vært litt sårt å ALDRI skulle fått en datter, samtidig som jeg ikke har noe problem med tanken på å aldri skulle få noen sønn. Samboeren min ønsker seg bare jenter, han føler han er en jentepappa selv kunne jeg godt tenkt meg en liten sønn neste gang, men jeg ønsker meg ikke gutt mer enn jente. Men jeg synes faktisk ofte det fokuseres mye på hvor koselig det er å få gutt jeg. Hvor enkle de er i forhold til jenter, at jentemammaer er så slitsomme, at småjenter er så sutrete osv. Hvertfall her inne
Lykkeli & gla ♥ jentene mine ♥ Skrevet 12. februar 2009 Forfatter #24 Skrevet 12. februar 2009 Det svaret var til De tre gull...
Mjølkekua Skrevet 12. februar 2009 #25 Skrevet 12. februar 2009 Jeg har alltid hatt lyst på flere barn, og jeg har lyst på barn av begge kjønn. Gjerne en gutt først (lettere i tenårene har jeg alltid tenkt) - og det fikk jeg.. Men jeg merker jeg tenker mer på at jeg vil ha en jente neste gang nå som jeg har en gutt. Spøkte med til sambo at jeg vil fortsette å få barn til jeg får ei jente, men det var litt alvor der også.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå