Fantasiløs m/ 2 vakre gutter Skrevet 20. mai 2008 #1 Skrevet 20. mai 2008 Vi har førstehjemslån, og har da ett tak på 6.35% rente.. "Vanlig" rente idag er jo høyere enn det.. Så til mitt spørsmål.. Når renta begynner å synke (som jeg håper den gjør snart), synker vår rente tilsvarende da? Eller må vi vente til renta er på vårt nivå før vår også synker?
najs Skrevet 20. mai 2008 #2 Skrevet 20. mai 2008 Har dere virkelig tak på 6.35%? Kanskje renten var der da men taket pleier å ligge på 7-8%
Fantasiløs m/ 2 vakre gutter Skrevet 21. mai 2008 Forfatter #3 Skrevet 21. mai 2008 Jepp det har vi..
mamma søker barn-har fått 2 Skrevet 21. mai 2008 #4 Skrevet 21. mai 2008 Har dere låst renta på 6,35, eller tåler dere ikke høyere rente enn 6,35? Forstod ikke helt det med tak. Har dere låst den, så vil den ikke gå ned før bindingstiden er over. Men er den ikke låst og renta synker med 0,25%, så synker renta deres tilsvarende,
Fantasiløs m/ 2 vakre gutter Skrevet 21. mai 2008 Forfatter #5 Skrevet 21. mai 2008 Vi har førstehjemslån, og der er det ett tak.. At renta ikke blir høyere enn så og så mye.. Er noe med at den kan stige 5 ganger i løpet av 5 år eller noe..
Fisk med CV Skrevet 21. mai 2008 #6 Skrevet 21. mai 2008 En av fordelene ved førstehjemslån er at de garanterer at renta ikke stiger mer enn 3 % de første frem årene, hos Dnb i alle fall. Hvis renta da var 3,35 % da de opprettet lånet, vil de ha et tak på 6,35 % innen de første fem årene. Selv om styringsrenta settes opp til 9 %, vil ikke dette påvirke. Oppgangen stopper ved 6,35 % Dersom vi får en rentenedgang vil dere ikke merke noe til denne før den er nede på 6,35 % Da vil også deres rente settes ned. Skulle dere blitt begunstiget med nedgangen med en gang, feks at styringsrenta nådde 8 % og så begynte å gå ned, ville dere sittet med et uforskammet gunstig lån. Da hadde dere plutselig hatt 3 % rente, mens styringsrenta var 5%, og det sier seg selv at det hadde vært et tapsprosjekt for banken.
mamma søker barn-har fått 2 Skrevet 21. mai 2008 #7 Skrevet 21. mai 2008 Ok det har jeg ikke peiling på, men vil vel tro at renta der synker i takt med rentemarkedet. Selv om jeg tviler på de store kuttene før i 2009. Da vi kjøpte leil. første gang så var renta på nesten 10%, så vi tok høyde for at den kunne stige til 13%. Når jeg tenker på det føler jeg meg skikkelig gammel:o) Men sjekk lånepapirene dine, kan hende at renta ikke synker med det første, siden den ikke stiger mer enn det. Altså at når man har førstehjmslån, så kan det være en "lov" der som sier at den ikke synker heller, siden den ikke stiger til de vannvittige høyder. Eller så er det mulig du finner det på bankens hjemmesider. Heldig du som har det taket:o))
Fantasiløs m/ 2 vakre gutter Skrevet 21. mai 2008 Forfatter #8 Skrevet 21. mai 2008 Tusen takk for svar fisken =)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå