Kamilla, Daniel&Sanne Skrevet 6. februar 2009 #1 Skrevet 6. februar 2009 Jeg har en gutt fra før og hadde aldri ammeproblemer med ham. Fullammet til seks mnd. Fikk ei jente i september, og ammingen gikk fint helt fra starten av. Hun ble lagt i pute i midten av november, og da hylte hun bare hver gang hun ble lagt til brystet på formiddagen. Ikke samme problemet på kvelden,natta og morgenen. Dette holdt på en mnd tid, veldig slitsomt.. Siden har det gått veldig fint. Natt til tirsdag begynte hun å kaste opp melka når hun hadde fått den (smittet av storebror..). Etterpå har hun hylt og kavet verre hver eneste gang hun skal ha mat. Det er så ufattelig slitsomt at jeg nesten mister motet.. Ønsker veldig å amme fullt til hun er seks mnd i hvert fall, hun er nå snart fem mnd. Hun hiver seg bakover med alle krefter når jeg prøver å legge henne til, enten vi sitter, ligger eller står/går rundt. Har prøvd å bare gi henne litt, sprute fra flaske, pumpe i starten før hun får (blir veldig frustrert når melka ikke kommer med en gang). Stryker henne på ryggen, på magen. Kosesnakker, stryker panna, hodet. Hva skal jeg gjøre??? Om natta hyler hun så høyt at hun har begynt å vekke storebror også. Hun begynner å hyle og benne seg bakover med en gang hun skjønner at jeg har tenkt å løfte henne opp. Skal dette fortsette så gir jeg opp hele amminga snart.. Eneste er at jeg tror ikke det vil hjelpe noe å gi mme heller, hun vil jo ikke ta flaske heller sånn det er nå. Har aldri gitt henne noe annet enn morsmelk til måltidene. Noen gode råd? Her er det bare tårer fra mor og barn om dagen.. Utenom måltidene er hun som hun pleier.
Mrs.HvorErNøkleneMine? Skrevet 6. februar 2009 #2 Skrevet 6. februar 2009 Oi! Dette hørtes ikke greit ut altså. Kansje du skal ta deg en tur på ammepoliklinikken om dere har det på sykehuset. Eller ringe en ammehjelper. Jeg har rett og slett ikke anelse på hva du skal gjøre. Eneste jeg kan si er at du er kjempe flink som forsøker, du er en flink mamma:) Klem fra
partyoffive Skrevet 6. februar 2009 #3 Skrevet 6. februar 2009 Min lillegutt holdt på slik. Han hadde orebetennelse på begge sider. Sikre tegn er at de har vondt når de legges flat, kaster hodet bakover når de prover og amme, og ofte kaster opp etter og ha spist...har du hatt henne til legen? Kankjse et er vondt når du holder henne pga oret/orene. Det kan ikke være noe du har spist som hun ikke tåler? Det er ikke alltid godt og si hva det er. Jeg ammer nr 3 og man lurer allikevel fra tid til annen. Lykke til!
Gjest Skrevet 6. februar 2009 #4 Skrevet 6. februar 2009 kan desverre ikke hjelpe deg, men ville bare tipse deg om noe som heter ammehjelpen. de gav meg suveren hjelp når jeg hadde ammeproblemer med forrige mann. Du finner nummeret her på nett hvis du søker på ammehjelpen, eller du kan få nummeret på helsestasjonen. det er forskjellige ammehjelper alt etter hvor i landet du bor. lykke til.
Expat Skrevet 6. februar 2009 #5 Skrevet 6. februar 2009 Forstår jeg det dithen at hun nå ikke får i seg mat nesten i det hele tatt? Det er ikke bra! Om barnet ditt har en kraftig reduksjon i våte bleier nå vil jeg sterkt anbefale at dere kontakter lege. Alt etter formen hennes, i kveld eller i morgen. Det med ørebetennelse er en god grunn for oppførselen hennes.
Verdens lykkligste mamma Skrevet 6. februar 2009 #6 Skrevet 6. februar 2009 Denne historien lyder kjent for meg. Hadde også en som hylte ved amming ved 2-3 mnd alder og var veldig nygjerrig på alt rundt seg. Trodde jeg værtfall. Dette er veldig frustrerende for en mor, og man vil jo gjerne at barnet skal få i seg den viktigste melken. Vi var innlagt på sykehuset når barnet var 2 mnd, og jeg nevnte ammeproblemet. De undersøkte barnet, og fant ut at muskelen på den ene siden i nakken hadde forstrukket seg under fødselen. Dette kan skje under rask eller langsom fødselsforløp. Jeg kunne selv kjenne dette i barnets nakke når jeg visste om det. Var først med fysioterapeut, men dette hadde bare kortvarig virkning. Ammingen gikk bedre, men forverret seg igjen etter en periode. Forsøkte da kiropraktor, og etter 3 behandlinger der har ikke ammingen vært noe problem. Ammet til barnet var godt over 1 år:) Håper at du får til ammingen - er jo veldig koslig for mor og barn også med denne nærheten.
mamarama og lille banan Skrevet 6. februar 2009 #7 Skrevet 6. februar 2009 hei! det her var som å høre meg selv hvordan er allmenntilstanden hennes? det kan være at hun rett og slett er kvalm fordi hun er syk, og ikke har noe matlyst. jeg ville tatt med henne til lege for å utelukke ørebetennelse eller virus/bakterie. min lillegutt har hatt ammeproblemer hele tiden. først var det teknikken, så en rimelig grei periode, deretter ammestreik...og den har vart i snart to mnd nå. men jeg greier å få i ham mat, men det er ikke akkurat kos, og han er ingen rund baby. natt til i går ble han dårlig, og i går tok det faktisk ti timer i mellom at han spiste på det lengste. han kastet opp og hadde blod i avføringen, og noe diare. veldig sutrete og utilpass. vi tok ham med til lege, og fikk henvisning til barneklinikken på sykehuset. der ble han grundig undersøkt, og det bla tatt prøve av avføringen. i kveld fikk vi telefon fra sykehuset om at det var rotavirus han hadde fått. det er en hissig tarminfeksjon, altså en omgangssyke. får du ikke i henne mat i det hele tatt? er det tiss i bleiene, og er det mørkt eller lyst? er hun slapp? spedbarn blir fort dehydrert, og det er farlig. hvis du ser noen av disse tegnene er det viktig at du kontakter legevakta, for da må hun i verste fall få intravenøs væske. jeg har vært nær å gi opp amminga maaange ganger, men akkurat i det jeg skulle gi opp gikk det bedre. mini er nå snart tre mnd og to uker. noe som jeg har brukt og gjort, er å lure ham med smokk. det er jo ikke bra, men jeg har bare måttet gjort noe får å få ham til å ta puppen innimellom. jeg lar han suge på smokken, for å så smette inn puppen akkurat i det jeg tar ut smokken. det er desverre bare det som har fungert i perioder. en annen ting (som trolig er årsaken til vår langvarige ammestreik) er at det er VELDIG viktig å ikke tvinge babyen til puppen. ikke press hodet mot puppen, ikke prøv å stappe inn puppen i munnen. det gjør det mye, mye, verre. vær heller tålmodig, og la babyen roe seg ned ved puppen, evt ta opp og gjøre noe annet/trøste og så prøve igjen. har du prøvd å variere ammestilling? prøvd tvillingstillingen? har du prøvd å klemme ut litt melk før du tilbyr puppen? det kan være lurt å kontakte ammepoliklinikken på sykehuset der du bor, eller en ammehjelper på www.ammehjelpen.no her kan du lese mer om brystvegring/ammestreik: http://matportalen.no/Emner/Gravide og du - det er bare å sende meg pm hvis du lurer på mer, for jeg har prøvd det meste når det gjelder ammestreik
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå