Gjest Skrevet 7. mai 2008 #1 Skrevet 7. mai 2008 Eksamen i morgen og bryllupsdag i dag. Jeg vil ikke lese mer, men har fortsatt ikke anelse på hvordan jeg finner ut hva en fullstendig kjemisk brenning er for noe. Vi har vært sammen 10 år i dag og dette er vår 3. bryllupsdag. Og her sitter jeg. Og sliter over bøkene mine... *sutreklageleileilei*
Piraka Skrevet 7. mai 2008 #2 Skrevet 7. mai 2008 Fra wikipedia: In a complete combustion reaction, a compound reacts with an oxidizing element, such as oxygen or fluorine, and the products are compounds of each element in the fuel with the oxidizing element. For example: CH4 + 2O2 → CO2 + 2H2O CH2S + 6F2 → CF4 + 2HF + SF6 Gratulerer med bryllupsdagen, da Og lykke til på eksamen!
Gjest Skrevet 7. mai 2008 #4 Skrevet 7. mai 2008 Hehe, takk og takk=) Jeg fant noe selv om det. Hvis det er nok oksygen tilstedet så er det en fullstending kjemisk forbrenning feks; C3H8 + 02 -> CO2 + H2O + energi (varme) Ved tilstrekkelig oksygen vil sluttproduktet bestå av CO2 og H2O + energi. MEN; gjelder det ALLE stoffer? Uansett hvilke stoffer, så vil et alltid være vann og karbondioksid + energi i sluttproduktet? *forvirret* Vil gjerne feire bryllupsdag med mannen, men ikke før jeg føler jeg har stoffet under kontroll :/
Piraka Skrevet 7. mai 2008 #5 Skrevet 7. mai 2008 Neida, poenget er at du må ha et grunnstoff (f.eks O i O2) på venstre side av reaksjonsligninga som du finner igjen i alle stoffene på høyre side (i ditt eksempel ser du at alle stoffene som er dannet på høyre side har med O, altså CO2 og H20). Grunnstoffet som du finner i en form på venstre side og igjen i alle produktene, vil alltid være et oksidasjonsmiddel (altså et stoff som lett tar opp elektroner, typiske eksempler er fluor eller oksygen). Så hva slags stoffer som du får i sluttproduktet, er avhengig av hva du har til å begynne med. Har du ikke oksygen på høyre side, kan du heller ikke få dannet noe vann eller CO2. Men du kan likevel ha en fullstendig forbrenning, så lenge du finner igjen ett av grunnstoffene på venstre side i alle produktene på høyre side og så lenge du kan finne ut at dette grunnstoffet som går igjen på begge sidene har tatt til seg elektroner.
Gjest Skrevet 7. mai 2008 #6 Skrevet 7. mai 2008 Ok, takk skal du ha. Nå skjønte jeg litt mer=) Fant litt på wikipedia også, som jeg skummer gjennom mens jeg lager vår sene middag her.
Mamma, mammaere, mammaest <3 Skrevet 7. mai 2008 #7 Skrevet 7. mai 2008 Kjemieksamen?? Æsj.. Jeg skal også ha det, er ikke spesiellt glad i det. Heldigvis er kjemi en meget liten del av min utdannelse, det skal vi ikke ha etter dette semesteret. Velkommen i klubben for oss som er LEI av eksamenslesning!!! Jeg har forøvrig to igjen etter at kjemieksamen er ferdig *grøss*
Gjest Skrevet 7. mai 2008 #8 Skrevet 7. mai 2008 Nei, ikke kjemi, naturfag. Men heldige meg får et semester med kjemi over sommeren da. Trøster meg med at det bare er ett semester. Hva studerer du? Isj, dette er min første. Så har jeg tre til, hvorav en av dem er den muntlige i samme faget.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå