Anonym bruker Skrevet 4. juni 2008 #1 Skrevet 4. juni 2008 Jeg vil at jeg og min samboer skal ha en samboerkontrakt, der det skal stå at vi eier leilighet, bil og gjeld sammen (50/50), og at vi opprettrer gjensidig testamente på den siste tredjedelen (felles barn vil arve 2/3 uansett). Dette selvsagt for å sikre meg selv og min sønn økonomisk hvis jeg og samboer skulle gå fra hverandre eller samboer skulle dø. Dette ønsker jeg også for ham hvis noe skulle tilstøte meg. Lånet står i sin helhet på meg i min bank. Så om samboer dør i morgen, eies jeg leiligheten sammen med overformynderiet og svigermor, mens jeg må betale gjelden. Det er jeg ikke særlig interessert i for å si det mildt. Samboer er i utgangspunktet enig, men trenerer alltid saken når det kommer til stykket. så etter flere års forhandlinger er vi fortsatt uten kontrakt. Så viser det seg at det er jeg som har blitt stående med foreldreansvar for sønnen vår pga samboerskap. Samboer er selvsagt interessert i å bli stående med delt foreldreansvar. Dette krever imidlertid at vi fyller ut en samboererklæring + erklæring om delt foreldreansvar. Samboer tar for gitt at vi skal fylle ut skjemaet og få sendt det av gårde fortest mulig. Jeg tenker imidlertid IKKE å skrive under på erklæringen før han skriver under på samboerkontrakten. Jeg vil ha hans underskrift på samboerkontrakt, og han vil ha min på en foreldreansvarserklæring. Siden vi begge har noe den andre vil ha, kan vi jo bare bytte underskrifter slik at alle blir fornøyde? Utpressing eller fair deal, hva synes dere? Jeg er selv usikker, og tenker at dette må karakteriseres som utpressing, men at det samtidig er berettiget i dette tilfellet.
Penger Skrevet 4. juni 2008 #3 Skrevet 4. juni 2008 Kjaere deg... Kravet du stiller er overhode ikke mere enn rett og rimelig. Denne mannen har hatt makten og bukten lenge nok.
Anonym bruker Skrevet 4. juni 2008 #4 Skrevet 4. juni 2008 Om du synes det er greit at faren til fellesbarnet står uten foreldreansvar om noe skulle skje deg kan du jo trenere i det uendelige. Du dør eller blir invalid og fellesbarnet blir tatt hånd om av barnevernet, det blir bra greier det.
Anonym bruker Skrevet 4. juni 2008 #5 Skrevet 4. juni 2008 Du tar feil. Hvis mor dør vil foreldreansvaret går automatisk til faren hvis foreldrene bor sammen, faren vil også normalt få tildelt foreldreansvar hvis foreldrene ikke bor sammen hvis kontakten mellom far og barn er normal. Hi
Anonym bruker Skrevet 4. juni 2008 #6 Skrevet 4. juni 2008 Men jeg skjønner ikke hvorfor svigermor har arverett oppi dette..? Så lenge dere har felles barn, mener jeg..? Og hva med gjeldsforsikring? Og en annen ting - "ordnes" disse tingene automatisk når man er gift?
Anonym bruker Skrevet 4. juni 2008 #7 Skrevet 4. juni 2008 2/3 går til livsarvinger (barn), den siste 1/3 går til andre arvinger. Svigermor er her den nærmeste. Ja, dette ordnes automatisk hvis man gifter seg. Hi
Anonym bruker Skrevet 4. juni 2008 #8 Skrevet 4. juni 2008 Gjelden står på meg, altså er det jeg som må dø for at gjelda skal forsvinne. Om han dør, eier jeg fortsatt gjelden. Det er derfor jeg vil ha kontrakt. Hi
Anonym bruker Skrevet 4. juni 2008 #9 Skrevet 4. juni 2008 Da syns jeg du har vært mer enn fair og har all rett til å kreve kontrakt. Sett opp et møte i en bank eller noe som gir ham et tidspunkt å innfinne seg for å signere den, da blir det lettere å unnvike. Eller si at ellers må dere gifte dere:) Går ut fra at han egentlig ikke har noe vettugt argument for ikke å signere. Dessuten må det vel være i hans interesse å eie boligen også, slik at han får ta del i en evt prisstigning? Bland to deler kvinnelist med en del tvang, så går det så fint atte:)
Anonym bruker Skrevet 4. juni 2008 #10 Skrevet 4. juni 2008 Han er med på å eie boligen, men han er ikke med på å eie gjelda. Og det funker bare så lenge begge lever og er glade i hverandre. Så hvis han vil fylle ut en samboererklæring for å dele foreldreansvar, så får han jaggu fylle ut samboerkontrakt for å dele gjelda også. Enig med deg, list og tvang kan være en god kombinasjon :-)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå