Gå til innhold

Når begynte dere med voksengrøt, evt muesli?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Så etter alternativer i butikken, for jeg har fått inntrykk av at man ikke burde bruke barnegrøtene i all evighet (noe med at alle tilsatte vitaminer og mineraler fortrenger annen mat?). Men muesli-blandingene hadde alle sukker. Eneste jeg kjøpte var "Bjørns lettkokte havregrøt".

Jenta mi er snart 13 mnd.

Bruker dere andre fortsatt barnegrøtene, eller har dere funnet gode alternativer?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hjemmelaget havregrøt er helt supert det! Jenta di vil sikkert bli glad for litt mere tyggemotstand også. Vet ikke hvordan den typen du har kjøpt er, men vi pleier bare å lage fra en pakke havregryn, enkelt og greit.

 

Du kan variere "tilbehøret" også. Vi pleier å søte grøten med hjemmelaget aprikosmos pga det høye jerninnholdet, raspet eple og kanel er en mulighet, melk og syltetøy++

Vi har laget grøt selv helt fra starten og da varierte vi havregrøten med maisgrøt (veldig populært!) og grøt kokt på hirse (fåes i helsekost).

Anbefaler barnemat.no (eller com?)

 

Nå som jenta vår er godt over året går det mest i brødskive da, men gir fortsatt havregrøt til frokost.

Tror det finnes musliblandinger uten sukker, men tror ukokte gryn kan være vanskelig å spise, og så må man selvfølgelig passe på å ikke kjøpe de typene med nøtter. Sunne frokostblandinger kan jo være et alternativ. Jenta vår har fått rugfras noen ganger når vi trenger noe raskt og enkelt, men dette er det bittelitt sukker i da.

Skrevet

Gutten vår er 14 mnd, og vi bruker fortsatt barnegrøt (frokost og kvelds). Hadde en periode jeg lagde havregrøt (Bjørns økologiske) til frokost, men det er så lettvindt med ferdiggrøten...:)

Vi brukte kanel på. Nam nam :)

Helsesøster sier det er bra at han fortsatt er glad i grøt!

Skrevet

Havregrøt er også lettvint om man bruker micro;) en dæsj gryn, en god dæsj vann - en runde i microen - voilà!

Skrevet

Ja, det er det jo! Vi har nettopp kjøpt oss microbølgeovn, så jeg glemmer bort at vi har den! :)

Da blir det havregrøt til frokost i morra!:)

 

Skal det være ca samme forholdene gryn og vann som når man koker på ovnen?

 

Hvor lang tid tar det ca?

Skrevet

Du, jeg tar så veldig på slump at det er vanskelig å svare, hehe. Men la oss si en del gryn til tre deler vann? Ca tre minutter på nest høyeste varme, rører rundt, og to minutter til. Mannen gjør dette med finslepen presisjon, men jeg kan fort la grøten koke over, så jeg pleier å sette en skål under. Grøten er selvfølgelig varm, og om du ikke bruker fruktmos-isterninger i (supertips! lag i silikonformer, så er det bare å poppe de ut!) anbefaler jeg å ta litt melk i om det haster å servere.

Skrevet

Det der gikk kjempegreit! :)

 

En dæsj gryn og en litt større dæsj vann og boble i micron på høyest varme en liten stund. Røre rundt og god (litt tykk..) grøt til frokost i morres :D

 

Selvfølgelig! Silikonformer!! Jeg har stusset litt på hvordan folk får fruktpuréen i de isbitposene... :P

 

Takk for supre tips, Januarjubel! :)

 

 

 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...