Anonym bruker Skrevet 30. november 2008 #1 Skrevet 30. november 2008 Nå må dere mødre som tror att keisersnitt er den beste løsningen snart skjønne mer.. Nå slår t.o.m legen alarm! http://www.tv2nyhetene.no/innenriks/article2438352.ece
Anonym bruker Skrevet 30. november 2008 #2 Skrevet 30. november 2008 Synes dette er så forferdelig. Jeg ville så gjerne føde normalt, men det ble katastrofe-keisersnitt. Barnet mitt har astma, og jeg har mye skyldfølelse for dette. Syns det er godt de går ut og advarer, for det virker som at det er mer vanlig å tro at det er mye mindre farlig med keisersnitt enn vanlig fødsel.
Anonym bruker Skrevet 30. november 2008 #3 Skrevet 30. november 2008 http://www.uib.no/info/dr_grad/2008/Tollanes_MetteChristophersen.html
Anonym bruker Skrevet 30. november 2008 #4 Skrevet 30. november 2008 Ja, har blitt en veldig lei trend det.. Dessverre ikke bra i det hele tatt, og jeg syns det er på tide å avlive myten om att KS er det beste alternativet ved fødsler uten spesielle komplikasjoner..
Anonym bruker Skrevet 30. november 2008 #5 Skrevet 30. november 2008 Forsiden > Graviditet/fødsel > Keisersnitt Av Heidi Thornhill, lege Hva er et keisersnitt? Et keisersnitt (sectio caesarea) er en operasjon der barnet fødes gjennom et snitt på morens mage. Det kalles antakelig keisersnitt fordi man i oldtidens Romerrike hadde en keiserlig lov som forbød gravide som døde å bli begravet uforløst. Man opererte ut barnet, som nødvendigvis også var dødt, og ga det sin egen grav. Historiens første beskrevne keisersnitt hvor mor og barn overlevde, var rundt år 1500 i Sveits. Norges første tilfelle var i 1843 da en kvinne ble forløst med tvillinger, med brennevin som bedøvelse! Hun døde etter tre dager, antakelig av blodmangel eller infeksjon. I tidligere tider var det altså forbundet med stor fare å bli forløst med keisersnitt. I våre dager er faremomentet betydelig redusert, men risikoen ved et keisersnitt er fortsatt større enn ved en vanlig fødsel. Derfor anbefales det å bare utføre keisersnitt når det er strengt nødvendig. Når anbefales det å bli forløst ved hjelp av keisersnitt? Man deler inn årsakene i 1) tilstander hos barnet eller i morkaken, og 2) tilstander hos mor. Tilstander hos barnet eller i morkaken som kan gjøre keisersnitt nødvendig er: * Truende oksygenmangel. Dette kan ha mange forskjellige årsaker. * Avvikende fostervekst, enten et svært stort eller et svært lite barn, hvor man frykter at vanlig fødsel vil kunne skade barnet. * Når barnet ligger på tvers, og av og til når det ligger i seteleie. * Forliggende morkake (placenta previa) * Navlesnorsframfall * Enkelte misdannelser Tilstander hos mor som kan føre til keisersnitt: * Når fødselen stopper opp, og forskjellige tiltak, for eksempel drypp med oxytocin, ikke har hatt tilstrekkelig effekt. * Når tang- eller vakuumforløsning ikke lykkes. * Ved sterk mistanke om for trangt bekken. Dette gjelder spesielt når kvinnen ikke har født før, og barnet ligger i seteleie. * Tidligere livmoroperasjoner. * Enkelte kroniske sykdommer hos mor. * Alvorlig svangerskapsforgiftning. * Av og til ved svangerskapsdiabetes. * Alvorlig fødselsangst. TAKK GUD FOR AT MAN KAN VELGE KEISERSNITT! SØNNEN VÅR LEVER I DAG:)
Anonym bruker Skrevet 30. november 2008 #6 Skrevet 30. november 2008 Nå er det jo forskjell å ta keisersnitt fordi det er fare for liv, og å ta keisersnitt fordi man er redd for at musa skal bli slappere.
Gjest Tale30 Skrevet 30. november 2008 #7 Skrevet 30. november 2008 Jeg er i en situasjon hvor det muligens vil bli KS enten jeg vil eller ikke. Jeg syns det bør være opp til legene å vurdere hvorvidt det er trygt eller ikke. Det er så mye skremselspropaganda ute og går om KS, at jeg som sitter her og kanskje må føde på den måten nesten begynner å se livet passere i revy. Det er i alle fall en stor forskjell mellom planlagt KS og hastesnitt, så i de tilfeller hvor det er fare for komplikasjoner under fødsel er det naturlig at det tryggeste vil være planlagt KS.
Gjest Tale30 Skrevet 30. november 2008 #8 Skrevet 30. november 2008 Jeg vil tilføye at Haukeland er et av de sykehusene hvor de er mest restriktive mht. keisersnitt. Der vurderer de ikke seteleie som gyldig grunn for KS, til tross for at opp til 50% av setefødsler ender i hastesnitt. På Ullevål er saken en helt annen. Der kan man selv bestemme om man ønsker keisersnitt eller ikke. Vil dette si at Ullevål er et dårligere sykehus enn Haukeland? Vet de ikke like mye om risikoene der som det de gjør på Haukeland, eller er det bare det at de driter i pasientene? Eller... kan det ha noe med sykehusøkonomien å gjøre. Det finns jo dem som sier at KS velges bort fordi det er en dyrere affære enn vaginal fødsel..
Anonym bruker Skrevet 30. november 2008 #9 Skrevet 30. november 2008 For meg ble det akutt keisersnitt etter flere timer med rier og 10 cm åpning. For barnet har det vært heldig å gå igjennom den påkjenning og stress det er med rier og en begynnende fødsel, enn barna som blir født ved planlagt keisersnitt. De er også mye oftere sprekere når de kommer ut, sånn som min var. Keisersnittet gikk helt fint. Det er veldig sjelden komplikasjoner i forbindelse med dette. Jeg synes det er leit med alt fokuset på dette. Det er fordeler og ulemper forbundet med både vaginal fødsel og keisersnitt. Stort sett går begge deler veldig bra. Jeg kom meg utrolig raskt etter keisersnittet, like raskt som etter vaginal fødselen jeg også har hatt.
Gjest Tale30 Skrevet 30. november 2008 #10 Skrevet 30. november 2008 Godt å høre at det gikk bra med den anonym 22:36 Jeg håper det blir vaginal fødsel på meg (eller.. jeg håper vel egentlig på et mirakel som gjør at barnet bare plutselig er født uten at jeg har vært med på det.. hehe) Skulle det bli keisersnitt så setter jeg min lit til at legene vet hva de gjør. De sier at det i dag er 20% i østlandsområdet som forløser med KS.. det hadde vel blitt rapportert flere dødsfall i forbindelse med fødsel hvis det var såå farlig? Jeg vet i alle fall at dersom jeg må ta KS, og barnet mitt sliter med astma i ettertid, så vil jeg ha forferdelig dårlig samvittighet uavhengig om at jeg hadde et valg eller ikke. Så da håper jeg inderlig at den infoen de har om at KS barn oftere får astma stemmer slik at jeg (og andre mødre til KS-barn) ikke går og har dårlig samvittighet uten grunn.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå