Gå til innhold

Careful what you wish for! Fødselshistorie :)


Anbefalte innlegg

Skrevet

I helgen låste bekkenet seg fullstendig, og jeg visste ikke mine arme råd alenemor for en toåring som jeg er. Så jeg ringte fortvilet til føden og lurte på hva som kunne gjøres, om fysio kunne hjelpe meg og hva som måtte til for igangsetting. Hadde egentlig termin 07.06, så noe igangsetting kom ikke på tale, og fysio ville de ikke gjøre så sent i svangerskapet fordi man måtte være forsiktig med mor og barn... Jaha ja...

 

Søndagen merket jeg lite med liv, han var mye roligere enn vanlig og jeg begynte å stusse over det. Da jeg ikke kjente noe liv i det hele tatt på mandagen etter at jeg sto opp, ringte jeg til føden som ba meg komme inn så fort som mulig.

 

Møtte opp kl 11.00 og ble lagt til registrering. Jordmora mente apparatet ikke fungerte, for hun fikk ikke registrert hjerterytmen til babyen. Fosterlyd hørte hun med tre-stetoskop, men noe registrering gikk altså ikke. Over gangen til et annet apparat, og det samme problemet her. Ikke mulig å registrere fosterlyd. Tilbake til første undersøkelsesrom, og UL. Fosteret hadde hjerterytme på 240, og det ble plutselig veldig action. En barnelege kom, og hun utførte ultralyden. Så ble jeg sendt inn på en fødestue og det ble forberedt hastesnitt... Babyen måtte ut, og det fort!

 

Vannet ble tatt rundt 12.00. Fostervannet så fint ut, og det ble satt en måler på hodet til babyen. Ikke behagelig med bare en cm åpning! Fosterlyden lå stabilt på 240, og videre forberedelser til snitt ble gjort. Jordmora valgte heldigvis å ikke ta av føleren fra babyens hode, det skulle vise seg å forandre alle planene.

 

Plutselig sparket bitteliten, hjerterytmen dalte til et sted på 70-tallet for deretter å stige og legge seg stabilt på 150. Da ble jeg satt på drypp for å se om babyen tålte rier. Det gjorde han, og vi avventet og holdt øye med ham for å se hvor mye han tålte. Og han var visst helt med på at det var den rette veien å komme til verden på.

 

Med fire cm åpning ba jeg om epidural, var ikke forberedt på å føde den dagen og merket at jeg begynte å miste litt kontroll over smertene. En time senere var den satt, den virket i ti minutter, så var det stopp. Lystgass ble min store helt, og jeg har blåmerke over nesa etter den, så gode venner ble vi :P

 

Tiden gikk sakte frem til 6 cm, men derfra gikk det raskt. Da det var 8-9 cm åpning sprang mamma ut i parkeringshuset for å legge på mer penger, da kun kom opp igjen fikk hun beskjed om å løpe, for da var bitteliten virkelig på vei ut. Da ville han visst ikke vente mer! Utdrivningen var hard, men gikk over all forventning. Ingen rifter, bare et lite skrubbsår som allerede har grodd.

 

Bitteliten scoret 9 på Apgar-skalaen og var en livlig krabat fra første stund, ikke påvirket av den harde opplevelsen i magen. Men han sover mye og måtte derfor igjennom endel undersøkelser for å være sikker på at alt var i orden. Så før vi fikk reise hjem ble det tatt en mengde blodprøver samt EKG, men alt så helt perfekt ut.

 

Nå har vi vært hjemme noen timer og alt går kjempebra, den nye verdensborgeren var 4140g og 53 cm, med en hodeomkrets på 38 cm. Navnet er Håkon Sebastian og han er selvfølgelig verdens herligste, på førsteplass delt med storebror Emil André :)

 

Hadde håpet på fødsel i nærmeste fremtid, men ikke helt på den måten selv om alt gikk over all forventning til slutt :)

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Gratulerer så mye!!! Kos deg masse :)))

Skrevet

Gratulerer med en ny prins i familien. Hørtes ikke ut som noen drømmefødsel nei, men jeg kan tenke meg det er godt å kunne holde den lille i armene :-)

Lykke til videre hvertfall!!

Skrevet

Gratulerer så mye! Godt å høre at det gikk bra med både deg og den lille!

Litt morsomt å lese navnene til dine 2 gutter:) Min skal nemlig hete Sebastian Andre:) Litt av dine to:)

Skrevet

Gratulerer med gutten!! :)

Skrevet

Kjempeflott skrevet historie, og gratulerer med en stor fin gutt!! Hehe, ser ikke ut som det gjorde noe at han kom litt før =) Selv om det så kritisk ut et "øyeblikk" der... Godt at det endte bra!!

 

Lykke til videre med dine to gutter da =)

Skrevet

Gratulerer så mye med gutten din:)

Skrevet

Gratulerer så mye med gutten!

Skrevet

gratulerer så mye, flotte navn du har på guttene dine!

Skrevet

Gratulere så mye. Det var godt å høre at alt gikk bra,selv om det hørtes ut som det var veldig dramatisk en stund.

 

Lykke til videre i livet med de to små guttene dine.

 

klem

Skrevet

gratulerer så mye:)

 

godt at alt viste seg å være bra med lillemann :)

Skrevet

Gratulerer så mye! Håper du får tid til å kose deg med minsten også, selv om hverdagen krever sitt med en 2-åring:)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...