lego Skrevet 1. februar 2009 #1 Skrevet 1. februar 2009 Er barna på noen nettsider som facebook, nettby, habbo el??? Har de msn? Har en diskusjon gående her med største til sambo se.... Vi synes ikke noe om det, og ettersom ho bare er her hver 14 dag, så er det viktigere/riktigere at ho først og fremst er det hjemme hos mor... Vi har ikke snakket med mor om det ennå, men kommer til å gjøre det i kveld ved levering.
Gjest Skrevet 1. februar 2009 #2 Skrevet 1. februar 2009 Har ikke selv, men er lærer på en skole hvor det er endel på den alderen. Ja, de har msn alle de jeg vet om og tror de fleste er på facebook. Kan også ha stor forståelse for at jenta til mannen din har lyst å kunne bruke dette hos dere også, er jo en måte å holde kontakt med venner på. Barn i den alderen begynner å knytte mer og mer tette relasjoner til vennene sine og for dem er daglig kontakt gjerne like viktig som mat og vann ;-) Du husker vel det selv? Kan forstå at dere ikke vil at hun skal drive på med dette mye eller lenge når dere ser henne så lite, men da kan dere jo evt lage en avtale om når og hvor mye. Har selv måtte forholde meg til situasjonen med helgepappa og husker jeg synes det var verre og verre jo eldre jeg ble og reise fordi jeg da ikke fikk være med vennene mine, og på den tiden hadde vi jo verken slikt eller mobil (eller, dette var nettopp begynt å komme, men jeg hadde ikke da). Hadde pappa nektet meg å ringe for å snakke med dem fordi jeg bare skulle være med ham/dem når jeg var på besøk hadde jeg blitt ganske fortvilet...
Sjokoladekaka Skrevet 1. februar 2009 #3 Skrevet 1. februar 2009 Ja, det er vanlig, slik eg oppfattar det. I allefall msn for dei rundt 10. Også nokre andre sider, som habbo, littlestpetshop(dei bamsedyra ein kan kjøpe, og då få eit "dyr" på nettsida) og litt andre ting. Går du inn på f eks nettby, så kan du sjå om der er andre rundt samme alder, ved å legge inn alder i søkefelt. Då finn du jo fort ut om andre på samme alder brukar det:) Veit mange der lyg litt om alderen, men det gjere jo ikkje alle. Og mi erfaring er at dokke kan oppleve at jenta ikkje vil vere hos dokke, om ho ikkje får bruke nettet til slikt i heile tatt. Dokke kan heller ha grense på tidsbruken hennar osv. I dette tilfellet er det faktisk litt sannhet i den om at "alle andre har det". Det er slik ungar i dag held kontakt, i tillegg til mobilen. Du er litt "ute" om du ikkje har det samme. For ungar i denne alderen er venner begynt å bli viktigare enn familie, og det er ein heilt nomal prosess mtp tenår og lausrivingsfasen. Det begynner ofte rundt 10-12-årsalderen, sjølv om puberteten kjem litt seinare.
lego Skrevet 1. februar 2009 Forfatter #4 Skrevet 1. februar 2009 Joda, jeg ser den. Jeg er nok generelt litt skeptisk til den type nettsteder... Msn er jo greit da, ihvertfall så lenge ho kan fortelle hvem alle på lista er, at det ikke er noen "mystiske" personer der... Men det blir jo også feil å bare få lov til å bruke det her hos oss og ikke hos mor, synes jeg. Og i følge henne så får ho ikke lov hos mor... Vi er også veldig åpne for at ho skal få ha venninner på besøk/overnatting når ho er hos oss (vi må bare få pusset opp rommet hennes først... ) nettopp for at ho skal fortsette å synes det er greit å komme hit i helgene.
camilla^ Skrevet 1. februar 2009 #5 Skrevet 1. februar 2009 Har ei på 11 som er inne på habbo og har msn. Vi har kontroll over pcn. Hun vet vi når som helst kan gå inn og sjekke i hennes logger hvor hun har vært. Vi skal få vite evt passord. Nettby og facebook får hun ikke være på enda. Hun er hos oss annenhver uke. Jeg tror hun ikke har det så strengt hjemme hos mammen sin, men reglene fungerer helt greit her. Den dagen hun begynner å skjule ting hun gjør på pcn må vi finne på noe annet, men nå så har vi ikke oppdaget noe. (utover at hun og noen venninner søkte på pornosider. Jeg er igrunn glad for at vi ikke har sperre for dette, for når vi så dette i loggen hennes på kvelden tok vi praten. Det kunne vi ikke gjort om hun gjorde det hos noen andre der vi ikke hadde sett det. ) Lurer på om hun på 7år også har habbokonto, men litt usikker. Mine barn på 6 og 4 år bruker min msn konto. Kjempe stas å prate når man kan bruke webcam.
lego Skrevet 1. februar 2009 Forfatter #6 Skrevet 1. februar 2009 Ja det er habbo ho snakker om nå. Aldri hørt om det før ho nevnte det jeg. Men vi kommer også til å få vite passord ol så vi kan dobbeltsjekke hva ho egentlig driver med. Uansett så må far først ta en samtale med mor, så får de sette seg ned å bli enige om regler osv. Vi ønsker jo ikke at ho skal bli holdt utenfor fellesskapet heller... Mini på 3 år har også fått pratet litt med tante på webcam men det er noe helt annet.
Gjest Skrevet 1. februar 2009 #7 Skrevet 1. februar 2009 Har en 10åring, han har pc og internett, men vi følger med og har klare regler for bruken. LIke greit de lærer nettvett tidlig og at vo voksne følger med i bevegelsene på internett. Msn har han og bruker han, men der er det venner og familie innpå, ikke andre ukjente. Nettby er han også litt innpå, men jeg har selv bruker og kan derfor følge ekstra godt med der. Facebook får han ikke lov innpå riktig enda, får vente til han er eldre før han begynner med noe sånt, vi er selv så vidt innpå der, men ser at det fort kan bli mye negativt for enkelte, ikke oss, men unge særlige som har ukritisk bruk. Så lær ungene nettvett så går det greit, og bruk foreldre styrings mulighetene og filter.
Chanelle med ♀♂♂♂ Skrevet 1. februar 2009 #8 Skrevet 1. februar 2009 Cyberspace er blitt en del av vårt oppdragerområde... Og ekspertenes tips er at vi selv setter oss inn idet, før en lar ungene bruke det! Er selv medlem av både Habbo og nettby... ;0) Har ei datter som nylig ble 12 år. Som nevnt over her, er det veldig viktig for dem i denne alderen, for å holde kontakt med venner og bekjente. Hadde jeg vært dere; hadde jeg samarbeidet med mor, hva hun har lov til å ikke på data, og latt henne gjøre det samme hos dere. Samtaler rundt "farer" på nettet, er egentlig ikke skumle i det hele tatt:0) Lykke til
Gjest Skrevet 1. februar 2009 #9 Skrevet 1. februar 2009 Jeg har en på 10,5. Jente. Hun har egen msn, men Nettby o.l. er ikke lov hos oss. Skremmende hvor mange unge og tilgjengelige jenter det er på forum rundt omkring. Vi bruker også mye tid på dette med nettvett. Hun er derimot på andre nettsteder som er forbeholdt barn som f.eks minstall.no.
Sånn kan det gå Skrevet 1. februar 2009 #10 Skrevet 1. februar 2009 Alle våre 4 eldste(10, 13, 14 og 17) er på div slike sider. Har stor tro på å oppdra barna til å utøve nettvett heller enn å sette forbud mot div sider.
lÅktiHaUDe Skrevet 1. februar 2009 #11 Skrevet 1. februar 2009 Vår får ikke være på nettby, facebook eller habbo. Habbo fordi jeg fikk høre at de ringte en slik betalings tlf en gang med nabojenta her og det koster visst flesk. Nettby, om noen vil finne ut hvor du bor er det ikke noe problem å hacke seg inn og finne ip adr din og plutselig har du noen på døren i arbeidstiden, skjedde vel i nord Norge en gang. Så lenge hun er bare 9.5 år så får hun ikke. Kan se ann når hun er ten åring. Msn har hun men jeg skal vite hvem de på listen er. Nettvett er greit nok men jeg husker at kua har vært kalv og av og til kan ting bli litt vel fristende og det tar jeg ikke sjansen på helt ennå.
Hengebuksvinet&de4grisungene Skrevet 2. februar 2009 #12 Skrevet 2. februar 2009 Har en på 11, og jevnaldrende som ham har allerede tilegnet seg en digital kompetanse, det er en utvikling jeg tror er uklokt å kjempe imot med forbud o.l. Bli heller delaktig i barnas digitale hverdag, følg med på hva de gjør, hvilke sider de er inne på, lær dem nettevett, og vis interesse heller enn å nekte tilgang. Da kommer de bare i opposisjon, og det er nok ikke bra hvis dere vil ha oversikten over hva de gjør.
La Perla Skrevet 2. februar 2009 #13 Skrevet 2. februar 2009 Har en på 11 og en på 15. Begge har msn, og den eldste har også facebook-profil. 11-åringen var på Habbo tidligere, men har nå gått lei, så nå er det kun msn som er interessant. Jeg synes ikke man skal nekte barna sånt. Det er sosiale nettverk, spesielt msn, og de barna som ikke deltar vil vel også føle at de er sosialt ekskludert. Enig med hengebuksvinet og en del andre her: Bare man følger litt med og får dem til å skjønne at de ikke skal snakke med folk de ikke kjenner fra virkeligheten, ikke legge ut bilder av seg osv., går det nok bra.
Mockanin Skrevet 2. februar 2009 #14 Skrevet 2. februar 2009 Eldstemann på 13 år har msn og har hatt det i et par år nå. Han har også egen pc hvor vi sjekker logger og har sperret for alt mulig rart via viruskontrollen. For to uker siden fikk han lov til å begynne å bruke Facebook. Nettby sa vi nei til for et år siden, og det har ikke vært noe tema nå. Habbo og andre siden hvor det kan bli snakk om penge bruk (dem kjøper jo ting på habbo via sms etter hva jeg huser), eller chatting er ikke lov. Vi har nok vært litt strengere enn en del av foreldrene til vennene hans, men dette er det vi har følt har vært riktig og dette er noe vi (jeg og mannen) sammen med faren og stemoren til 13 åringen.
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 2. februar 2009 #15 Skrevet 2. februar 2009 Min eldste (13) har msn, nettby eller facebook har han ikke vist interesse for men jeg hadde ikke nektet han det. Han brukte habbo litt, men det ha han også slutta med. Nå spiller han mest når han er på nett og da runescape, og det har jeg ikke noen innvendinger mot. Tilbød meg å lage msn til yngste (11) men han ville ikke ha. Men han har skaffet seg en del nettvenner over runescape han også. Jeg vil ikke nekte ungene mine dette, fordi jeg i grunn ikke ser det som noe problem, men heller snakke med dem sånn at de vet hva som er farene der ute. Det eneste jeg ikke bifaller er nettsteder som rotten.com ol. Noen ting er bare for groteske.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå