Gå til innhold

Tips for oss med babyer som helst ikke vil ta flaske!


Anbefalte innlegg

Skrevet

Snuppa mi må pent finne seg i å få litt mme pga jeg begynner å få for lite melk. Men flasken tar hun ikke uten kamp...det er hylskriking HVER dag. Som regel gir vi opp til slutt å gir henne fra kopp, det godtar hun. Merkelige greier siden hun kun fikk flaske den første uken etter hun var født, å plutseli 2-3 uker gammel nekter hun.

Vi har prøvd stort sett alee typerflasker som finns, å har størst hell med den fra chicco med latekstupp.

I allefall, kom over disse tipsene på ett annet nettsted,:

 

Tar ikke barnet flaske eller MME? Her er tips:

 

Sukkervanntrikset:

Poenget er at med sukkervann på flaska, blir den uimotståelig, samt at flaska igjen blir forbundet med noe godt istedenfor noe de hater eller frykter. Kun for kort tids bruk for tilvenning av flaska.

 

Kok opp sukkervann, 1 ss sukker til 1 dl vann. Avkjøl til ca 37 grader. Ha det over på en flaske. Ha melka på en annen flaske og vær to stykker tilgjengelige.

 

Den ene sitter med barnet i armene og begynner å gå flaska med sukkervann på. Det er så søtt og godt at barnet antakelig glemmer bort at den egentlig ikke vil ha flaska.

 

Når barnet suger vel og bra av sukkervannflaska, står den andre klar med melkeflaska. Den som holder barnet, teller til "en-to-tre" og så bytter dere lynkjapt, så kjapt at barnet knapt merker hva som foregår og det tar melkeflaska greit allikevel.

 

Det var i alle fall hva som fungerte med Krølle. Etter å ha gjort dette noen ganger i uka over et par uker, to han flaska igjen uten noe lureri.

 

Sukkervann er ikke veldig sunt, men det er heller ikke sunt om ikke mor får noe fri. Dessuten er det ikke store mengder det er snakk om, og kun som et unntak over en veldig kort periode.

 

 

Mor holder seg borte

Andre ting er å la andre gi flaske uten ditt nærvær når barnet er sultent. Er barnet ikke sultent nok, vil det antakelig ikke ta flaska, og er det oversultent, kan det bli for hysterisk til å roe seg ned for å ta flaska. Vi har selv erfart at uttalelsen "Barnet tar flaska bare det blir sultent nok" ikke nødvendigis stemmer. Det ble heller verre. Men det kan nok stemme for noen

Om mor gir barnet flaska, kan barnet heller ville ha puppen og lukter seg frem til mors gode bryst og lukten av melka derfra. Barnet assosierer mor med bla pupp og kan derfor nekte når mor er til stede.

Derfor kan det være verdt å la noen andre gi mens mor er borte og ikke kan luktes eller høres.

 

 

Ulike flasker og smokkker

Det finnes mange flasker og smokker på markedet. I det siste har det også kommet smokker som er flate. Noen har hatt hell med dette. Feks MAM sine flate smokker til flaske.

Melka kommer lettere av flaske enn av puppen. Noen føler derfor ubehag med å få for mye melk i munnen. Det er ulike smokker for ulik alder.

Har du for stort eller lite hull? Prøv ulike variasjoner.

 

 

Skjerming og ro, eller distrahering

Skjer det mye, kan det distrahere og forstyrre, men også hjelpe til å ta flaska. Noen trenger å gå inn på et rom med lite lys og lyder. Noen tar flaska mens en går rundt omkring og nynner og vugger. Noen tar den på badet, gjerne foran speilet, på stellebordet, i senga. Eller foran TV`en eller mens en ser ut av vinduet, på et lys osv.

 

 

Spedbarnskopp

Den finnes en åpen kopp med en spesiell tut på, som blant annet brukes på nyfødt intensiv og enkelte barne - og barselavdelinger. Noen apotek fører dem, men de må som regel bestilles. De apotekene som er på sykehusene som har feks nyfødt intensiv, pleier å føre dem. Ellers kan man ringe sin lokale nyfødt intensiv- eller barneadveling og spørre hvor man får tak i dem akkurat der du bor.

 

Tilsett malt

Ved å tilsette malt i MM eller MME, blir melka søtere.

 

 

Kopp eller skje

Det finnes mange ulike tutekopper på markedet som også kan prøves. Med eller uten "sølelås". Sølelåsen kan også tas ut så man ikke sliter seg ihjel for å få væska i seg...

Eller man kan mate med skje. Skjeene til barn har veldig ulik utforming. De som selges på bla. Europris fra Bambino (mener jeg det er...) er dype, men allikevel smale nok for spedbarn, så man kan få litt væske på dem. Avent sine er flate og ikke så lett å bruke til væske.

 

 

Vil ikke ha MME - Morsmelkerstatning

Vanlig morsmelk er veldig søt. Og jeg skjønner godt at barn som ikke har fått annet en MM, vil bli skeptiske når de får MME på flaska. En halv til en teskje malt i hver flaske vil gjøre MME søtere og kan hjelpe.

Ulike typer kan også prøves ut, feks både NAN og Collett (det finnes også flere merker)

Eller man kan venne til ved å halvblande MM og MME, for deretter å redusere MM og øke MME etter hvert.

 

Når barnet endelig tar flaska igjen, husk å vedlikeholde det med noen ganger i uka eller så.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Takk, akkurat disse tipsene trenger jeg nå ;-)

Skrevet

Tusen takk! Gull verdt for meg som har et flaskebarn som begynner å bli dritt lei flaska men som ikke spiser fast føde enda...

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...