lykkelig mamma!!!!!! Skrevet 5. november 2008 #1 Skrevet 5. november 2008 Symptomer? Hvordan behandles det?
Yaddaline ❤ ♀04/05 ♂02/09 Skrevet 5. november 2008 #2 Skrevet 5. november 2008 Fra Lommelegen: Infeksjonen sitter vanligvis i vevet rundt melkekjertlene. Dersom bakteriene trenger inn i melkegangene og i kjertlene, kan det dannes en byll i brystet. Sykdomstegn - Sykdomsfølelse. - Feber, ofte med frostanfall. - Smerter, hevelse, varme og rødhet i brystet. - Lymfeknutene under armen på samme side hovner opp. De kjennes som ømme kuler i armhulen. Behandling Oppsøk lege. Har du feber med frostanfall, må du gå til legen nokså raskt. Det er viktig at du får tømt brystet godt. Du bør gi bryst og/eller pumpe brystet hyppig. Håndpumper kan fås kjøpt på apoteket. Tøm brystet minst hver annen time på dagen, og minst hver tredje time om natten. Ofte forsøkes dette som eneste behandling i ett døgn, før antibiotika eventuelt må brukes. Smertestillende kan være nødvendig, for å få til god tømming av brystet. Paracetamol eller for eksempel ibuprofen (handelsnavn: Ibux, Brufen, Ibumetin, Ibuprofen, Ibuprox) kan brukes. Antibiotika kan bli nødvendig. Det bør helst tas bakterieprøve av melken før antibiotikabehandlingen starter. Brystbetennelse forårsakes som regel av stafylokokk-bakterier. Mot disse må det brukes et spesialpenicillin (for eksempel Ekvacillin eller Diclocil). Har du penicillinallergi må du få noe annet, for eksempel erytromycin (Ery-Max, Abboticin). Fortsett ammingen, selv om du tar antibiotika. Blir du ikke bedre i løpet av få døgn, må du oppsøke lege på nytt. NB: Brystbetennelse hos kvinner som ikke ammer kan være tegn på brystkreft. Hos meg fikk jeg alle symptomene (unntatt det med lymfer, jeg la i alle fall ikke merke til det) og trodde jeg fikk influensa. Måtte legge meg ned siden jeg ble så dårlig (i løpet av ganske kort tid) og leste om brystbetennelse og fikk bestilt meg tid hos legevakten som skrev ut antibiotika + sånn nesespray som får melka til å komme fortere (står helt stille hva den heter).
Gjest Skrevet 5. november 2008 #3 Skrevet 5. november 2008 Husk også at det kan forveksles med tette melkeganger. Da jeg fikk brystbetennelse hadde jeg bare kuler i brystet (som etterhvert ble stort, hardt og ømt). Jeg hadde ikke sykdomsfølelse eller feber, det ble ikke rødt og varmt (og antibiotikabehandling hjalp ikke). Det var da snakk om abcesser, dvs innkapslede betennelser som antibiotikaen ikke fikk tak på, og som måtte tømmes (vanligvis gjøres det ved dren, i verste fall operasjon). Så, om du har tette melkeganger som ikke går over uansett hva du gjør, og brystet bare blir vondere så be om å få tatt en ul av brystet på mammo-poliklinikken (der de tar mammografier osv) på sykehuset. Det er nemlig ikke alle helsearbeidere som vet at det som ser ut som en "vanlig" tett melkegang kan være en brystbetennelse.
2tette:april06&juli07tante 08 Skrevet 5. november 2008 #4 Skrevet 5. november 2008 Hei,nå når jeg så dette måtte jeg spørre!! Har du tingeling_80 hatt abcesser?? Da har jeg noen spørsmål:)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå