Anonym bruker Skrevet 17. august 2008 #1 Skrevet 17. august 2008 ...Kan du det? Jeg har satt meg i hodet at kultur er religion og motsatt. Bare se på den Indiske kulturen der alt handler om religionen , alt de gjør.Her i Norge snakker man så mye om kultur f.eks har Giske vedtatt at dataspill er kultur.HVA er egentlig kultur?Definer det om du kan...
RødRev Skrevet 19. august 2008 #2 Skrevet 19. august 2008 Mulig du mente dette som et retorisk/filosofisk spørsmål, men jeg fant nå dette på wikipedia: Kultur (latin: colere eller cultura, «dyrke», «bearbeide» eller «kultivere») er et mye brukt, men vanskelig definert uttrykk med flere betydninger. Kultur brukes spesielt for å betegne menneskelig aktivitet i samfunnet, til forskjell fra for eksempel natur. Kultur, i denne sammenhengen, er resultatene og oppnåelsene av en periodes, et samfunns eller en gruppes samlede åndelige og materielle virksomhet (på et visst trinn, og som befolkningen oppfatter som felleseie), ofte særlig om vitenskap, opplysning, kunst, litteratur eller religion. Kultur er også til en viss grad holdninger, verdier og normer som er rådende hos en viss gruppe mennesker eller en organisasjon.[1] Kultur kan også anses som en foredlende prosess på det åndelige område hos et individ eller samfunn; syn som ligger til grunn for hevdvunnen fremgangsmåte og skikk og bruk.[2]
Anonym bruker Skrevet 19. august 2008 #3 Skrevet 19. august 2008 Takk.Da er altså kultur religion og motsatt.Jeg har altså rett i min påstand,hehe.Det var en her inne som motsa min teori i en annen tråd og hevdet at kultur er noe annet og ikke hadde noe med religion å gjøre.I så fall ville jeg gjerne få definert hva kultur egentlig er.
Gjest -<<- Skrevet 20. august 2008 #4 Skrevet 20. august 2008 Sikter du til denne tråden: http://www.dinbaby.com/forum/thread/138318055 ?
blond Skrevet 20. august 2008 #5 Skrevet 20. august 2008 Kultur er "måten vi lever på" så kan du trekke det ned til individnivå og opp til samfunnsnivå. Religion kan være en del av kulturen.
Anonym bruker Skrevet 21. august 2008 #7 Skrevet 21. august 2008 Mener du at kultur er det "alle" gjør?
blond Skrevet 21. august 2008 #8 Skrevet 21. august 2008 På en måte ja. Det er ikke min definisjon, men jeg tror den fungerer.
Gjest -<<- Skrevet 21. august 2008 #9 Skrevet 21. august 2008 Hvor i den tråden finner du en påstand om at religion og kultur ikke kan ha noe med hverandre å gjøre?
Anonym bruker Skrevet 22. august 2008 #10 Skrevet 22. august 2008 Tja,det var vel du som skrev at sef. er ikke religion og kultur en og samme sak.Noe jeg fikk motbevist av en i denne tråden her.Jeg vil fortsatt mene at det ER en og samme sak.Stortsett.
Anonym bruker Skrevet 22. august 2008 #11 Skrevet 22. august 2008 Hva gjør alle egentlig...går i opera?
Gjest -<<- Skrevet 24. august 2008 #12 Skrevet 24. august 2008 Vel, det er jo fortsatt bare tull, og jeg fatter ikke hvordan du klarer å lese definisjonen her oppe til å bety noe slikt heller. Religion kan godt være en del av en kultur, men de færreste kulturer baseres utelukkende på religion. Om man går ned til subkulturer kan man selvsagt finne egne slike i f.eks spesifikke religiøse samfunn. Var de en og samme sak ville vel ordene være synonymer da?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå