Den heldige eier av ett barn Skrevet 12. desember 2008 #2 Skrevet 12. desember 2008 Alt med måte er min mening. Har selv aldri hatt gåstol til lillemor fordi det ikke var behov.
Jentemamma-03&Guttemamma-07 Skrevet 12. desember 2008 #4 Skrevet 12. desember 2008 Kjempe fin ting og ha når mor skal lage mat eller skal gjøre noe uten og må underholde den lille :-)
Fantasiløs m/ 2 vakre gutter Skrevet 12. desember 2008 #5 Skrevet 12. desember 2008 En unødvendig ting synes nå jeg.. Har aldri hatt det, og heller ingen behov for det.. Fikk til jul når han var nyfødt, men bytta den da jeg hørte at det ikke var anbefalt og vi heller ønsket lekegrind..
Silje og Vaniljebollene Skrevet 12. desember 2008 #6 Skrevet 12. desember 2008 Jeg hadde til jenta mi, og syntes at den var veldig grei å ha innimellom. Men hadde nok klart oss uten. Tror faktisk at den forsinket gåingen hennes med noen uker også.. Uten at jeg kan være sikker på det.
erteposen + 4 Skrevet 12. desember 2008 #7 Skrevet 12. desember 2008 Det er vel av fagfolk stor enighet om at gåstol og hoppehuske ikke er nødvendig for den motoriske utviklingen, og kan med for mye/feil bruk få negative konsekvenser. Hadde ikke giddet å kaste bort penger på det.
børdi Skrevet 12. desember 2008 #9 Skrevet 12. desember 2008 Alt med måte. Brukte det til begge mine, og de elsket det. OG mor fikk laget middag.. :-)
Gjest julestjerneblinkestjerne Skrevet 12. desember 2008 #10 Skrevet 12. desember 2008 MAN SKAL VERKEN LÆRE BARNET Å GÅ ELLER Å SITTE. Så enkelt er det. Barnets kropp er påkjenningsmessig klar for å sitte og gå når barnet selv setter seg opp i sittestilling og når barnet selv reiser seg, står og går bortover av seg selv. Mange foreldre synes barna er så kjempesøte når de sitter, at de setter barna opp i sittestilling lenge før barnets kropp (rygg) er klar for dette. Mange foreldre synes også det er kjempestas å skryte av et barn som lærte å gå så så tidlig. Dessverre.... Men, heldigvis er de fleste i dag klar over at dette er noe man ikke skal gjøre.
børdi Skrevet 12. desember 2008 #11 Skrevet 12. desember 2008 Så om ungen klarer å sitte, så skal man ikke la ungen få lov fordi barnet ikke har satt seg opp selv? Alle må få gjøre som de selv vil, men det å bruke gåstol noen korte perioder i løpet av dagen , gjør ikke ungen skadet for livet. Alt med måte lever jeg etter, og jaggu funker det ikke og.. :-)
Mom2Two Skrevet 12. desember 2008 #12 Skrevet 12. desember 2008 Synes både lekegrind og gåstol er innretninger laget for voksne og ikke for babyen.... Kunne ikke tenkt meg å bruke det.
Gjest julestjerneblinkestjerne Skrevet 12. desember 2008 #13 Skrevet 12. desember 2008 Nei, man skal faktisk ikke la barnet sitte (selv om det klarer å sitte), før barnet selv setter seg opp i sittestilling og blir sittende. Først da, er barnet klar for å sitte.
børdi Skrevet 12. desember 2008 #14 Skrevet 12. desember 2008 Ja det er mye man "ikke skal".. skulle man fulgt alt man "ikke skal" så kan man jo bli smårar..
Gjest julestjerneblinkestjerne Skrevet 13. desember 2008 #15 Skrevet 13. desember 2008 Jeg ser i grunnen ingen store vanskeligheter med å følge det man 'ikke skal'...
Gjest Skrevet 13. desember 2008 #16 Skrevet 13. desember 2008 Vi kjøpte til vår lille gutt til jul i fjor. Det ble en mega hit! Han likte den så godt, kom seg litt rundt på egenhånd, legte med tingene oppå gåbordet. Hunne sette han der om jeg måtte en tur på do, og visste at han var trygg der og ikke rakk noe han evt ikke skulle nå. På slutten tok an fart og løftet opp bena slik at han kom seg over stuegulvet. Angrer ikke på at vi kjøpte den.
Randi86*Salt og Pepper' Skrevet 13. desember 2008 #17 Skrevet 13. desember 2008 Vi ha gåstol, brukte den til nr 1 og når nr 2 blir noen mnd eldre skal hu få sitte oppi der hu også...
Gjest Skrevet 13. desember 2008 #18 Skrevet 13. desember 2008 MIn gutt satt helt støtt når han var 6 mnd, men klarte ikke å sette seg opp selv før han var 8 mnd.. altså 2 mnd senere. Han fikk sitte en god del, dvs passe på at han ikke ble passiv, men han lærte seg fort å komme seg ned i krypestilling og var ikke interessert i å bare sitte på rompa. Fysio sa dette var helt greit. Man skal vel passe på at de ikke blir passive og blir rompeakere.
Gjest Skrevet 13. desember 2008 #19 Skrevet 13. desember 2008 min erfaring er at gåstol er egentlig unødvendig .. største på 3 hadde gåstol og brukte det mye men tror det forsinket hennes utvikling deretter.. hadde den diskusjonen med fysioterapauten til Victoria (minstejenta på 8 mnd) og hun mente at det egentlig er bare en "byrde" . sambo vil gjerne at vicky skal ha gåstol men jeg sier nei for nå ser jeg at hun er i fin utvikling og da er gulvet best !!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå