Gå til innhold

Dine beste tips for å unngå søskensjalusi?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Veldig nervøs for hvordan vesla vil ta imot den nye babyen. Har selvsagt prøv å forberede som best vi kan, men det er jo begrenset hvor enkelt det er å forklare ting til en toåring.

Noen som kan dele noen gode tips?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Lese bøker om andre barn som har blitt søsken (feks "Emma får en lillebror", "I magen bor en baby" - disse burde passe for en 2-åring). Snakke om storesøsterrollen. Når babyen kommer, første gang de møtes, kan det være lurt å plassere babyen litt borte fra deg selv slik at hun kan få møte deg først - for så selv å ta initiativ til å treffe den lille. Noen bruker også å gi en "storesøstergave" fra babyen til storesøster.

 

Hjemme er det viktig å la storesøster være med å ta seg av babyen, plasser feks bleiene i en kurv på gulvet som hun når tak i slik at hun kan hjelpe til å finne fram ting til stell. Kanskje orker dere også å ta stellet på gulvet om hun skal være med? La pappaen ta stellet av og til "fordi jeg heller vil lese en bok (eller noe annet dere liker å gjøre sammen/brukte å gjøre sammen) med vesla akkurat nå". Ros henne for ting hun kan som ikke babyen kan, type "oi så stor du er som klarer..."

 

Skal sies at jeg bare har en gutt foreløpig, lillesøster melder nok ikke sin ankomst før om enda en uke, dette er basert på ting jeg har lest og den erfaringa jeg har som pedagog. Mulig det blir veldig annerledes i virkeligheten ;) Har selv en ganske oppmerksomhetskrevende gutt på snart 3 år, så er litt spent!

Skrevet

Når vi fikk nr 2, forberedte vi nr 1 med å lese i svangerskapsboken, han så på bilder av damen med baby i magen.

Han fikk være med på sykehushotellet når jeg hadde født, og han sov over der..Og han fikk et slikt vongbrett å stå på når vi var ute og trillet og det var helt fantastisk syntes han.

 

 

Han har aldri vært sjalu, han ble "bare" storebror med en gang,,

Så enten har vi vært heldige, eller var det noe "rett" vi gjorde.

Nå venter vi nr 3, og ungene har blitt 10 og 6,5 år gamle, så denne gangen bare spør dem hele tiden kommer hun i dag:)

 

Ønsker deg lykke til..

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...