mamarama og lille banan Skrevet 22. juni 2008 #1 Skrevet 22. juni 2008 http://www.dagbladet.no/magasinet/2008/06/21/538746.html
Maya_1 Skrevet 22. juni 2008 #2 Skrevet 22. juni 2008 Forholdene er ganske håpløse for unge nyutdannede uten jobb, men at man ikke kan gi litt ekstra støtte til de gravide en gang er bare trist.
Herkules Skrevet 22. juni 2008 #3 Skrevet 22. juni 2008 Vet ikke om artikkelen var et skremmende eksempel på diskriminering, men jeg er enig i at man kan legge opp foreldrepenger annerledes. Det er et godt regelverk i Norge og vi som har tjent oss opp rett på foreldrepenger bør si oss fornøyd. Det er derimot ikke lagt opp til at man skal bli gravid i ung alder Siden pengestøtte krever at man har vært i arbeid og arbeid krever utdannelse. En tanke jeg har hatt som kanskje ikke er helt uttenkt er at man kunne hatt et høyere fast beløp for alle fødende. Det ville kostet mer i permisjonspenger, emn det er mulig man kunne spart inn penger på det. Yngre kvinner har mindre komplikasjoner under svangerskap og fødseler. Yngre kvinner har lettere for å få barn, mulig man kan redusere behovet for utredning og assistert befruktning. Sett under ett tror jeg kanskje det hadde vært god økonomi. Det er sikkert mange sider jeg ikke har hensyntatt, for jeg er ikke i situasjonen selv, men har i alle fall tenkt litt. Ellers så likte jeg ikke kommentaren fra intervjuobjektet når hun sa: "jeg måtte stå i kø med narkomane og uføretrygdede" Er hun i noen særklasse i forhold til disse menneskene? Ønsker en bedre ordning for både de på attføring og de som ikke har tjent seg opp rett til foreldrepenger pga alder og utdanning
LinnisR83 Skrevet 22. juni 2008 #4 Skrevet 22. juni 2008 Ellers så likte jeg ikke kommentaren fra intervjuobjektet når hun sa: "jeg måtte stå i kø med narkomane og uføretrygdede" Syntes ikke det er så utrolig rart at hun sier dette. Sosialtrygd er en "siste utvei" og jeg skjønner godt at hun reagerer på å stå i kø med mennesker som narkomane. Kanskje ikke uføretrygdede, men narkomane og giddaslaus ungdom.
Herkules Skrevet 22. juni 2008 #5 Skrevet 22. juni 2008 Nei vet du jeg likte ikke kommentaren om at hun ikke likte å stå i kø med urføretrygdede. Man kan kanskje tenke seg litt om før man uttrykker noe som kommer på trykk. Forøvrig så er det ille at uføretrygdede må gå på sosialen Ja det syns jeg faktisk er værre om det var det eneste du klarte å få ut av innlegget mitt så tror jeg ikke vi har noe mer å snakke om!
LinnisR83 Skrevet 22. juni 2008 #6 Skrevet 22. juni 2008 Nei. Jeg var enig med deg jeg, helt til den kommentaren din kom. Ville bare kommentere det som du kommenterte henne som sa dette! Ferdig med det.
Glajent@ med baby utenfo magen Skrevet 22. juni 2008 #7 Skrevet 22. juni 2008 Hadde hun bare tenkt seg om så skulle hun ikke trekt inn søknaden sin da hun fikk tilbudet! Og i allefall ikke informert neste mulige arbeidsgiver om graviditeten når hun fra første fikk sånn respons... Man må jo da forstå at det ikke er positivt for arbeidsgiver tenker nå jeg.. Nei det er ikke lov å diskriminere.. Men ALLE vet jo at det gjøres! Derfor har ikke jeg fortalt noe heller.. Jeg har deltidsstilling, men har søkt om å øke.. Og har ikke tenkt å fortelle arbeisgiver før jeg evt har skrevet under!
Herkules Skrevet 22. juni 2008 #8 Skrevet 22. juni 2008 ja det er lov å være uenig:) Enig med deg glajenta i at man ikke skal si noe. Man er vel tiltider dum om man sier noe (avhenger av situasjonen) Jeg er hundreprosent sikker på at om jeg hadde sittet i en situajon der jeg skulle ansette noen og har to gode kandidater så ville jeg ha vurdert meget sterkt å droppe den gravide om jeg hadde fått vite det på intervjuet. Har ansatt noen folk i to ulike arbeidssituasjoner og på det ene stedet er det virkelig drepen om man hadde ansatt en person som falt bort innen 5- 6 månder. Det hadde ikke vært forsvarlig rett og slett. Hadde hun derimot ikke sagt noe så hadde jeg selvfølgelig ikke sagt noe på det og SELVFØLGELIG IKKE anmodet vedkommende til å trekke seg!!!! den er stygg!! Den andre plassen har jeg kunnet som en medkvinne gjort det motsatte, for der hadde arbeidsstedet kunne taklet situasjonen.
doffine Skrevet 22. juni 2008 #9 Skrevet 22. juni 2008 Synses at det er flott dette kommer fram.... For diskriminering forekommer forferdelig mye. Er ikke lov, men det er ofte det skjer...
MorLykkelig Skrevet 22. juni 2008 #10 Skrevet 22. juni 2008 Jeg syns det er sprøtt at det er så vanskelig for studenter å få pengestøtte når de skal ha barn. Det er faktisk lønnsomt for samfunnet på sikt at flere får barn tidlg. Så egentlig skulle jo unge mødre virkelig belønnes spør du meg. Er enig i at kommentaren om å stå i kø, kanskje var litt upassende. Men det var nok fra hennes side satt litt på spissen. Det hun mente var vel at det igrunn ikke var noen ting som skulle tilsi at hun måtte stå i denne køen. Hun var frisk og rask, men valgte "feil" tid å få barn på, og derfor følte hun seg vel straffet vil jeg tro. Men at uføre og andre også må stå i kø er jo hårreisende.
mamarama og lille banan Skrevet 22. juni 2008 Forfatter #11 Skrevet 22. juni 2008 det er jo litt spesielt at en skal straffes så hardt for å bli gravid midt i mellom endt utdanning og før en har fått fast jobb. jeg og sambo som begge er studenter, og har deltidsjobber i tillegg vil klare oss rimelig godt økonomisk på grunn av den støtten vi får fra lånekassen og nav. denne stakkars damen har virkelig falt mellom to stoler, og dette er jo et worst-case-scenario. men rettferdig er det ikke!
Gjest Tale30 Skrevet 22. juni 2008 #12 Skrevet 22. juni 2008 Denne kommentaren har nok ikke så mye med å gjøre at hun er bedre enn de andre menneskene i køen når det kommer til menneskeverdi. Men jeg er enig i at det er absurd at man som nyutdannet fra universitetet skal stille i en slik kø. Da jeg var ferdig med hovedfaget mitt var penger fra familien det eneste som gjorde at jeg ikke måtte troppe opp på sosialen selv. Etter å ha tatt meg opp et stort studielån for å bli en ressurs for samfunnet opplevde jeg dette som svært urettferdig. Studielånet burde regnes som inntekt, og man burde dermed få støtte på grunnlag av dette mener nå jeg. Når man studerer, i alle fall på hovedfagsnivå, er det ikke lett å skulle presse inn så mye intektsgivende arbeid. Jeg jobbet deltid på kiosk, men det holdt ikke for å få dagpenger etterr endt utdannelse. Når det kommer til graviditet, syns jeg regelverket slik det er i dag har alt for mange hull. Det er flott for fast ansatte, men langt mer problematisk for midlertidig ansatte og nyutdannede. Midlertidig ansatte er ikke beskyttet i det hele tatt. Arbeidsgivere kan unnvære å forlenge kontrakten uten nærmre begrunnelse dersom de blir gjort oppmerksomme på at en person er gravid, og dersom de ser dette som et problem. Jeg mener at når det åpnes for bruk av midlertidig arbeidskraft, må det også lages særregler som beskytter de midlertidig ansatte ved situasjoner hvor de kan risikere diskriminering. Jeg er kjempeglad for denne artikkelen, for dette er et tema det virkelig MÅ settes fokus på. Det er absurd at folk ikke skal tørre å få barn før de er opp imot 30 år.
doffine Skrevet 22. juni 2008 #13 Skrevet 22. juni 2008 Jeg er selv med i denne artikkelen... og vi valgte å vente med å få barn til det økonimiske var helt i orden.. for å slippe dette som den stakkars jenta er i gjennom. Men at vi har ventet svir vi nå på, da vi ikke har blitt gravide enda. Eller har jo klart det, men har mistet....
MorLykkelig Skrevet 22. juni 2008 #14 Skrevet 22. juni 2008 det er jo et paradoks da. Det forventes av kvinner at man skal utdanne seg og få familie, men studenter straffes hvis de prøver å kombinere det. doffine: Utrolig trist at dere har mistet. Håper det kommer en spire snart, som klamrer seg godt fast!
doffine Skrevet 22. juni 2008 #15 Skrevet 22. juni 2008 Det er jo et skrikende "behov" for at norske kvinner må få flere barn... men ingen gjør noe med det økonomiske for å hjelpe.... er som du sier mor lykkelig at det er en straff om en studerer. Og takk for koselig komentar;)
Sauen Shaun Skrevet 23. juni 2008 #16 Skrevet 23. juni 2008 Gravide blir diskriminert på arbeidsmarkedet det er det noe alle vet. Noe som er utrolig synd. Og er man nettopp ferdig med utdanning faller man desverre midt imellom. Men man kan søke på nytt studium, f.eks ett 1 årig studium og søke permisjon derfra. Da vil man motta penger fra lånekassen. Man trenger heller ikke fast stilling for å få foreldrepenger fra NAV. Er man frisk under svangerskapet kan man registrere seg som vikarer på forskjellige plasser og dermed tjene seg opp retten til foreldrepenger. Så det finnes muligheter.
lykketreff:-) Skrevet 23. juni 2008 #17 Skrevet 23. juni 2008 Det er ikke riktig at arbeid krever utdannelse. Da søstra mi ble gravid i ung alder, tok hun pause fra studiene og fikk seg jobb som assistent i pleie -og omsorgssektoren i en kommune. Hun jobba som faen for å skaffe seg et greit grunnlag for foreldrepenger. Hvis man skjønner systemet og er villig til å endre/utsette planene sine litt, er det fullt mulig å unngå fellene. Dette gjelder såklart de som er friske, noe også hun i dagbladets artikkel var. (Det er heller ikke lenge du må ha jobba for å ha rett på sykepenger, hvis du skulle være så uheldig å bli syk under graviditeten). Jeg blir litt matt av at støtteordningene her i landet skal fange opp alle eventualiteter - de folka i dagbladets artikkel var ikke akkurat på sultegrensa. Og den kommentaren om køen på sosialkontoret angrer hun sikker på.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå