To + en? Skrevet 12. november 2008 #1 Skrevet 12. november 2008 Heisann! Flere som har erfaring med å få målt høy blodprosent i svangerskapet? Hva sa legen/jordmor da? Fikk målt 13,7 i dag og jordmor sa det var høyt. Blir såklart bekymret. Håper andre har lignende erfaringer å dele. :-)
Heldig mamma til ♥to gutter♥ Skrevet 12. november 2008 #2 Skrevet 12. november 2008 Hb på 13,7 er normal verdi tidlig i svangerskapet, men vanligvis blir verdien lavere senere i svangerskapet fordi blodvolumet øker. Hvor langt er du på vei og hvor høy verdi hadde du ved første kontroll?
septemberpiken Skrevet 12. november 2008 #3 Skrevet 12. november 2008 Høy blodprosent er vel bare bra! I hvert fall så lenge det er innenfor normalverdiene, og det er jo din! For høy blodprosent er selvfølgelig ikke bra det heller, men du ligger innenfor normalen (høyere enn mange kvinner har, men vi har ofte lav blodprosent, og enda lavere når vi er gravide).
Heldig mamma til ♥to gutter♥ Skrevet 12. november 2008 #4 Skrevet 12. november 2008 Må korrigere deg bittelitt, shimi.. Det er fysiologisk at blodprosenten faller utover i svangerskapet siden blodvolumet øker mer enn antall blodceller. Hvis blodprosenten ikke faller har man ment at dette kunne indikere et risikosvangerskap. Jeg tror ikke man legger så mye vekt på dette nå som før, men høy Hb ved kontrollen i uke 20-et eller annet er ikke ansett som et positivt tegn. Den bør være lavere enn den som ble målt tidlig i svangerskapet. (Hvis man da ikke var blodfattig og har tatt masse jerntilskudd siden). Ikke for å skremme noen, altså, men det er bl.a. derfor man kontrollerer Hb senere i svangerskapet. Kan legge til at jeg hadde Hb på 13,3 men det var på første kontroll i uke 12.
To + en? Skrevet 13. november 2008 Forfatter #5 Skrevet 13. november 2008 Er i uke 16 nå og tror det er første gang blodprosenten er målt, selv om jeg har vært på kontroll før. Det var jordmor som tok prøven i går, sendte mail til legen min for å dobbeltsjekke og han sa det ikke var noe å bekymre seg over.
ojoj, NÅ er det liv i leiren!! Skrevet 13. november 2008 #6 Skrevet 13. november 2008 jeg lurte på det samme, vert på min første kontroll i dag, er 12 uker på vei, og min ble målt til 14, hun sa det var høyt, men ikke noe mer om det. Så da skal den altså synke litt ideellt sett utover svangerskapet? hvorfor mente de det var rissikosvangerskap før? hva er/var rissikoen med høy blodprosent?
Heldig mamma til ♥to gutter♥ Skrevet 13. november 2008 #7 Skrevet 13. november 2008 Å ha Hb på 13-14 tidlig i svangerskapet er bare flott (men det er sjelden hos unge kvinner pga menstruasjon, det er nok derfor jordmor stadig sier at det er høyt men det ligger innenfor normalen) En mener at manglende fall i Hb rundt uke 25 kan tyde på at blodvolumet ikke øker som det skal og at det derfor kan være tegn på komplikasjoner. Studier har vist at en Hb på 10-11 i 2. halvdel av svangerskapet er ideelt. Fant en link med litt om temaet: http://www.lommelegen.no/php/sl/artikkel.php?visart=7411
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå