Anonym bruker Skrevet 10. januar 2009 #1 Skrevet 10. januar 2009 Er det veldig sent, eller skal jeg vente med å bekymre meg? Sier ikke mamma engang, sukk :-(
Anonym bruker Skrevet 10. januar 2009 #2 Skrevet 10. januar 2009 Du skal vente minimum 1 år til, før du kan bekymre deg:) Regner med at hørselen virker OK, og at barnet ser ut til å oppfatte hva som blir sagt til h*n:)
___ Skrevet 10. januar 2009 #3 Skrevet 10. januar 2009 Ta det med ro. Det er helt normalt at de ikke sier noe når de akkurat har fylt et år. Så sent som 16 mnd er regnet som normalt for å si de første orene, selv om noen starter så tidlig som ved 6 mnd
Eplejuice Fødeklar Skrevet 10. januar 2009 #4 Skrevet 10. januar 2009 Det er ikke noe å beskymre seg for, å det er helt normalt. Noen begynner å snakke når de er 9 mnd, noen når de er 1, noen når de er 18 mnd noen når de er 24 å andre snakker ikkke noe særlig før de er 3 år. Å det er først når barnet nærmer seg 3, at det er normalt at man griper fatt i saken. Å at man begynner med f.eks TRAS (Tidlig registrering av språkutvikling) Noen begynner sikkert i tidligere i 2 års alderen også, men jeg er vant til at man venter til barnet nærmer seg 3, fordi det så veldig ofte så kommer språket bare pluttselig av seg selv.
Anonym bruker Skrevet 10. januar 2009 #5 Skrevet 10. januar 2009 Jeg vil si at en bør registrere TRAS allerede på 2-åringer. Grunnen er at de barna som virkelig har problemer, bør bli fanget opp så tidlig som mulig. Venter en med disse til de er 3, så har de gått glipp av 1 år med hjelp. Og siden skolestart er når barn er 5-6 år, så trenger en tiden. Dette mener jeg med bakgrunn i egen erfaring med et barn med store ekspressive språkvankser. Vi var heldige og ble henvist til PPT allerede da barnet var 2, og den treningen som pågikk frem til skolestart(fra 2,5 år) var gull verdt:) Det tar tid fra en oppdager problemene til en kommer inn i hjelpeapparatet, vet du. Men at en unge på bare 1 år ikke sier noe, hadde jeg ikke bekymret meg for. Det var først da barnet her var 2 at jeg bekymret meg.
Anonym bruker Skrevet 10. januar 2009 #6 Skrevet 10. januar 2009 Men så er det stor manger på logopeder, å man skal ikke drive med dette med mindre man vet hva man driver med, fordi da kan man ødlegge mer enn man hjelper. Et lite TRAS kurs er ikke nok.
Anonym bruker Skrevet 10. januar 2009 #7 Skrevet 10. januar 2009 Ok, da skal jeg ikke bekymre meg! Skjønner mye av hva vi sier :-) Tusen takk for svar! HI
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå