Ompalompa Skrevet 8. juli 2008 #1 Skrevet 8. juli 2008 I første fødsel revnet jeg skikkelig utvendig, opp langs urinrøret. Jeg så jo ingenting selv, men det kom en gynekolog, for jordmor sa at det var for komplisert rift for henne å sy. De holdt på å sy meg i 1,5 time. Jeg tenkte ikke så mye over dette da, jeg var jo oppslukt av den nye babyen vår. Men i etterkant har dette plaget meg en del, føler meg litt som en gammel dame, som har veldig hastverk, når jeg må på do. Nå er jeg halvveis i 2. svangerskap og har så smått begynt å tenke på fødsel igjen. Denne gangen ønsker jeg hjelp til å presse riktigere, slik at jeg forhåpentligvis ikke revner igjen. Så denne i Aftenposten i dag: http://www.aftenposten.no/webtv/?id=10825&cat=22 Noen som har erfaring med denne metoden? Vet dere om denne brukes på Ullevål? Og har dere evt. erfaring med jordnøttolje eller andre kjerringråd i forkant av fødsel? (Jeg gjorde ingenting forebyggende sist, tenkte ikke på det Rolling Eyes Men denne gangen er jeg litt mer føre var!)
gerd Skrevet 8. juli 2008 #2 Skrevet 8. juli 2008 Når får ikke jeg til å se på linken din, men regner med den dreier seg om det finske grepet? Det er iallefall en teknikk alle norske jordmødrene lærte tidligere men som de gikk bort fra på 80-tallet (tror det var da). Da de sluttet med denne teknikken så man en drastisk økning i antallet kvinner som revnet helt bak til endetarmen så nå ha de tatt opp igjen teknikken og den skal np være i bruk på alle fødestuer i landet. Det er selvsagt litt avhengig av den enkelte jordmora, men tror de aller fleste bruker den. Denne teknikken hjelper i hovedsak til å hindre revning bakover og mindre forover slik som du gjorde. Det er dokumentert effekt av å gni/massere underlivet med olje i ukene før fødsel. Dette for å øke blodgjennomstrømningen.
AnnaLena Skrevet 9. juli 2008 #3 Skrevet 9. juli 2008 Hvor har du dokumentasjonen fra? Vil gjerne se denne. Jeg har spurt flere og de sier at det ikke er gjort studier hverken på jordnøttolje eller kobberkrem. Derimot sier min jordmor at tett samarbeid og kontrollert "kroning" av hode som går sakte er den beste måten å unngå rifter på.
Oliver-født-i-26-uke Skrevet 9. juli 2008 #4 Skrevet 9. juli 2008 Jeg har ikke revnet noe nevneverdig under mine fødsler og tror at jeg kan takke min jordmor for det..har hatt henne på begge. Hun varmer olje som hun legger i klut rundt åpningen når barnet er på vei ut. dette er også smertelindrene. Absulutt å anbefale!!
Nina_J Skrevet 9. juli 2008 #5 Skrevet 9. juli 2008 Under min første fødsel tok jordmor et grep idet barnets hode kom ut, men hun holdt grepet fremme, trykte på en måte fra skjedeåpningen mot urinrøret, så jeg ikke skulle revne den veien. Det virket på meg som et motsatt grep av hva de viste på videolinken din ompalompa. Jeg revnet ingenting forover, men jeg revnet voldsomt bakover! :/ Totalruptur grad 4, så det blir ks på meg denne gangen.
<3lille spire,mor til 2<3 Skrevet 9. juli 2008 #6 Skrevet 9. juli 2008 jeg revnet ikke noe. hørte på hva jm sa, om hvor hardt/svakt jeg skulle presse, og fulgte hennes ord til prikke, uansett hva jeg selv hadde lyst til...
gerd Skrevet 9. juli 2008 #7 Skrevet 9. juli 2008 Det jeg har lært er at man både skal støtte bakover med dette finske grepet og i tillegg støtte hodet foran med den andre hånden - kroning av hodet før dette er jo litt av det samme. Når gjelder å massere inn ulike oljer og den slags er det ikke så nøye hva man bruker. Det viktige er at man får økt blodgjennomstrømningen i området og det oppnår man jo ogaå med å legge på varm olje under fødsel også slik det nevnes under her.
isi* med liten januar spire!! Skrevet 9. juli 2008 #8 Skrevet 9. juli 2008 Carmen: hvilken olje var dette? Gerd: vet du hvilke oljer som skal hjelpe i forkant? Skal en massere kun åpningen og hele området rundt??? Min mor å begge mine søstre har revnet noe fryktelig. Begge mine to søstre revnet slik at endetarmen var helt ødelagt i mange mange mnd, og begge to har fått keisersnitt på nr 2. Så viss jeg kan gjøre noe for å unngå dette så er jeg villig til å prøve det meste!!!
MissKitty Skrevet 9. juli 2008 #9 Skrevet 9. juli 2008 Min første fikk jeg på Rikshospitalet, en gammel mastodont av ei jordmor likte å bruke saksa, så der slapp jeg i hvertfall rifter og å revne, men steike så vondt det er å ha alle de stingene som skal gro. Men det er jo et bedre alternativ enn det du beskriver. I fjor sommer fødte jeg på Fredrikstad, og det er vel et av de sykehusene som benytter "finskegrepet". Jeg fikk så vidt en liten rift og et par tre pyntesting. Greia der, var at ungen "sto lenge i utskjæringa" som de skrev i rapporten. Det var noe inne i helvetes vondt der og da, men verdt det til fulle etterpå. Jeg kunne sitte som om ikke noe hadde hendt etter 3-4 dager. Kun bekkenbunnsmuskulaturen som var øm. Vet ikke om Ullevål benytter denne metoden, men det kan du sikkert ta en telefon å spørre om. Alternativet er jo at hvis de ser det går litt galt av sted, at du ber de bruke saksa istedet. Lykke til )
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå