2xLillegutt? Skrevet 14. mai 2008 #1 Skrevet 14. mai 2008 - er det mor eller far som må ta ut sykemelding? - kan man få igjen noe av permisjonen senere? - kan pappa feks ta ut 50% slik at han kan både levere og hente eldstemann i barnehagen? - hvordan er reglene rundt det å gå rett fra mammapermisjon og ut i sykmelding?
Gjest Skrevet 14. mai 2008 #2 Skrevet 14. mai 2008 Det er i hvertfall mor som skal sykemeldes og saa maa faar soeke om aa ta over mors permisjon. Jeg tror kanskje det greieste er aa prate med fastlegen din, for hun/han burde vite hva slags praksis NAV har i din kommune (og det er vel fastlegen som maa sykemelde), ellers har ofte sykehus noen som er spesialisert paa slike regler (sosionom f.eks) som kan hjelpe naar man skal fylle ut papirer ol til NAV.
Graciegirl Skrevet 14. mai 2008 #3 Skrevet 14. mai 2008 Hei, jeg var sykmeldt i deler av permisjonen. Det var jeg (mor) som fikk sykmelding og far som tok over permisjonen. Tror det er best at du tar kontakt med NAV. Kontoret vi sokner til trengte ekstra informasjon, i tillegg til selve sykmeldingen. De måtte godkjenne ordningen, om du skjønner. Vi hadde et møte med NAV og det var veldig greit. Til syvende og sist var det ikke problem for oss å overføre permisjon pga min sykmelding (100%). Lykke til!
Graciegirl Skrevet 14. mai 2008 #4 Skrevet 14. mai 2008 PS, glemte å si at permisjonen far tok ut er ikke noe jeg fikk tilbake. Ganske logisk, i og med at det er et totalt antall uker man har i permisjon.
Gjest Skrevet 14. mai 2008 #5 Skrevet 14. mai 2008 Jeg var syk mor i fødselsperm. Jeg måtte sykmelde meg, legen måtte fylle ut et hefte til NAV om at det var nødvendig for far å være hjemme og at han måtte ta over min fødselsperm. (Skal far ha noe ut over sine 6uker må mor med dagens regler være ute av hjemme, holder ikke å være sm eller ha ferie. Sykt!) Dere får ikke igjen noe av permen senere. Unntaket er at legen kan fylle ut det skjemaet om at mor ikke er i stand til å ta seg av barnet (er veldig strenge regler rundt det!!) og at en annen omsorgsperson tar seg av barnet -feks bestemor. Da får du igjen de ukene du er sm etterpå. Men det gjelder ikke korte sykdomsperioder som feks influensa. Det holder heller ikke at foten er forstuet og må holdes høyt ved enhver mulighet..... At far kan ta ut 50% går det vell ann å gjøre avtale om. Men siden du likevell kan ta deg av babyen selv, vil de neppe gå med på å sm deg og gi far av din fødselsperm i utg.punktet! Du kan gå rett fra perm til sm! Vi slett noe voldsomt med NAV de mnd`ene jeg var syk. Vanligvis er de veldig greie - har ikke opplevd andre problemer med de på vårt kontor. Er vell heller reglene og systemet rundt det som var tverkete!!
roxanne Skrevet 14. mai 2008 #6 Skrevet 14. mai 2008 Jeg var syk og ble sykemeldt i permisjonstiden og da søkte legen om utsettelse av permisjonen. Vi hadde hjelp av familie siden det var sommerferie, så mannen min trengte ikke være hjemme så mye da. Jeg fikk da lagt til permisjonen i etterkant, det var snakk om 5 uker pga isjaiis. Så det viktige først og fremt er at du får deg en sykemelding.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå