Håpefull mamma Skrevet 9. januar 2009 #1 Skrevet 9. januar 2009 Jenta mi er fortsatt syk, og har vært det siden søndag. drikker svært lite, i går fikk jeg i henne ca 300ml. men hvor mye skal hun drikke i døgnet? og hva er tegn på dehydrering?
Berta_78 Skrevet 9. januar 2009 #2 Skrevet 9. januar 2009 Hvor stor er hun? En generell regel er at små babyer skal ha 10-15 % av vekten sin hver dag.. Helst mer hvis magesyk. Tegn på dehydrering er bl.a slapphet, manglende vilje til å spise, vekttap, gråt uten tårer og når det har gått langt; nedsunken fontanelle. Ta henne til legen, vi måtte på sykehus med gullet pga dehydrering da han hadde kraftig magevirus før jul. Veldig ekkelt, men heldigvis en uproblematisk situasjon i Norge. Det er sikkert ikke noe galt med jenta di, men gå til legen for sikkerhets skyld. Når små babyer begynner å bli dehydrerte, går det gjerne veldig fort.
Håpefull mamma Skrevet 9. januar 2009 Forfatter #3 Skrevet 9. januar 2009 13 mnd og nesten 10 kg...får ringe på legekontoret og høre hvar de sier.
Berta_78 Skrevet 9. januar 2009 #4 Skrevet 9. januar 2009 Bra, da er hun ikke så liten lenger :-) Ring, du. Så kjennes det bedre. Lykke til!
___ Skrevet 9. januar 2009 #5 Skrevet 9. januar 2009 Hvor mye veske hun trenger avhenger av hvor gammel/stor hun er. Om hun er under året trenger hun ca 1 liter i døgnet. Er hun eldre 1-2 liter. Hvis hun tisser normalt er hun sansynligvis ikke dehydrert, men hvis hun ikke går på do eller har tørre bleier i mer enn 6-8 timer bør du være obs. Et tegn kan også være at urinen er mørkere enn normalt (og kommer i små mengder). Hvis hun er dehydrert er almentilstanden gjerne dårlig. Hun kan være slapp, sove mye, blek og ikke ville leke. Huden på et dehydrert barn blir ofte tørr og de kan bli mørke under øynene. Øynene kan også virke innsunkne. Hvis hun er liten og har drukket veldig lite siden søndag synes jeg du skal ta henne med til legen for kontroll. Håper hun blir raskt frisk igjen.
Bring_it_on!!:)) Skrevet 9. januar 2009 #6 Skrevet 9. januar 2009 Sønnen min var rett unna og bli lagt inn på sykehus for noen uker siden.. Han var da dehydrert og vi fikk noen timer på oss til og få i han mer væske.. De unngår helst og legge de i intraviøst.. Sønnen min er akkurat fylt 3 år da... Så litt større.. Men tegnene hos han var.. Han hadde ikke tisset på 28 timer.. Når han da fik tisset litt var dette veldig mørkt og illeluktende.. Han ble mørk under øynene og blek i ansiktet.. Han ble tørr på leppene og var sliten/utmattet.. orket ikke så mye.. Fikk overhodet ikke i han væske.. Tegnene kan være forskjellige.. Men uteblivelse av urin er faresignal.. Mini hadde forsåvidt ellers ganske så god almenntilstand og det var grunnen til at vi med tett oppfølging av lege kunne drøye med og legge inn på sykehus.. Mini mistet forresten også iløpet av den tiden nesten 3 kg.. Er du usikker ville jeg kontaktet lege..
Håpefull mamma Skrevet 9. januar 2009 Forfatter #7 Skrevet 9. januar 2009 bleiene er ikke helt tørre, men nesten ingenting i de. har en annen farge under øynene, men nesten litt rød synes jeg da. hatt feber nesten hver dag. har vært slapp hele uken, så jeg ser ingen forskjeller der.
Bring_it_on!!:)) Skrevet 9. januar 2009 #8 Skrevet 9. januar 2009 Du kan også kjenne inni munnen hennes.. Om munnhulen er tørr er også det et faresignal.. Jeg brukte en sprøyte ala 10 ml og sprøytet vann i munnen hans hvert 15 min.. På den måten så fikk vi det til og bli bedre litt etter litt..
Håpefull mamma Skrevet 9. januar 2009 Forfatter #9 Skrevet 9. januar 2009 det var lurt. de skal jeg prøve når hun våkner. synes det er så vanskelig å vite...men håper hun bedrer formen litt snart.
___ Skrevet 9. januar 2009 #10 Skrevet 9. januar 2009 Hvis du er i tvil så ta henne med til en lege. Å være dehydrert er farlig og det kan gå fort hvis det er små barn. Du kan også ringe til legevakta og høre om du bør ta deg en tur. I dag er det fredag. Da er alt slikt enklere, men mindre kø og flere muligheter enn til helgen. Ikke drøy for lenge. Det er ikke farlig å ta en tur til legen og få beskjed om at alt er OK.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå