Mammasgull 03_,09 og_10 Skrevet 23. september 2008 #1 Skrevet 23. september 2008 Har ei jente på 5,5 år. Hun kaster opp, og er løs i magen, har vært sånn siden søndag.. Spiser ikke mat, og drikker lite.. Har ikke tisset siden kl.10 i morges.. Var innlagt på sykehuset for 2,5 uke siden, for å få intravenøst, i forbindelse med at hun hadde fått ROTA-viruset (oppkast og diare det også).. Hun er ganske tynn,så har lite å gå på.. Vet ikke hvor lenge hun kan gå sånn, uten å ta kontakt med lege? Om det er farligere siden hun nettopp har vært ganske syk.. Noen tips og råd?
Aprilprins<3 *fødeklar* Skrevet 23. september 2008 #2 Skrevet 23. september 2008 Er da ingenting å vente på? Er du bekymret, så ringer du jo!!
MiLady Skrevet 23. september 2008 #3 Skrevet 23. september 2008 Ring nu til legevakten og fortell hvordan din datter har det.. så får de finne ut om de vil ta henne inn, eller om du skulle vente. Bedre å ringe engang for mye, enn engang for lite..
Mammasgull 03_,09 og_10 Skrevet 23. september 2008 Forfatter #4 Skrevet 23. september 2008 Takk for svar:) Jeg får vel bare ringe å snakke med dem da...
MiLady Skrevet 23. september 2008 #5 Skrevet 23. september 2008 kom bare på en annen ting.. kok opp vann og ha sukker oppi, kjøl dette ned. Det kan hjelpe på oppkast og ho får samtidig litt næring. Dette kom samboeren min på da jeg hadde oppkast og hverken cola eller noe ville være i magen min.. fikk da tynn te og kokte vannet. Og gjett om det satt hos meg i allefall. I allefall et tips hvis du ikke blir tatt inn sånn med engang hos legevakten
♂ +♀=♂+ ♂+ ♀ Skrevet 23. september 2008 #6 Skrevet 23. september 2008 Slike infeksjoner (som type ROTA-virus) er svært aggresive og kan lett blusse opp igjen. Evt har hun muligens fått en annen opportunistisk patogen bakterie som følge av den forrige infeksjonen, Clostridium, muligens... Har hun feber?? Du bør ta henne til legen og sørge for at de tar en avføringsprøve og tester den for tarm-patogene bakterier. Uansett bør hun ha tilsyn av lege og evt intravenøs væske, siden hun ikke produserer urin. Det kan utvikle seg rakst fra dehydrering til mer alvorlige tilstander, så legebesøk er absolutt på sin plass!
Mammasgull 03_,09 og_10 Skrevet 23. september 2008 Forfatter #7 Skrevet 23. september 2008 Takk for tipset:) Ringte istad, fikk beskjed om å komme på legevakten kl.7.. De ville se på henne, og kanskje ta noen blodprøver i forhold til uttørring og sånt.. Håper bare hun slipper å bli innlagt igjen:(
Mammasgull 03_,09 og_10 Skrevet 23. september 2008 Forfatter #8 Skrevet 23. september 2008 Takk for svar.. Hun har ikke feber, heldigvis.. Hadde ikke feber da hun hadde ROTA-virus heller.. Drar til legen snart nå,så får vi se.. Sykepleier var litt bekymret siden hun har drukket veldig lite væske, og ikke produsert noe urin idag.. Satser på at vi slipper innleggelse denne gangen!
♂ +♀=♂+ ♂+ ♀ Skrevet 23. september 2008 #9 Skrevet 23. september 2008 Da tenkte denne sykepleieren det samme som sykepleieren du snakket med. :-) Dehydrering kan være svært farlig for barn, og veien er noen ganger kort mellom dehydrering og hjertestans. Spesielt dersom barnet har kastet opp og hatt diare i tillegg, siden det da taper elektrolytter i tillegg til vann. Det er godt nytt at hun ikke har feber som kan forverre væsketapet, men du skal ikke bli overrasket om de legger henne inn over natten for å monitorere elektrolyttene og væskebalansen hennes. Insister på at de tar en blodprøve og sjekker disse forholdene, før du evt går med på å ta henne hjem for å se det an. Blodprøvene må være fine for at du skal være trygg!
Mammasgull 03_,09 og_10 Skrevet 23. september 2008 Forfatter #10 Skrevet 23. september 2008 Da har vi vært på legevakten:) Fikk beskjed om å kjøpe kuli(saftdrikk), og potetgull til henne.. Prøve å få henne til å spise og drikke det.. Og følge med godt på allmenntilstanden, om hun ble verre måtte jeg ringe med en gang..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå