Gjest Skrevet 25. januar 2009 #1 Skrevet 25. januar 2009 Dersom en overvektig venninne eller bekjent snakker med deg og dere er kommet innom et tema som kan relateres til dette, og selv sier noe i retningen: "Jeg er jo tjukk da, så jeg ser vel rund ut uansett" (trenger ikke være akkurat sånn, men at de kommenterer at de selv er runde og ser slik ut), og så står de der og forventer helt tydelig en eller annen form for respons... Hva i alle dager svarer dere eller gjør dere? Har opplevd dette noen ganger og synes det er ganske ubehagelig, aner ikke hva jeg skal svare. Ærlig, men diplomatisk? ("ja, du ser kanskje litt rund ut, men det gjør jo ikke noe fordi...osv) Eller lyve ("Neida, du ser da ikke så rund ut, nå får du gi deg!...osv") Eller bare prøve å skifte helt tema? Sikkert et teit spørsmål, men hva er egentlig greiest? Dere som evt er overvektige og sier slikt, hvilke type respons ville dere foretrukket å få?
Gjest Skrevet 25. januar 2009 #2 Skrevet 25. januar 2009 Kan ikke du spørre Monajenten heller? Hun er den som vil ha respons på at hun er feit.
Anonym bruker Skrevet 25. januar 2009 #3 Skrevet 25. januar 2009 Tja, si det! Jeg er tynn så aner ikke. Men jeg har små pupper og når jeg sier feks "den der kan ikke jeg gå med, har ikke pupper til det". Så vil jeg gjerne høre at "nei, det kan du ikke, men den her kanskje?" Eller noe i den duren. Jeg vil IKKE at de skal lyve å si at noe passer meg bare for ikke å såre meg ved å si at jeg har små pupper. Jeg vet jo at jeg har små pupper, ellers ville jeg jo ikke sagt noe i det hele tatt.
Anonym bruker Skrevet 25. januar 2009 #4 Skrevet 25. januar 2009 Det har jeg også opplevd, og må faktisk innrømme at jeg har vært den som har sagt jeg er tjukk også. Men for min del forventet jeg ikke noen bekreftelse på eller avkreftelse på at jeg var tjukk... Syns det er teit å si det, og hvis de da svarer "ja, du er jo så feit", blir det feil, og sier du "nei, du er ikke tjukk", begynner de å krangle på det... ikke lett å vite hva man skal si da. Skifte tema er best, synes jeg, hvis det går an uten at det blir unaturlig.
Anonym bruker Skrevet 25. januar 2009 #5 Skrevet 25. januar 2009 Kommer ann på hvor nære venninne det er. Er det bare en bekjent eller ei sånn middels god venninne, så skifter jeg bare tema, juger ikke til folk liksom Å er ikke greit å vite hvordan folk man ikke kjenner så godt, reagerer på ærlighet. Er det ei god venninne, så ville jeg vel ha sagt at, Ja du har litt mye av det gode, men det gjør deg ikke til noe mindre fantastisk. Hadde en bekjent/middels god venninne, stadigvekk ha beklaget set på dette, så ville jeg nok ha sagt det samme til dem.
Anonym bruker Skrevet 25. januar 2009 #6 Skrevet 25. januar 2009 En tidligere venninne av meg spurte meg: Om det syntes at hun hadde godt opp i vekt og om hun tykk ut i "denne" (en ALTFOR liten kjole) Så jeg sa; Ja, det synes at du har lagt på deg, men hva så om du nå har noen kg mer. Du er jo like flott. Den kjolen får deg til å se større ut enn hva du faktisk er, siden den er forliten, hadde den vært passe, så hadde den vært rålekker på deg. Hun ble sur, å syns jeg var frekk, å sa at det var ikke det jeg skulle si. Så jeg spurte om hva jeg skulle si. Da sa hun at: Du skulle svare: nei det syntes ikke, å at kjolen var flott. Jeg svarte: Men jeg er da venninne nok til at jeg ikke juger for deg, du er ei fantastisk herlig nydelig jente, skjønn som få, men det syns faktisk at du har gått opp i vekt, å kjolen er rålekker, men den er forliten. Jeg ble "kastet ut", å vi har ikke pratet sammens siden. Jeg er vist ei "dritt kjærring" Ærlighet varer tydligvis ikke lengst.
Gjest Skrevet 25. januar 2009 #7 Skrevet 25. januar 2009 Uff, det høres kjipt ut! Nei, det er jammen ikke lett å vite hva mans skal si alltid. Jeg prøver somregel å være diplomatisk, men det er ikke alltid like lett det heller, og faller ikke alltid i god jord nei... Jeg synes du taklet situasjonen godt, og er enig med deg her, til en god venninne lyver man ikke!
Anonym bruker Skrevet 25. januar 2009 #8 Skrevet 25. januar 2009 Innimellom faller det seg slik at jeg konstaterer at jeg er tykk og fullstendig klar over det selv. Fx hvis det diskuteres klesbutikker, jeg finner ikke klær på "vanlige" klesbutikker fordi jeg trenger str 50/52 - så da er mitt bidrag "jeg er temmelig tykk, så der er det ikke noe å hente for meg", og ellers kan det jo oppstå morsomme og mindre morsomme situasjoner fordi jeg er så tykk som jeg er - og det kan jeg glatt fortelle om uten å forvente at noen skal komme med påstander som "men du er jo ikke så tykk...". For å oppsummere det litt; Jeg vet jeg er tykk, og at jeg påpeker det selv betyr ikke at det er greit for andre å påpeke det. Er noen med meg på klesbutikk forventer jeg ikke at noen skal fortelle meg at jeg ikke ser tykk ut - men det er jo ikke til å stikke under en stol at noen plagg sitter bedre enn andre, og da må det være lov å forvente at den venninna som er med meg kan påpeke dette uten å si at jeg ser feit ut. Du trenger ikke komme med noen avhandling: "ja, du ser kanskje litt rund ut, men...:" - hvorfor ikke bare trekke på skuldrene og påpeke at alle har sitt å slite med.
Anonym bruker Skrevet 25. januar 2009 #9 Skrevet 25. januar 2009 Hvis man er dum nok til å spørre, så må man tåle svaret man får også, så sant det er sagt på en så pen måte som mulig.
Anonym bruker Skrevet 25. januar 2009 #10 Skrevet 25. januar 2009 Jeg fikk høre en komentar en gang om at vedkommende syns h*n var tykk!! Husker ikke helt hva det var som ble sagt, men jeg ble så utrolig satt ut å skjønte ikke hva jeg skulle si så det eneste som kom ut var "Nå får du gi deg.." Er nok ikke det beste jeg har sagt, men det er jo som du sier..Hva er det man skal si?? Irriterer meg at de ikke bare kan droppe å si det når de blir sur hvis man sier seg enig (da kommer jo den at man er frekk), å om man sier at "neida, det er du jo ikke" så får man høre at "Nå må du slutte å lyve til meg" eller noe i den duren..
Anonym bruker Skrevet 25. januar 2009 #11 Skrevet 25. januar 2009 Jeg er overvektig selv og har vært det i store deler av mitt liv. Og JA jeg vet da hvordan jeg ser ut og hvor stor jeg er. Hvis jeg hadde sagt til noen at jeg er "feit" så hadde jeg ikke forventet at de skulle si det motsatte. Jeg er som jeg er og dere er som dere er:) Men har opplevd endel ganger at folk juger meg midt i ansiktet, men ikke når jeg har sagt noe eller spurt om noe. Folk kan sitte å slenge ut at se den personen der er skikkelig feit og burde faen meg slanke seg osv osv osv. Så sier jeg at: jo takk, je er "feit" jeg også og faktisk større enn den personen. Da ror de seg langt på landet. Begynner med at neida det er du ikke,du er sånn passe,du er jo søt osv. Og hvis de sitter å sier at de selv er sååååååååå feite. Så sier jeg at ja hva med meg, hva er jeg da? En flodhest? Neida sier de da. Du er jo ikke tykk da. HALLO, sier jeg bare. Jeg vet faktisk hva jeg er og ikke er. Hvis jeg hadde spurt venninder om hvordan jeg så ut i det og det. Så hadde jeg forventet at de hadde sagt om jeg kledde klærne eller ikke. Tynne mennesker kler ikke alle klær de heller. Det kommer helt ann på personligheten dems,fasongen på klærne,fargen på klærne og hva de skal brukes til. Ut på byen,kosedress,bryllup osv.
Gjest Dina:-) Skrevet 25. januar 2009 #12 Skrevet 25. januar 2009 Tja, da hadde jeg vel sagt noe sånn som "Tenk deg om du går ned 3-5 kilo, da vil man jo allerede se det vi ser nå - at du flott" - jeg bryr meg ikke om folk er runde, så lenge de har utstråling. Man trenger heller ikke si "Ja, du er dritfeit liksom" til de.
Anonym bruker Skrevet 25. januar 2009 #13 Skrevet 25. januar 2009 Kommer an på Mannen min kaller meg tjukk hele tiden, men sier det på en spøkefull måte. Kunne ikke brydd meg mindre! Vil gjerne gå ned i vekt, skal prøve igjen, ny uke nye muligheter! Men er ikke verdens undergang å være litt overvektig. Trøster meg med at vekta er tosifret! Andre, må gjerne lyve det de er god for, og si at neida, du er da ikke tjukk!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå