Mamma`n til Jens Olliver Skrevet 8. november 2008 #1 Skrevet 8. november 2008 Bare lurer på om noen her vet hvor gammle barna må være før dem kan sitte forand i bilen, har dette noe med alder eller høyde? Sønnen min på 4 år fikk sitte forand en liten tur i dag og han synes det var kjempe stas. Men er det egentlig annbefalt? Har airbag foresten.....
snart mor til 3 Skrevet 8. november 2008 #2 Skrevet 8. november 2008 er det ikke noe med at de må være over 140? men mener air-baggene er laget for folk over 160...hmm.. så er det noe med at de må sitte på pute uansett alder om de er under 150?? tralala.... her praktiserer vi ganske enkelt at barn sitter bak..dermed basta... så slipper vi mas og spørsmål..hehe..
Dailis Skrevet 9. november 2008 #3 Skrevet 9. november 2008 Trodde det var 140 jeg da, så lar han over det sitte der.
Mom2Two Skrevet 9. november 2008 #4 Skrevet 9. november 2008 Selvsagt er det stas, men det betyr ikke at det er lurt av den grunn. Ville ikke plassert en 4-åring foran i bilen. For det første er det ikke lovlig, og for det andre er det jo ren risikosport når du har airbag. Er du klar over hvor lite som skal til før airbagen utløses? Airbagen kan skade sønnen din alvorlig om den utløses.
Mom2Two Skrevet 9. november 2008 #5 Skrevet 9. november 2008 Ps. Vår 8.5-åring får ikke sitte foran, og han er lang for alderen. Foretrekker at barna sitter der det er minst sjanse for skade.
hamsterpia Skrevet 9. november 2008 #6 Skrevet 9. november 2008 Der det er airbag skal de være over 140 cm, men i biler uten airbag er det faktisk (i følge trygg trafikk) like sikkerhetsmessig trygt å ha barn, i alle aldre, foran som bak.
Trouble Skrevet 9. november 2008 #7 Skrevet 9. november 2008 Hos oss sitter barn bak... både 9 åringen og 7 åringen... 9 åringen får innimellom sitte fremme om vi har ekstra mindre barn med på liten tur.
Gjest Skrevet 9. november 2008 #8 Skrevet 9. november 2008 Så lenge han sitter i putestol kan du ha ham foran når du vil, men det er jo ikke noe videre smart da. Du kan vel selv tenke deg kombinasjonen lite barn og stor kveldene air-bag i en potensiell kollosjon? De anbefaler at barnet er over 145 cm og/eller over 12 år før de får sitte foran. Med mindre det er helt krise så kommer ikke noen av våres til å få sitte foran før de er så store i hvertfall, sikkerheten deres er mye viktigere enn at det er stas.
hamsterpia Skrevet 9. november 2008 #9 Skrevet 9. november 2008 Alva: Kollisjonsputen må alltid være utkoblet når barn under 140 cm skal sitte i forsetet.
2SmåTroll Skrevet 9. november 2008 #10 Skrevet 9. november 2008 Nå er det faktisk lov, men trygg trafikk annbefaler det ikke.
Gjest Skrevet 9. november 2008 #11 Skrevet 9. november 2008 (ikke bli sinna nå, men det heter "foran" - uten D, måtte bare) Kanskje du kan se hva trygg trafikk sier på sidene deres?
Gjest Skrevet 9. november 2008 #12 Skrevet 9. november 2008 Nei, den må ikke det, kun om barnesetet er bakovervendt. Har finlest reglene her så med mindre de har endret dem de siste 2-3 mnd så er det (desverre) helt lovlig å la små barn sitte forovervendt i framsete selv om kollisjonsputen er tilkoblet. De fråråder å ha barn framovervendt med aktiv kollisjonspute, men det er ikke ulovlig. Les selv: http://www.tryggtrafikk.no/?module=Articles;action=Article.publicShow;ID=929 Serjeg dog bommet med antall cm, det er 140 cm og ikke 145 cm som er grensen for at barn skal få lov å sitte foran uten bilstol.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå