Kokkeli nyter våren:) Skrevet 28. juli 2008 #1 Skrevet 28. juli 2008 Det var en kamp før vi fikk hjelp til han. Jeg mente han slet med språket helsesøster mente han ikke gjorde det.. Da han ble 4 år og skulle på 4 års kontroll var jeg skikkelig lei av å høre at "språket kommer snart, han snakker jo hele tiden". Så da sa jeg til helsesøster når hun spurte meg om det var noe så bekymret meg at jeg ikke likte språkutviklingen hans. Hun sa igjen at det ikke var noe galt med den. Han hadde jo klart å svare henne på spørsmålene hun stilte. Men dette var enkelt ord hun spurte om, og når man holder en genstand opp foran ett barn skal det mye til at vi ikke skjønner hvilket ord han sier.. At han ikke kunne si f, r, l, m, n, g osv var helt normalt mente hun. Jeg sa likevel jeg var bekymret for det var ingen som skjønte når han prøvde og forklare de noe med flere ord i en setning.. Men hun mente enda dette var helt normalt. Nå kjente jeg ikke så veldig mange barn, men alle jeg snakket med snakket veldig mye bedre enn han... Så jeg maset på litt, og hun sa hun kunne jo sende en forespørsel til en logoped om hun ville komme å treffe han. Og gjorde det slik at dette egentlig var masse arbeid, og at jeg måtte være klar over at da ble jo PPT kontoret kjent med navnet hans. Jeg sa bare ja til alt. Var så lei. 4 mnd etter dette møte fikk vi møte logoped sammen med helsesøster, logopeden snakket med gutten min i tre-fire minutter før hun konkluderte at han manglet "for mange uttalelser" for at det var "normalt", og at han ville trenge hjelp fra en logoped.. Utrolig mange kg ble lettet fra mine skuldre, og jeg fikk endelig hjelp til gutten min som da var blitt 4,5 år. Han hadde to møter med logoped den våren før han fikk fast hjelp fra logoped en time annenhver uke i b.hage hele dette året som har vært. Har også hatt litt ekstra hjelp fra b.hage personalet.. Har hatt en utrolig stor utvikling dette året på mange plan, og da særlig med språket. har også hatt fire møter med b.hage logoped og skolen han skal begynne på nå for å forberede skolegang og gjøre overgangen til skole best mulig. Og har vært storfornøyd med b.hagen sin innsats. Ble veldig langt dette, men ville bare fortelle min historie, i håp om at den kan hjelpe andre som er i samme situasjon. Min skal nå begynne på skolen og er nå redd for at andre vil le av han, da han ikke klarer å snakke skikkelig.. Er ikke noe gøy for en mor å høre gutten sin si slike ting..
metaMORfose Skrevet 28. juli 2008 #2 Skrevet 28. juli 2008 Jeg er pedagog og jobber i barnehage. Jeg blir så inderlig glad når jeg hører at foreldre ikke gir seg på slike ting. Språk er en av mine kampsaker, da jeg mener at alle barn har rett til å kunne uttrykke seg forståelig og 'riktig'. Aner ikke hvor mange ganger jeg har kranglet med helsestasjonen og ppt. når det gjelder språkproblemer. Dersom unger mangler r, så kaller de det 'skjønnhetsfeil'. Blir eitrende forbanna når jeg hører sånne historier som din, Kokkelimonke. Ikke utfallet, men kampen for å komme dit! Ønsker deg lykke til, og håper du er riktig stolt over deg selv som ikke ga opp! Og stolt av gutten som antakelig synes dette har vært en spennende prosess. Ser ofte det på barn som får ekstra oppfølging, enten det er på det ene eller andre planet, at de liker oppmerksomheten, samtidig som de liker å beherske ting bedre. Gutten din er heldig som har en så oppegående mamma som deg!
Kokkeli nyter våren:) Skrevet 28. juli 2008 Forfatter #4 Skrevet 28. juli 2008 Tusen takk for kjempegode ord metaMORfose, de varmet skikkelig. Ja det har vært en kamp, men ble heldigvis tatt veldig alvorlig av logopeden fra PPT og b.hagen når han startet der. Gikk hos dagmamma før dette og hun hadde også bemerket dette med språket.. Nå sliter vi med at det er masse uvaner som har satt seg fast hos han, og vanskelig for han å gjøre seg a med.. Er mange redd for at han skal blir "klassens klovn", da hans måte å ordne opp på blir å gjøre seg morsom.. Er glad for at skolen er foreberedt, selv om noen mener dette er negativt for de blir forutintatt.. jeg velger å ikke se d på den måten.. Han er en kjempeaktiv gutt, som liker fart og spenning. Og logopeden sa nå til meg i vår at barn som er veldig langt framme motorisk og tidlig ute med dette, sliter oftere med språket enn andre, rett og slett fordi de har ikke tid, og hjernen henger ikke med i svingene.. Dette var greit for meg å høre, da min gutt har aldri kunnet gått, men bare sprunge og klatret osv.. Igjen takk for gode ord:)
metaMORfose Skrevet 28. juli 2008 #5 Skrevet 28. juli 2008 Bare hyggelig, jeg blir bare så glad når ting blir tatt tak i. Satt og tenkte akkurat det du sa på slutten her, at antakeligvis så greier han seg bedre motorisk enn de andre. Det er ganske vanlig, Akkurat som svaksynte barn hører bedre osv. Når en ting forsvinner, kompenserer vi med andre ting. Det kan du si til gutten din hvis han er bekymret. Antakelig er det få som er så gode til å sykle, klatre, løpe, hoppe osv som ham. Så får heller han hjelpe de andre litt med disse tingene, og så kan de hjelpe ham hvis han sier ting litt annerledes frem til han har øvd nok på det han lærer hos logopeden. Eller logopjeden, som min datter sa. Hun sa ikke R i en alder av 3.5 og jeg nektet at det skulle komme av seg selv. Logopeden er jo bonus for henne allikevel. De leser, og synger og rimer og sier morsomme ord. De får ikke traumer av sånt. Mener hvert eneste ord jeg sier - det er så viktig at barn blir fulgt opp og at vi foreldre står på, Bra at barnehagen spiller på lag også, der har dere en sterk støttespiller. Arrangere gjerne møte med barnehage/skole hvis du føler at det vil hjelpe. Du fortjener flere gode ord enn jeg kan! ))))
Kokkeli nyter våren:) Skrevet 28. juli 2008 Forfatter #6 Skrevet 28. juli 2008 Akkurat det har jeg sagt til han. At få klarer å springe så fort som han, og få klarer å klatre i trær så høyt og fort som han, og da er det viktig for han at han ikke ler av de, men hjelper de, så har heller ingen lov å le av han.. Han er heldigvis en veldig positiv gutt, og skled rett inn i b.hagen og lot ikke språket bli noen hindring for han. Selv om han kom som ny siste året.. Men han gleder seg ikke lenger til å begynne på skolen, fordi han er redd folk skal le av han når han skal lære å skrive R for eks, og hvis folk spør han hva han har skrevet vil jo ikke han klare å fortelle det. Så jeg syntes han er smart da som klarer å tenke så langt. Lille søster hans blir 4 år nå i november sliter også litt, men ikke slik som han. Vi tror der at det hele henger sammen med at hun og storebroren har ett veldig nært og tett forhold, så hun gjør alt som han gjør. Både på godt og vondt. Så hun lærer seg og snakke slik som han gjør, og hvis vi prøver og rette på henne sier hun bare "det er slik vi snakker", så satser på at det vil ordne seg når hun nå må klare seg alene i b.hagen. B.hagen har vært obs på dette hele veien, og tok det opp med logoped, men vi skal se det ann nå til høsten.. Jeg mener også at vi foreldre må stå på for barna våre, av og til litt dumt det er slik, særlig i helsenorge 2008 ser vi mange eksempler på dette..
Trollkatt Skrevet 29. juli 2008 #7 Skrevet 29. juli 2008 Datteren min kan ikke si ren R ennå. Hun er 4,5, og synes dette er skikkelig kjipt selv. Jeg vet at hun blir erta av de større barna i barnehagen. Hun øver og øver, men får det ikke til, og vi vet ikke hvordan vi skal hjelpe henne, eller om vi gjør et større problem av det enn nødvendig. Men burde vi kanskje prøve å komme oss til logoped? Har egentlig ikke tenkt over muligheten før nå. Hvor stort skal problemet være før man tar kontakt, egentlig? Hun er veldig flink til å snakke ellers, og har et godt utviklet språk. Det er bare denne R-en hun sliter med. Og jeg vet jo at det er mange barn som sliter med R eller S, f.eks, men det hjelper jo ikke datteren min. Er veldig irritert på hun ene jenta i barnehagen som erter henne for dette. Hun eter for mye annet og, og herser mye med datteren min. Men det er en annen sak, det har ikke noe med dette å gjøre
metaMORfose Skrevet 29. juli 2008 #8 Skrevet 29. juli 2008 Hvis det er meg du spør, så sier jeg at dette ville jeg tatt tak i dersom jeg var deg. Når barnehagen starter opp igjen så snakk gjerne litt med avdelingsleder at du kommer til å sette i gang et apparat for å få dette i orden. Mulig du blir motarbeidet, men det blåser du i. Gå til styrer dersom du ikke får snøret i bunn hos ped.leder. Ikke la ting drøye ut. De må gjerne kontakte ppt, da det ofte kan være en lur vei å gå. Men går det mer enn et par-tre dager uten at de har sjekket dette opp, så tar du kontakt selv. Jeg involverte fastlegen, og hun skrev henvisning. Du kommer garantert til å bli motarbeidet, men ikke gi deg. Jeg synes dette er et viktig problem som bør løses. Og det med at din datter blir ertet, ta det opp asap! Barnehagen kan sette i gang tiltak for dette. Barn skal få slippe å bli ertet for noe hun ikke kan noe for. I mellomtiden så kan dere øve på ord som erter, berter osv Det at hun har problemer med R handler antakelig om at tunga trenger trening. Lag tøyseord med den rt-lyden. Vis hverandre tunga, og legg inn grrrrrrr innimellom. Datteren min elsket det. Tok ikke mange rundene hos logopeden før hun fikset R som om hun aldri skulle gjort noe annet! Spør gjerne hvis det er andre ting du lurer på. Bare hyggelig å kunne bidra. )) God ettermiddag!
metaMORfose Skrevet 29. juli 2008 #9 Skrevet 29. juli 2008 Det er både hyggelig og nyttig å ha noen å sparre med! Er bare glad jeg kan bidra!
Kokkeli nyter våren:) Skrevet 29. juli 2008 Forfatter #10 Skrevet 29. juli 2008 Vet du når R en skal være på plass i språket hos barn.. Vi har dialekt med skarre R. Har dette noe å si? Gutten min på seks år har akkurat lært å si den nå, og den sitter ikke skikkelig enda.. Men er på vei..Jenta mi blir jo da 4 år nå sent i år, og sier den heller ikke. Men jeg øver jo med begge to sånn i dagligtalen. Noen ord tar hun bedre enn han og noen ord tar han bedre enn henne. Men hun har ikke noe for R. Han skjønner han mangler noe, og er som sagt på vei. Håper jo språket hennes vil komme seg betraktelig i høst da mine to blir skilt, da en skal på skole og en i b.hage. For jeg hører jo hun kan når hun vil, med det aller meste. De er veldig veldig obs på dette i b.hagen også og øver med henne der også, siden de kjenner til storebroren sine språkvansker.. Men når skal jeg reagere synes du? Når bør hun ha lært å si Ren? Til jul for eksempel da har hun akkurat fylt 4 år..
Trollkatt Skrevet 30. juli 2008 #11 Skrevet 30. juli 2008 Skal snakke med ped.leder når hun kommer tilbake fra ferie. Jeg tror nok hun vil hjelpe til, men om de drar det så "langt" som å kontakte ppt eller logoped, er jo ikke godt å si. Hun er en veldig flink pedagog, synes jeg, men det er jo rart at de ikke har tatt tak i dette eller spurt oss om det. De er heldigvis klar over problemet med erte-jenta. De har tatt det opp mange ganger med "jentegjengen", da det er flere som får gjennomgå. Er redd det blir enda verre når hun kommer tilbake etter ferien, for da er hun den eldste jenta (hun som erter). Og datteren min ser så opp til henne, så hun bryr seg veldig om hva hun sier. Hun var i bursdagen til denne jenta, og det var visst hyggelig. Hun fikk klem da jeg henta henne, men i barnehagen er denne jenta altså veldig dominerende. Det verste er at hun sier at datteren min er tjukk (hun har aldri blitt helt kvitt babymagen, men den er jo bare nydelig). Mannen min og jeg liker ikke denne jenta i det hele tatt, og skjønner ikke hvorfor hun oppfører seg sånn. Foreldrene er kjempehyggelige, så det er litt rart. Men unger kan jo være veldig slemme.
metaMORfose Skrevet 30. juli 2008 #12 Skrevet 30. juli 2008 R'en bør ikke være på plass lenge etter det andre språket. Da fosterdatteren min hadde snakket alt annet rent i bare noen uker, tok jeg kontakt med noen som kunne hjelpe for å få satt i gang. Man vet jo aldri hvor lang ventetid det er, f.eks. Hun var da 3.5 og snakket veldig bra, både ordforråd og alle andre lyder var på plass. Angående skarring, så vil jeg tro at den bør være tidligere på plass. I alle bøker jeg kan huske å ha lest om emnet, står det at det er mye enklere å skarre enn å rulle. Jeg ville kanskje gitt din datter litt mer tid. Som du sier så skal hun nå "skilles" fra broren som sliter ekstra med språket, og når det skjer skal du ikke se bortifra at det vil skje endringer. Har det ikke skjedd noe av betydning til jul, så ville jeg satt i gang. Hun har jo da halvannet år igjen før skolestart, og det er nok tid til å få orden i sakene. Ha allikevel en god dialog med barnehagen, og fortell hvor viktig det er for deg og dere. De kan legge inn trening i samlingsstund, for eksempel. Regler, sanger og rim som vil trene tungen hennes er veldig effektivt.
metaMORfose Skrevet 30. juli 2008 #13 Skrevet 30. juli 2008 Veldig bra at dere har en god pedagog i barnehagen, det hjelper veldig. Og at de er klar over problemet med ertingen er også bra, spesielt hvis de i tillegg gjør noe med det. Barnehagen og ppt starter sjelden slike saker uten påtrykk fra foreldrene. Jeg oppfordere mine pedagoger til å spørre foreldrene i samtale om de ønsker å gjøre noe med det. Ofte vil foreldrene ha problemet løst, men uten at ungen skal vite det. Foreldre i dag er så redde for at ungene skal tro noe er galt. Jeg sier ofte til mine unger at har man et problem, så løser man det. Og alle har vi ting vi kan bli bedre på. Noen må lære R, mens andre må lære S, mens andre må lære å stupe kråke. And so it goes. Jeg synes det er viktig å lære seg R når man er over 4 år.
Trollkatt Skrevet 30. juli 2008 #14 Skrevet 30. juli 2008 Enig. Tror det er verre for barn at man skal prøve å dekke over problemene. Vi snakker jo mye om dette, da, siden datteren min er veldig opptatt av det selv og øver mye. Vi har sagt at hun kommer til å få det til etter hvert, og at noen barn bruker lengre tid enn andre på å lære det (svigerinna mi klarte det ikke før etter skolestart). Hun kan jo andre ting som vennene hennes ikke kan, hun synes det er gøy å lære å lese og skrive, og kan nesten alle bokstavene. Også kan hun flere ord på engelsk og fransk, fordi hun synes det er så gøy. Så jeg tror det skal gå greit med selvfølelsen hennes og, bare vi finner den rette måten å øve på. Ingen av oss er jo pedagoger, så det er vanskelig å vite hvordan vi skal angripe det.
metaMORfose Skrevet 30. juli 2008 #15 Skrevet 30. juli 2008 Med den motivasjonen så tror jeg ikke dere trenger mer enn 3-4 ganger hos logoped, og så øve hjemme, så sitter det. Spør pedagogene i barnehagen om tips til øvelser, dersom dere velger å ikke kontakte logoped.
Trollkatt Skrevet 30. juli 2008 #16 Skrevet 30. juli 2008 Takk for tips Veldig fint å "snakke" med noen med erfaring, i stedet for at vi lar det skure og gå.
metaMORfose Skrevet 30. juli 2008 #17 Skrevet 30. juli 2008 Veldig hyggelig å kunne være til hjelp! ))
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå