Mama B Skrevet 28. august 2008 #1 Skrevet 28. august 2008 leser meg opp og ned på alt mulig litteratur.I det ene øyeblikket tenker jeg at jeg skal føde vaginalt, mens jeg i det neste vil ha keisersnitt. Er det flere førstegansfødende her som skal føde vaginalt i seteleie?? Hadde jeg født vaginalt tidligere hadde jeg ikke vært i tvil, da hadde det blitt vanlig fødsel.
Ferdig Skrevet 28. august 2008 #2 Skrevet 28. august 2008 Stakkars deg! Kan du ikke snakke med legene og få en dato for ks? Kanskje du slapper mere av når du har en dato så kan du heller ombestemme deg dersom noe skulle sette igang før. Ikke la dette ødelegge resten av svangerskapet for deg. Hvor lenge har du igjen? *klemmer*
Mama B Skrevet 28. august 2008 Forfatter #3 Skrevet 28. august 2008 Er i uke 36, og skal til jordmor om noen dager og bli nok henvist til snuing(som jeg i utgangspunktet er kjempeskeptisk til siden han sitter bom fast i samme stilling og har gjort det i 12-14 uker.....) Så jeg har på en måte ikke fått snakket skikkelig med noen om det enda:-( Og da blir man jo til å sitte og lese på nettet.. ikke bra. Snakket med en jordmor om det for et par uker siden og hun så ingen grunn til at jeg skulle ha k.s. heller.. Ikke lett dette:-( Har dessuten inntrykk av at man så og si bli presset til vanlig fødsel på St. Olavs..
heldigesnart4barnsmamma Skrevet 28. august 2008 #4 Skrevet 28. august 2008 Er i samme båt som deg. 37 + 1 i dag eg da, førstegangs. Skal til forsøk på snuing i måra, fekk beskjed om at det var vanleg prosedyre her, så var aldri spørsmål om det engong. Litt skeptisk da eg har ei veninne friskt i minne... enda med hastesnitt (april 08) pga navlesnora rundt halsen. Eg spurde JM kva som skjer om dei ikkje klarer å snu i måra. Fekk da beskjed om at eg sjølv får velge om eg vil ha KS eller vaginal. Vart litt irritert da og spurde kossen eg som ikkje har peiling kan bli sett til å velge sånt! Eg sa eg ville self gjere det som var best for ungen. Og at ho måtte anbefale meg! Ho snakka mest om KS etterpå, så virka til at ho forberedte meg på det. (lokale sjukehuset tar ikkje imot setefødslar så blir evt sendt til eit anna sjukehus). Eg ser det an i måra, og skal be om grundig gjennomgang før eg bestemmer meg for nåke som helst! Lykke til du da ;o) Vi skal nok komme oss heilskinna igjennom. Og premien er vel verdt det!!!
Gjest Skrevet 28. august 2008 #5 Skrevet 28. august 2008 huff..jeg må bare si d igjen..jeg vet såååå godt hva dere snakker om..jeg var i samme båt som dere i uke 37..er nå 40..å var vettskremt..bare gråt å var nedfor..i 2 uker..prøvde alt for å snu han..øvelser,stå på hodet,moxa,akupunktur..men fikk ikke snuing fordi bekkenet mitt er stort nok til å føde vanlig.. jeg leste og mye på nettet å ble bare mer skremt..så d anbefaler jeg IKKE å gjøre.. jeg ringte å ringer titt og ofte til føden når jeg får for mangen tanker o hodet..å snakker med jordmødrene der,å forklarer situasjonen ,d har hjelpt meg mye,de beroliger meg gang på gang..å jeg har vært på sykehuset å fått ul av babyen,å der ser de at han ikke har navlestrengen rundt hodet.. de beroliger meg med at jeg skal få kjempe god oppfølging,med epidural,å jeg er aldri alene på fødestuen..de overvåker babyen nøye,å de har sagt at de skal ikke se an situasjonen hvis d ser ut til at d kan bli kritisk..da blir d ks med engang,,de gjør ikke noe som ikke er tryggt for hverken mor eller barn.. å de sier at setefødsler er veldig fine å fredfulle..å d er ikke så skremmende så folk skal ha d til.. d kan bli likså skremmende med hodefødsel,å d trenger ikke å bli verre enn hodefødsel i d hele tatt.. å desuten så er d faktisk mindre sjangs for å revne å bli ødelagt der nede med sete..d er fordi vevet der nede får tid til å tøye seg godt.. jenter..jeg skal ikke oppfordre til noenting..men sier de at bekkenet deres er godt nok til å føde vaginalt..så ville jeg gått for d om jeg var dere..ks er faktisk en operasjon,med sår å du blir sengeliggende å alt som er med..her kan vi komme oss på bena rett etterpå å være friske å raske:) ikke gå med spm inni dere..snakk med føden,å jm..å få info fra de ..d er mye mer betryggende:) dette klarer vi!!!å d kommer til å gå kjempebra:)
Rakri Skrevet 28. august 2008 #6 Skrevet 28. august 2008 Jeg vil bare berolige deg med at det går helt fint å føde barn i seteleie. Jeg fikk tvillinger i november, og tvilling 2 (den som kom ut sist) snudde seg rundt og kom med baken først. Egentlig merka jeg ikke forskjell, bortsett fra at hodet kom til sist. Altså det var ikke mer vondt, slik jeg hadde fryktet. Tvillingene var nok noe mindre enn det din baby sikkert blir, men likevel. Jeg gikk med akkurat samme tankene da tvilling en lå i sete ganske nært opp mot fødsel. Planla å spørre om ks, men så snudde han seg riktig vei. Hadde jeg visst hvor greit det kan gå, hadde jeg neppe grudd meg så mye og tenkt så mye på det! Lykke til, uansett hva du velger
Gjest Skrevet 28. august 2008 #7 Skrevet 28. august 2008 jeg vil bare dele min erfaring ang snuing...for 8 år siden hadde jeg hasteks pga sete/fotleie og hadde denne gangen gledet meg til fødsel...men lile mini i magen ville være i seteleie(legen snakket om at det var naturlig leie for min baby pga livmorformen min) jeg fikk tilbud om snuing i uke 37,og tenkte at da hadde jeg iallefall prøvd..jeg pakket bagen ifall hasteks og var rimelig nervøs,uten grunn.....snuingen gikk over all forventning (se eget innlegg jeg har skrevet om snuing av min seteleiebaby)og nå er jeg 5 dager over termin med babyens hode godt plantet i bekkenet:)og jeg trodde ALDRI di skulle klare å snu den,skal innrømme at den sprøyten med avvslappende var litt ubehagelig(hjertebank/skjelvninger),men husk å PUSTE godt,det hjelper på å slappe av:)
Mama B Skrevet 28. august 2008 Forfatter #8 Skrevet 28. august 2008 takk for mange fine svar:-) Har akkurat hatt en lang samtale med søsteren min som fødte nr 2 i seteleie for noen år siden. Og føler meg trygg på at hvis jeg får epiduralen tidlig nok så skal jeg nok klare dette:-) Men vi får se hva de sier på sykehuset.. ikke lett å skulle ta denne avgjørelsen...:-) Og hvem vet, kanskje de får snuddn å!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå