babyandme Skrevet 18. mai 2008 #1 Skrevet 18. mai 2008 hvordan gikk fødselen den andre gangen? var den så "lett" og fort gjort som alle vil ha det til, siden førstemann banet veien? ;p Jeg har termin i juli, blir 16mnd mellom barna våre.. hadde en ganske tøff og komplisert fødsel sist gang, er litt spent på denne fødselen må jeg si;-) men så er jo ingen fødsler like.. men kjekt å høre erfaringer fra andre!
Mummimamma;-) Skrevet 18. mai 2008 #2 Skrevet 18. mai 2008 Det gikk veldig mye lettere med nummer to (25 mnd etter nr en), men vet ikke om det også kan ha skyldtes fødselsforberedende akupunktur. Førstemann tok 30 timer, nr to tolv timer, og det var ikke like vondt i åpningsfasen. Sovnet mellom riene og holdt humøret oppe. Spent på nummer tre!
babyandme Skrevet 18. mai 2008 Forfatter #3 Skrevet 18. mai 2008 Ok, hørtes jo greit ut det:-) jeg ble satt igang på drypp pga svangerskapsforgiftning med førstemann..fødselen tok ca 7 timer(litt intens fødsel hehe!) spent på om jeg føder raskere eller senere denne gang.. Satser på at ting går bedre denne gang da:) hvis ikke skal jeg nok overleve denne gangen også..
Gjest Skrevet 18. mai 2008 #4 Skrevet 18. mai 2008 Akkurat som deg, så har jeg to barn med 15-16 mnd mellomrom. Under min første fødsel var åpningstiden helt fryktelig og jeg var i en helt annen verden og utenfor meg selv. Siden åpningstiden var så vond, gjorde ikke selve utpressingen så vondt... Motsatt var det med nr 2. Jeg var helt med hele veien under åpningstiden og måtte kun ligge nede den siste halvtiden, men du verden så vondt det var å presse henne ut. Huff, det satte litt skrekken i meg, men så var hun også 500 gram tyngre så det har nok også litt å si...Det går nok greit skal du se, lykke til!! Gled deg til to tette barn hvertfall, de har utrolig glede av hverandre og jeg har aldri angret ett sekund på at vi fikk dem så tett, selv om det til tider har vært tøft selvsagt....
babyandme Skrevet 19. mai 2008 Forfatter #5 Skrevet 19. mai 2008 Takk for to ærlige svar:-) jeg tåler å høre det. Sist gang hadde jeg en pressetid på nærmere 2timer, for babien ville ut med hode+en arm samtidig.. og jeg hadde en sliten livmor på slutten. Har på følelsen at denne babien blir større enn førstemann, er endel ting som tilsier det. Likevel tror jeg at jeg vil kjenne igjen følelsen av at ting "sitter fast" under pressinga om denne blir større hehe;p uff, ikke bare bare å føde men heldigvis går det somregel bra!! trenger jo ikke bli komplikasjoner. Kom gjerne med flere erfaringer dere ang to tette og fødsel:-)
ninanja Skrevet 19. mai 2008 #6 Skrevet 19. mai 2008 Fødsel 1 var relativt rask, og det tok 2 timer fra 4 til 10 cm. Det resulterte i at jeg ikke hadde noe særlig med pressrier, og det tok 2,5 timer å få ut babyen. Fødsel 2 var litt raskere, men da var jeg mer bevisst på hva som skjedde siden jeg hadde gjort det før. Dette var 22 mnd etter nr 1. Sto med prekestol under hele åpningsfasen, som bare tok 1 time. Måtte legge meg ned når jeg skulle presse, og det syntes jeg var ubehagelig. Hadde ikke pressrier nå heller. Hadde i alle fall skjønt at jeg skulle presse som om jeg var på do, men det var vanskelig å vite når jeg kunne presse og når jeg ikke skulle gjøre det. Babyen var 300 gram mindre enn førstemann, men det var like kjipt å få ut hodet. Alle trodde jeg skulle få en monsterbaby fordi jeg var så stor, men det ble bare en på 3,3 kg. Så ikke gru deg for mye på forhånd!
Kjærlighet <3 Skrevet 19. mai 2008 #7 Skrevet 19. mai 2008 Heisann! Vi har og ca 16 mnd mellom de to eldste. Nå har begge mine fødsler vært raske da, men nummer to en del raskere enn nummer en :-) Med nummer en fikk jeg mine første rier 0920 på morgenen, dem ble regelmessige med en gang så det var ikke vanskelig å skjønne at nå var tiden inne :-) kom på sykehuset og ble sjekket ca kl 1130, hadde da neste 6 cm åpning. Fikk fødestua kl 12 og 1330, 4 timer og 10min etter at det hele startet var vi blitt foreldre til en liten jente! (presset i ca 10 min) 4 dager over termin.. Nummer to koste seg godt inni magen og 13 dager over termin var jeg på kontroll på sykehuset. Hadde hatt mellom 1 og 2 cm åpning i over en uke (som vi vet om hvertfall..) og den ytterste vannhinnen hadde sprukket fire dager tidligere. Men ingen rier. Det ble bestemt at jeg skulle bli satt i gang. De skulle først prøve med å bare ta vannet, men jeg måtte regne med å bli satt på drypp iløpet av dagen... 1230 var det magiske tidspunktet da vannet endelig skulle tas og riene startet med en gang. Veldig intenst og hyppig. En og en halv time senere etter to/tre press hadde jeg lillegutt i armene mine! Lillegutt var 2 cm større rundt hodet, 2 cm lengre og 560 gram tyngre enn sin søster. Men jeg merket ingen forskjell på størrelsen på disse to. ( 2903 gram, 48 cm lang, 34 cm hode og 3460 gram, 50 cm lang, 36 cm hode) Er veldig spent denne gangen da, fortsetter økningen på målene kan jeg forvente en 4 kg unge med en hode omkrets på 38 cm... :-)
cabe- fått gutt nr fire :) Skrevet 19. mai 2008 #8 Skrevet 19. mai 2008 Beklager, men min erfaring tilsier at det ikke er noe selvfølgelighet i dette : ) Fikk nr. 2 og 3 med 13 mnd mellomrom. Fødselen til nr. 2 var så fantastisk og lett, knappe halvannen time fra første ri til han var ute, at jeg bare gledet meg vilt til neste fødsel. Men dengang ei... var ikke så veldig dramatisk altså, men bare så ufattelig smertefullt og laaangdrygt. Gikk med riere fra 6 om morran, dro på sykehuset kl. 21.30 og hadde da 5cm. Men vannet ville ikke gå og jordmora ville ikke ta det, hodet sto fast og jeg hadde kant på mormunnen. Stakkars lille snusken var helt klemt da han omsider ble dratt ut (!) kl. 23.56. Egentlig ikke noe ille fødsel ift det mange andre opplever, men ett smertesjokk for meg som hadde en så himmelsk fødsel nr. to. Men alt er glemt og man ser bare frem til neste fødsel!! Masse lykke til til deg, siden det var så tøft for deg sist blir det helt sikkert bedre denne gangen : )
babyandme Skrevet 20. mai 2008 Forfatter #9 Skrevet 20. mai 2008 Interessant å høre ulike erfaringer:-) kan jo nevne at jeg fikk en sønn på "bare" 3195gram og han var 49cm.. men han hadde et hode på 37 i omkrets.. så når først hode og armen kom ut, så ble han skutt ut i rakettfart hehe.. men så presset jeg ikke lite heller da, for ville få han ut og slippe keisersnitt;-) Jeg er forberedt på at ting kan bli komplisert denne gangen også, nå skal jeg på ultralyd snart igjen(den 4 gangen) for å sjekke at jeg ikke har svangersk.forgiftning denne gangen.. håper jeg slipper å bli satt igang på drypp, og kan føde "normalt". Satser på at alt ser fint ut da!!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå