Gå til innhold

Noen som har skrevet barnetestamente her?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Finnes det skjemaer på nettet, og må de tinglyses hos advokat?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Et barnetestamente er et ØNSKE foreldrene kan skrive, om hva de ønsker skal skje med barna om fbegge foreldrene dør. Det kan inneholde ønske om alt fra bosted, til hvilke retn.linjer man ville lagt for barna om man selv var i live.

 

Vi har spurt min bror og hans kone om de ønsker adoptere vår sønn om begge vi faller fra. Når vi da bekrefter det i et barnetestamente, vil dette bli tillagt stor vekt om en evt. ulykke skulle skje med meg om mannen. (man vet jo aldri, men kan bli strid mellom flere familiemedlemmer som ønsker overta barnet). Det er ingen garanti for at det som står i testamentet skjer, men det vil vektlegges.

 

Er så mange grusomme ulykker, bilulykker o.l., så er bedre å være klare på hva man ønsker, enn å tenke at "det skjer ikke oss". Er min mening da:)

Skrevet

Men det heter vel ikke barnetestamente? Har hørt om et slikt brev du beskrive og tror det heter noe helt annet. HAr også fundert på å skrive ett slikt.

Skrevet

http://www.regjeringen.no/upload/kilde/bfd/bro/2001/0009/ddd/pdfv/269079-q-1006_hvem_far_ansvaret.pdf

 

 

"Foreldrene kan ikke alene avgjøre hva som skal skje med barnet etter at en av dem eller

begge dør. Har foreldrene skriftlig gitt uttrykk for hvem de ønsker skal ha foreldreansvaret

etter at de selv er døde, bør retten legge vekt på det. En slik viljeserklæring vil likevel bare

være ett moment av flere i domstolens avveining av hva som skal skje med barnet. En godt

begrunnet erklæring som nylig er skrevet, vil ha større betydning enn en eldre erklæring

uten begrunnelse. Det stilles ikke noe krav til formen for erklæring, ut over at den skal være

skriftlig. Dersom begge foreldrene har opprettet en viljeserklæring i fellesskap, vil denne

trolig tillegges meget stor vekt."

Skrevet

Burde egentlig få ut fingeren og skrive en slik selv. Vi vet hvem vi vil skal ha barna, så det gjenstår igrunn bare å snakke med de.

Skrevet

Vi har kommet så langt at vi har snakket med de vi da, men ikke fått skrevet brevet. Derfor jeg funderer på om det er et skjema eller hva det er.

 

Fant det her på regjeringens side og:

 

"Ønsker du at en bestemt person, f. eks. din samboer, skal overta foreldreansvaret for barna dine etter din død, kan du skrive en erklæring ("barnetestament") om dette. Erklæringen bør settes opp etter formkravene i arveloven. Selv om du ikke har rett til å bestemme hvem som skal ha foreldreansvaret, kan retten legge vekt på en slik erklæring ved avgjørelsen av hva som er til barnets beste. I erklæringen bør du begrunne hvorfor du ønsker at vedkommende skal ha foreldreansvaret."

 

Det med samboer gjelder jo om man ikke har delt foreldrerett. Men utfra det her, kan man jo si at om man begge dør, kan man og skrive et slikt barnetestamente.

Skrevet

Hadde tatt kontakt med en advokat om dere vil være sikre på at det blir satt opp riktig. Ang. formkrav, menes det vel at man må ha vitner til å signere dokumentet vil jeg tro.

Skrevet

Fant denne, så nå er det bare å skrive i vei:)

----------------------------------------------

 

"Slik skriver du viljeserklæring

 

Tekst: Kari Reine

 

Hvis du vil at retten skal ta hensyn til hvem du mener bør overta forelderansvaret, må du skrive en såkalt viljeserklæring.

 

Alle kan opprette en viljeserklæring. Man behøver ikke en advokat for dette. Den skal være underskrevet av begge foreldrene, eller den som har forelderansvaret. Den skal også skrives under av vitner.

 

Det er viktig at den er oppdatert, siden retten vil ta utgangspunkt i hva som er det beste for barnet på det tidspunktet barnet blir alene.

 

Advokat Ellen Dehn Arvesen har hjulpet flere foreldre som ønsker å bestemme hvem som skal overta omsorgen for deres barn etter at de selv er døde. Hun sier at vitnene skal bekrefte at de som har skrevet erklæringen er ved sans og samling. Da vil den ha mer tyngde i en eventuell rettssak, ifølge Puls.

 

Det er også viktig at forelderen skriver ned en begrunnelse for sine valg i erklæringen. Den som har levd sammen med barnet, vet best hvem som vil passe til å overta omsorgen.

Retten og barnevernet vil alltid ta utgangspunkt i det som er best for barnet. Men en mors eller fars vilje vil alltid bli tatt hensyn til.

 

Bladet «Foreldre og Barn» gjorde nylig en undersøkelse som viste at 22 prosent av alle foreldre har gjort en avtale om hvor barna skal være dersom de dør. 18 prosent har gjort dette skriftlig.

 

De fleste ønsket å finne nye omsorgspersoner innen sin egen familie. Nærmere halvparten hadde utpekt barnets tante eller onkel til å overta. Besteforeldre kom på andreplass. Deretter kom faddere, mens noe få ønsket at barnas steforelder skulle overta omsorgen."

 

 

 

 

Skrevet

Dette er noe de fleste burde tenke på .Det kan skje så alt for fort. Ei jeg kjente kjørte seg ihjel i sommer.2 barn med 2 fedre. Hun var sammen med den ene den andre har nesten ikke hatt kontakt med sitt barn. Dette lille barnet måtte plutselig finne seg i å oppholde seg hos noen hun ikke "kjenner" og som heller ikke er særlig kompentent til en slik "oppgave". :(

 

Jeg ønsker også å skrive et slikt testamente. Men hvordan er det om man ikke gjør det? Hvem har "førsterett" på barna om begge foreldrene dør?

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...