venter på deg Skrevet 5. oktober 2008 #1 Skrevet 5. oktober 2008 Har begynnt i ny jobb og tenker på å få en liten en, men hvordan er det med å bli gravid under prøvetiden? Noen som vet, isåfall har det noe å si for å prøvetiden.
♥ Mamma'n til go'jenta GRAVID♥ Skrevet 5. oktober 2008 #2 Skrevet 5. oktober 2008 Jeg er gravid, 7+5, og begynte i ny jobb med 6 mnd's prøvetid nå sist mandag. Ingen problemer med det, men man bør nok satse på å ikke bli sykemeldt under prøvetiden da... Det tenker jeg hvertfall!
Babyønske �� Skrevet 5. oktober 2008 #3 Skrevet 5. oktober 2008 Jeg ble det, fortalte det på jobb et par uker før prøvetiden gikk ut. Fortalte samtidig at jeg ikke kommer tilbake etter endt permisjon pga flytting i løpet av permisjonen. Fikk ingen konsekvenser for meg hvertfall. Jobber i en mindre privat bedrift på et lite sted. I mitt tilfelle tror jeg ikke sjefen ville turt å si meg opp, ryktene ville nok løpt fort da. Det er jo ikke stuerent å si opp gravide. Graviditet skal jo ikke være grunn til oppsigelse og i dette tilfelle, at man ikke får fast ansettelse. Og en seriøs arbeidsgiver tør vel ikke si opp eller ikke gi fast ansettelse til en gravid arbeidstaker. Det bør hvertfall være sånn. Men dessverre er det nok de som "kvitter" seg med gravide arbeidstakere også.
Frida, med nr 3 i magen Skrevet 5. oktober 2008 #4 Skrevet 5. oktober 2008 Det skal jo, i teorien, ikke ha noe å si, men du vet jo aldri hvordan en arbeidsgiver reagerer. Det er ikke lov å si opp noen pga av graviditet (arbeidsmiljøøoven og diskrimineringsloven). Hvis du er sykmeldt i prøvetiden, kan arbeidsgiver forlenge prøvetiden tilsvarende. Synes ikke dette skal stoppe deg.
Gjest Tale30 Skrevet 5. oktober 2008 #5 Skrevet 5. oktober 2008 Jeg tror regelverket sier at en gravid ansatt må melde ifra om graviditet 3 mnd før permisjon. Blir du gravid nå kan du altså vente 6 mnd før du sier noe til sjefen. En vanlig prøveperiode varer vel 6 mnd? Er du i tvil om hvordan en slik nyhet blir mottatt venter du enkelt og greit til at du har fått tilbud om fast stiling før du sier noe, så vet du i alle fall at det tilbudet eller avslaget ikke er påvirket av graviditeten. Lykke til!
♥Dumle♥ har tre søte små♥ Skrevet 5. oktober 2008 #6 Skrevet 5. oktober 2008 Jeg la alle korta på bordet og håpte på det beste.... Gikk bra det.
Gjest Tale30 Skrevet 5. oktober 2008 #7 Skrevet 5. oktober 2008 Det beste er selvfølgelig å kunne være helt ærlig, og likevel få fast ansettelse. Jeg sa ifra allerede 5 uker på vei faktisk, men det gikk kjempefint. Det kommer veldig an på hvilken jobb det er. Dersom det er en stilling hvor man har spesialkompetanse på et bestemt felt sitter man tryggere enn dersom det er en stilling hvor man lettere kan erstattes. Det er dessverre mange eksempler på at folk blir skviset ut av stillingen sin grunnet en graviditet. Det er selvfølgelig ikke lov, men hvem kan nekte for at de grunnene sjefen oppgir ikke stemmer?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå