Gå til innhold

dere som er gravide


Anbefalte innlegg

Skrevet

hvordan vet dere hvor langt sånn ca dere er kommet i svangerskapet uten å ha vært på UL? Når begynner dere å regne fra? og hva betyr +1 eller +4??

 

 

Hilsen uerfaren førstegangsgravid:b

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Man regner fra siste menstruasjons føste dag. Når du ser det står +1 og +4 som du skriver betyr det antall dager ut i den uken man er i.

 

Under det oransje feltet til venstre her, kan du finne en terminkalkulator. Det er også en på www.babyverden.no. På den kan du også finne termin utifra eggløsning.

Skrevet

Du regner fra den første dagen i siste mens.

 

5+1 osv betyr hvor mange dager du er på veg.

0+0 er første dag i siste mens (0 uker og 0 dager). Dagen etter er du 0+1 ( 0 uker og 1 dag siden siste mens startet).

Får du mensen på en onsdag er du 1+0 onsdagen etter (altså akkurat 1 uke).

Et svangerskap regnes til å være 40+2, altså 40 uker og 2 dager langt.

 

En annen ting som nok kommer til å forvirre deg (og som har forvirret de fleste av oss på et eller annet punkt) er når vi her inne og helsevesenet snakker om hvilken uke man er i og regner forskjellig.

 

Helsevesenet regner hvor mange uker du er ferdig med. Det vil si at når du er 20+3 så sier legen og jm at du er 20 uker på veg.

Bim derimot sier at du er i din 21. uke, for de regner hvilken uke du holder på med. Og når du er 20+3 er du 3 dager inn i den 21. uken. (akkurat som man regner århundrer).

 

Velkommen til den veldig forvirrende tilstanden det er å være gravid, og gratulerer med spiren :-)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...