Gå til innhold

Er det noen som kjenner noen med brystkreft?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Ei jeg kjenner har fått det, og ble operert innen bare noen uker. Nå venter hun på å starte cellegift.

 

Er det noen med erfaringer, hva kan vi forvente? Er det noe jeg bør huske / tenke på, som venn..?

 

Litt teite spørsmål, men setter pris på erfaringer - tanker.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Jeg kjente ei med brystkreft... Ikke ei venninne, men ei som jeg og mamma jobbet med. Hun hadde max uflaks og døde 3 år etter diagnosen... satser på at venninnen din er mye mer heldig!

Skrevet

Jeg kjenner tre som har hatt det, og alle lever i beste velgående i dag.

To av dem har riktignok et bryst mindre, men som de sier selv, med tiden har det blitt et lite offer for å beholde livet. Men det var tøft i starten, det gjør noe med en å måtte operere vekk et bryst.

Nå vet jeg ikke hva de gjorde med venninnen din, men om hun måtte fjerne brystet så vær åpen for at det kan være utrolig tungt, selv når det er det som skal til for å bli bra igjen.

Ellers må du/dere være forberedt på at tiden med cellegift kan bli ganske tøff. Det kommer jo klart an på hvor mye det er behov for, men det er veldig vanlig å bli svært dårlig og trøtt spes. de første dagene etter behandlingen. Og sliten er en stort sett hele tiden.

 

Det viktigste du gjør som venn er nok å være der for henne. Om det innebærer noen å snakke med, noen som kan ta gulvvasken eller bare fortsette "som før" (helgekaffe og en venninneprat) varierer.

Du må gjerne komme med initiativ (også før hun eg. trenger det), for det kan være vanskelig å spørre andre om hjelp!

 

God bedring til venninnen din, og lykke til til dere begge to!

 

 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...