Pittamitta Skrevet 12. juli 2008 #1 Skrevet 12. juli 2008 Moren " jeg har ikke smurt Pia idag" Jeg " jamen blir hun ikke brent da"...Moren "nei,tror hun tåler det" JEG " jeg smører min med faktor 50 jeg" Moren " synes det er bra min får littt farve jeg"....Ungen har sterk hud :MEN neste dag måtte ungen bade med t-skjorte.. 1 år gammel.. Ehh jeg blir så paff av sklikt jeg...Sa at det var veldig lurt å smøre,så neste dag gjorde hun det...Og dette er hennes barn nr 3..,så er liksom ikke uerfaren heller..
Northernlights Skrevet 12. juli 2008 #2 Skrevet 12. juli 2008 jeg har barn nummer 6, som er brun og fin i huden, men det er fordi han har indianerblod, og blir som faren sin veldig lett brun. Har smurt han, men nå er han brun, og jeg tenker at huff, folk tror kanskje jeg ikke har smurt han, enda han har blitt smurt.
Skravlefruen med huleboer Skrevet 12. juli 2008 #3 Skrevet 12. juli 2008 Faktor 50 høres litt voldsomt ut da.. så lenge man beskytter barna mot solen de timene hvor den er sterkest, smører høyere faktor på spesielt utsatte områder og beskytter hodet.. så burde det vel være ok. Synd at barnet ble solbrent da.. solbrenthet i ung alder øker faren for kreft i voksen alder.
~sjiraff~ Skrevet 12. juli 2008 #4 Skrevet 12. juli 2008 Ikke smøre er dumt. Men solfaktor 50 er langt over hva jeg bruker hvertfall ) Har en datter som blir lett brun som sin far. Er nok slapp med smøring på sånne dager som i dag (20 grader og delvis skyet). Hun har aldri vært rød eller brent da.
Pittamitta Skrevet 12. juli 2008 Forfatter #5 Skrevet 12. juli 2008 Jeg bruker faktor 25 også..Men var slik spray flaske de hadde på apoteket dette.kun faktor 50 og jeg måtte ha.Er så ok å smøre utover MEN bedre med 50 eller ingenting da..Eller?
Holly❄️ Skrevet 12. juli 2008 #6 Skrevet 12. juli 2008 jeg passer alltid på og smøre ungene godt, siden jeg selv blir lett solbrent. Får fin farge likevel, selv om vi bruker solkfaktor 20 hele sommeren.. Og ikke smøre et barn er grusomt spør du meg...
Pittamitta Skrevet 12. juli 2008 Forfatter #7 Skrevet 12. juli 2008 Bra det er flere som reagerer litt på dette da...
twoboys & a girl Skrevet 12. juli 2008 #8 Skrevet 12. juli 2008 jeg bruker å 50 på minste. Ble litt tilfeldig da, men bruker ganske høy sf på baby.
Skravlefruen med huleboer Skrevet 12. juli 2008 #9 Skrevet 12. juli 2008 Faktor 50 er selvfølgelig det beste dersom alternativet er ingenting. Jeg ville iallefall forbeholdt faktor 50 til skuldre, nakke, nese osv. Og heller brukt faktor 20-25 på resten av kroppen. Huden har godt av litt "luft" og ikke minst har også huden godt av litt sol for opptak av vitamin d )
Yo&La+spire Skrevet 12. juli 2008 #10 Skrevet 12. juli 2008 Forstår det slik at ungen ble brent og da var det dumt å ikke smørre ja....Som du sier så burde hun ha visst bedre, og en ser jo lett på huden til ungen (og forldrene) om vedkommende kan bli lett brent eller ikke... Men det er ikke alltid nødvendig å smørre da:) Det kommer jo ann på barnet også....Eg har aldri smurt jenta mi (16 mnd nå), og hun har aldri vert brent, ikke engang i nærheten. På tross av hele dagen i badeland o.l. Hun er ganske mørk i huden, og blir fort knallbrun.
Skravlefruen med huleboer Skrevet 12. juli 2008 #11 Skrevet 12. juli 2008 Aldri smurt henne????? Ojdå.. du vet vel at de kreftfremkallende UVA og UVB strålene kan gjøre skade selvom man ikke blir solbrent????
Holly❄️ Skrevet 12. juli 2008 #12 Skrevet 12. juli 2008 IYo&LaPirilimbilimbilona: kke for og være spydig, men tror du bør lese litt om solens virkning på huden og hudkreft osv altså... :S
Bunnies by night Skrevet 12. juli 2008 #13 Skrevet 12. juli 2008 Solbrent er ikke bra nei! Men når det er sagt så må man bruke litt sunn fornuft... Som helsesøster sa til meg... sol er den viktigste tilgangen til d-vitamin - og hun mente at noe av det tristeste hun så var likbleke babyer som tydeligvis ikke hadde sett et eneste solglimt i løpet av sommeren. Og med det mente hun selvfølgelig ikke at babyene skal ligge i solen, men at de ikke har vondt av å være litt i solen uten beskyttelse. Og når det kom til solfaktor så mente hun at det var helt idiotisk å benytte seg av faktor 50... for som hun sa - man setter da ikke babyer ut til grilling, dermed mente hun at det ikke var bruk for solfaktor. Rådet hennes var litt i solen uten solfaktor og så rett i skyggen. Men når det er sagt så synes jeg solen er så sterk i år, at jeg tar ingen sjanser og bruker babysolkrem fra USA som har null farlige stoffer i seg. Lillegutt er halvt marokkansk da, så han har jo blitt brunere enn det jeg har blitt, selv om jeg har slikket sol og han har ligget i skyggen *ler*
Gjest Skrevet 12. juli 2008 #14 Skrevet 12. juli 2008 Nja, det der er det faktisk delte meiningar om. Solkrem inneheld ofte stoff som er lite gunstige for ein baby og D-vitamin er sunt. Mange hudlegar meiner at overdriven bruk av solkrem er meir skadelig enn soleksponering.
Gjest Skrevet 12. juli 2008 #15 Skrevet 12. juli 2008 Jeg har forstått det slik at det smarteste er å ikke være lenge i solen om gangen, og bruke mest klær som solfaktor.
Yo&La+spire Skrevet 12. juli 2008 #16 Skrevet 12. juli 2008 Hehe...fint at folk vil beskytte babyen min slik da;) Eg har lest om sol og hudkreft eg, men som ei anna påpeker her, så er det mange skadelige stoffer i solkrem også, derfor har vi til nå valgt å holde snuppa i skyggen når vi kan, ha på henne hatt og ta på f eks en t-skjorte når vi tar pauser fra badinga osv....Noen barn har jo også naturlig beskyttelse i huden sin, så den norske sola blir ikke så sterk for dem. Mange land i verden der så og si ingen bruker solkrem, men det betyr ikke at de har mer hudkreft. Lyse mennesker er nok spesielt utsatt ja....
Joikaboll@ Skrevet 12. juli 2008 #17 Skrevet 12. juli 2008 Jeg har 5 barn, eldste er 14 år og jeg har aldri brukt solkrem på noen av dem. Heller ikke på meg selv. Har en sunblokk stift jeg bruker på ører/nese/skuldre om dem begynner å bli røde.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå