Gå til innhold

Dårligere rettigheter med 44 uker + ulønnet permisjon?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg vurderer å ta ut 44 uker med full lønn og 10 uker med ulønnet permisjon, siden samlet utbetaling blir høyere. En venninne mener hun har hørt at man muligens har dårligere rettigheter når man tar ulønnet permisjon, men hun husker ikke ift hva. Er det noen som har vært borte i denne problemstillingen?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Søker du ulønnet permisjon har arbeidsgiver i enkelte tilfeller rett til å si nei... h*n må ha en god begrunnelse, men kan visst nekte deg ulønnet, men ikke foreldrepermisjon.

 

Det var det eneste jeg kom på ifarten

Skrevet

Sluttsummnen om man tar 44 uker eller 52 uker er jo den samme da. Kontakt NAV så får du veiledning på dette.

Skrevet

Det stemmer jo ikke. Det står jo på NAV sine sider nettopp det at totalutbetalingen ved den korte permisjonen er høyere enn om man velger lang!

Skrevet

Det stemmer, så vidt jeg kan skjønne, ikke i følge Arbeidsmiljølovens § 12-5. Foreldrepermisjon:

 

(1) Foreldrene har rett til permisjon etter reglene i paragrafen her og i §§ 12-2 og 12-4 i til sammen tolv måneder. Foreldrene har uansett rett til permisjon når det ytes foreldrepenger fra folketrygden.

 

(2) Hver av foreldrene har i tillegg til permisjon etter første ledd, rett til permisjon i inntil tolv måneder for hver fødsel. Denne permisjonen må tas ut umiddelbart etter foreldrenes permisjon etter første ledd. Arbeidstaker som har delvis permisjon etter § 12-6 har likevel ikke rett til permisjon etter leddet her.

 

Foreldre som ønsker å benytte denne retten må varsle arbeidsgiver snarest mulig og senest 3 måneder før utløpet av fødselspermisjonen.

 

Det h*n derimot kan nekte deg er å benytte deg av tidskonto. Men da skal h*n har svært gode grunner.

Skrevet

også er det jo 54 uker på 80%, ikke 52..:-)

Skrevet

Sluttsummen blir litt mer med 44 uker + 10 uker ulønnet

 

Det som jeg ser på som rettighetstap er at om du blir syk i perioden du har ulønnet perm har du ikke krav på sykepenger før man har jobbet seg opp rett igjen og om man blir syk under ulønnet perm så vil man ikke kunne overføre permisjonen til far og få sykepenger selv.

 

 

Skrevet

En VIKTIG forskjell, er at du ved ordinær ulønnet permisjon mister oppsigelsesvernet som du har mens du har foreldrepermisjon. Det vil si at i foreldrepermisjonen kan ikke arbeidsgiver si deg opp (må vente til etter den er utløpt), men det kan h*n i vanlig ulønnet.

Jeg opplevde akkurat det. Å få brev fra arbeidsgiver om stillingsbortfall første uken i ulønnet perm etter foreldrepermisjon. Føltes ikke særlig rettferdig... men når det skjer endringer på jobben, er det lettere for dem å fjerne en som allerede er "ute", enn de som stiller på jobb hver dag.

Skrevet

Det var viktig info Endelig. Klart det føltes urettferdig og utrolig kjipt

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...