Gå til innhold

føler ikke dette går rette veien.......


Anbefalte innlegg

Skrevet

gutten min er som sagt tidligere i flere innlegg her på siden 3 uker. Han er omtrent konstant sulten. på dagtid får han nå melk hver 2.time. på natten hver 2. til 3.time.

men "problemet" mitt er at han gjør seg så fort ferdig. Fra å bruke opp i mot en time for et par dager siden bruker han nå kun 5-10 min på hvert bryst. Da går han lei og det virker som han egentllig er mer sulten men at han ikke får så godt tak på puppen siden den er blitt så myk. Hvor lenge skal en 3 uker gammel baby egentlig ligge til brystet?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Det du opplever er helt vanlig og KAN være en velfungerende amming! Om han tar seg en femminutters hver annen time og har fem-seks våte bleier i døgnet så er alt bare vel! Sjekk gjerne vektoppgang ukentlig til du har fått roen. Alt over 120g i uka er bra!

Skrevet

på 2 uker har han lagt på seg 295g. Har flere våte bleier i løpet av dagen. ikke sånn gjennomvåte men våte.

 

Hvordan og hvor lenge er det normalt og amme??

begge brystene?

 

nå er jeg litt i villråde her.....

Skrevet

Ja 295 gram er kjempebra på 2 uker. Det er nesten 150 gram i uka det. Det er nok at bleiene er våte, det er jo alt etter hvor ofte du skifter på han.

 

 

Hvordan det er normalt å amme og amme på begge bryst det vet jeg ikke. Det er normalt å amme så lenge man føler det er rett for deg og babyen, er begge vel med amminga så kan dere amme i vei ;o) Det blir mer og mer vanlig med langtidsamming nå. Noen ammer begger brystene tom på et måltid og andre bare et. Det har en sammenheng med melkemengden og hvor mye barnet trenger... Ingen grunn til bekymring enda ;-) Slapp av, dette klarer du!

Skrevet

noen spiser ofte og kjapt, andre er mer drøvtyggere som bruker laaang tid. Begge mine gutter er turboer på puppene, 3-4 min på hver pupp. Savner de laaaaaaange ammestundene til en hel episode av Glamour eller ER....

 

Nå er vi ferdig, rapet/gulpet og skiftet på før halve glamour er ferdig....:)

 

Noen bruker bare mindre tid enn andre og han legger jo på seg fint!

Skrevet

ååååå.........nå er jeg så fortvilet.....

Har gitt han pupp i kveld kl. 2000 og kl.2200 og kl2300....men har jo nesten ingeting melk. han blir ikke fornøyd. rett før jeg går til innkjøp av mme.

Hadde virkelig ønsket å få til denne ammingen til han var gått over 1 år.

Nå bare skriker han og er missfornøyd i flere timer.

Hva gjør jeg galt?

Han blir jo ikke mett!!!

 

Hvordan få han til å suge bedre?

Når puppen min blir myk gidder liksom ikke han å suge skikkelig. Akkurat som om han tenker at siden det ikke kommer flytende til meg så gidder jeg ikke å suge heller.

Hvordan få han til å suge skiielig slik at han får ut den feite melka og g ikke bare den som komme først omtrent rennenede ut!!!??

Skrevet

Har du mulighet til å pumpe på morgenen? Det er de som gir det pumpede som kveldskopp/flaske. Noe for deg? Hvordan spiser du, drikker du og hvor mye får du sovet?

Skrevet

sover vel ikke all verden og spiser lite.....ingenting som frister liksom. Drikker mye vann.

Skal prøve å pumpe meg i morgen tidlig etter at jeg har ammet han. Skal prøve å samle opp ut over dagen slik aat jeg kanskje har litt til kvelden.

Du er en engel Expat:)

Skrevet

Jeg ønsker at du skal trøkke i deg mat i morgen. Spis is, drikk melk, få i deg kalorier! Om det ikke går, så gå på apoteket og spør etter næringsdrikker. Du kan bruke proteinshakes (gainers fuel) eller sånne ferdigblanda som gamle folk som ikke vil spise får. Stapp det i deg, vær godt over 2000kcal hver dag fremover! OG få hvilt deg. Om det er en blund eller 15 min med et sløvt dameblad (mammablader teller ikke ;) ) DA kommer melka.

Skrevet

har jo nesten ingenting melk jo.....har pumpet og pumpet......og har ikke fått ut 20 ml en gang.!!!!!!

hva skjer??

Han legger jo på seg!!

Jeg har spist og drukket greit i dag.

 

Nå er puppen helt blå på tuppen etter all pumpingen!!!

 

Skrevet

Hei du fortvilte kvinne.

Jeg er ingen ammeekspert i det hele tatt, faktisk liker jeg ikke hele ammingen, men kan jeg bare få si deg en liten ting: det skjer ofte noe rundt 6-7 uker. Da går ting seg mye bedre til, jeg lover! Til og med jeg syns at ammingen begynner å bli litt koselig.

Hvis du ikke bor så langt fra et sykehus kan du jo stikke innom barselavd og få dem til å vise deg riktig pumpeteknikk. Det høres jo ut som om du har nok melk (iom at han legger på seg ordentlig), så kanskje det er selve pumpingen som går dårlig..?

Men ikke fortvil ennå, DET BLIR BEDRE!

Skrevet

hvis han ligger fint på seg og fremdeles er masete ved puppen, kan det være at han "bare" vil sutte?? At han ikke får dekket suttebehovet sitt? Her var det som om verden smilte til oss da han tok smokk. da fikk vi regulert matinntaket litt, slik at han ikke spiste pittelitt hver time og gulpet alt opp igjen, men puppene fikk tid til å "Bygge seg opp" og gjøre seg fulle igjen.

 

Ellers så er jeg en ihuga fan av håndmelking, synes pumping er fryktelig. Med håndmelking er det mer skånsomt for puppene, de blir ikke blå.

Skrevet

tusen takk for svar!! ja nå er jeg fortvilt. Gutten tar smokk veldig bra så det med suttebehov får han dekka bra opp:)

Hva skulle vi gjort uten smokken?? Tror vi hadde gått på veggene her:)

Nå gir jeg han pupp hver 2.time...eller egentlig nesten hver time til hver 1 1/2 time. Men alikevel får han ikk nok.

Tror det som er "feilen" er at han ikke gidder å suge skikkelig når puppen blir myk!!! Da gir han opp fordi det blir litt mer arbeid når ikke melka flyter ut!!!

Hva gjør jeg med det??

Skrevet

For det første, det blir bedre!! Sier jeg, som fortsatt sliter med tette melkeganger etter 6 uker, men det blir det altså! De første ukene hang hun i puppen 4-5 timer i strekk på kvelden, jeg har fått med meg alt av csi og diverse annet i løpet av sommeren for å si det sånn. Nå er de lange ammeperiodene nede et par timer, eventuelt vil hun bare spise oftere på kvelden. Det er vanlig at de er mer våkne og mer urolige på kvelden, og det er vanlig at de vil ligge lenge ved puppen, du skal ikke trenge å gi tillegg av den grunn.

Noen påstår at de på kvelden spiser seg opp for å kunne sove litt lenger på begynnelsen av natten og jeg tror det er noe i det. På onsdag var vi hjemme hos foreldrene mine og hun koste seg i armene til mormor og bestefar og spiste mindre enn hun pleier på kvelden. Jeg var storfornøyd, helt til den lange spiseperioden kom mellom 00 og 03 på natten... Jeg skal aldri mer være oppgitt når hun er fullstendig matvrak på kvelden ;)

Skrevet

En 3 ukers baby kan ligge ubegrenset ved brystet! Min lille knott var et sugemonster uten like, og de første månedene ammet jeg over 40t i uka, regnet jeg ut. En solid arbeidsuke bare med amming med andre ord. Det er helt naturlig, og ganske slitsomt om man begynner å stresse over at et lite knøtt har overtatt puppene dine. Særlig om kvelden var han helt rå. Min beste anbefaling er et skikkelig videoabonnement. 3 for prisen av 2... Og en mann som kan hente kaldt vann og kjeks. Smokk kan være en fin avlastning.

 

Når det er sagt, hadde vi en ganske så problemfri amming så lenge lillegutt fikk bestemme og jeg innrettet meg til det. Fin vektøktning og etterhvert harmoni og glede under ammingen. Om noen måneder går ammingen raskere og man får litt mer puppefri. Alternativet til å innrette seg etter barnets behov er faktisk mye værre; et fortvilet barn.

 

Med nestemann skal jeg definitivt kjøpe en lekker amme BH og lene meg tilbake i godstolen.

Skrevet

Dette er faktisk bra råd - men funker ikke helt når det er barn nummer to eller mer.. Har ikke praktisk anledning til å amme så mye som barnet ønsker, dessverre, med barn fra før og en mann som jobber skift.. Sukk, det er altfor travelt.. Men det er jo bare en periode, så går det seg sikkert til.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...