Anonym bruker Skrevet 28. april 2008 #1 Skrevet 28. april 2008 Får fremdeles angst av menn med løftet bibel! De tror gud er en liten figur de har i lomma og som de kan ta fram når de trenger et argument for å bestemme over andre mennesker!
Gjest -<<- Skrevet 28. april 2008 #3 Skrevet 28. april 2008 Hæ? Du mener kristendommen ville tjene på en haug med upersonlig kristne, liksom?
Anonym bruker Skrevet 28. april 2008 #5 Skrevet 28. april 2008 Ja, faktisk! Kristendommen inneholder mye fint og vakkert. Så hvorfor er det så mange som ikke vil at ungene skal lære om det på skolen, f.eks.? Jo, fordi de forbinder det med maktmennesker som på død og liv skal tre sin personlige,fundamentalistiske form for kristendom ned over hodene på andre. HI
Anonym bruker Skrevet 28. april 2008 #6 Skrevet 28. april 2008 Står jo mer respekt av de som tror på noe 100% enn de som bare tror for å ha en tro...
Gjest -<<- Skrevet 28. april 2008 #7 Skrevet 28. april 2008 Øh ... Hvilken form skal de lære om, da? Din? Hva tilsier at du tolker religionen på noe mer korrekt vis enn andre som tolker religionen?
Økologisk_knekkebrød Skrevet 28. april 2008 #8 Skrevet 28. april 2008 Hva er det å være personlig kristen? Jeg er kristen, men har aldri stått og viftet med Bibelen, eller brukt den for å rakke ned på andre mennesker. Skjønner ikke hva du mener med "personlig kristen".
Anonym bruker Skrevet 28. april 2008 #9 Skrevet 28. april 2008 Er det ingen seriøse svar å få? Jeg har reddet meg ut av en kristenfundamentalistisk organisasjon, men kan fremdeles se det vakre i myten om en gud som ble menneske. Prisen har vært angst, spesielt når jeg ser menn som tar fatt i bibelen, løfter den over hodet og roper ut sitt budskap.(De dukker opp på tv av og til) Etterlyser andre som har tatt skade av å vokse opp i et kristenfundamentalistisk miljø. HI
Økologisk_knekkebrød Skrevet 28. april 2008 #10 Skrevet 28. april 2008 Jeg har da svart seriøst... Jeg skjønner bare ikke hva du mener med begrepet personlig kristen.
Gjest -<<- Skrevet 28. april 2008 #11 Skrevet 28. april 2008 Svarene du får er da helt seriøse. Hva legger du i "personlig kristen"? Hva tilsier at du vet bedre hva kristendommen "egentlig" er enn de du fordømmer?
Anonym bruker Skrevet 28. april 2008 #12 Skrevet 28. april 2008 Er enig med deg der gitt, det værste er at det er hos de som er hardest rotfestet i religionen hvor flest overgripere er.. skjuler seg bak religionen sin.
Anonym bruker Skrevet 28. april 2008 #13 Skrevet 28. april 2008 Det er mye bedre med personlige ateister.
Anonym bruker Skrevet 28. april 2008 #14 Skrevet 28. april 2008 Hver og en av oss tolker bibelen og kristendommen på hver vår måte. Sånn vil det alltid være. Om noen tolker den feil er en annen diskusjon, noe som er feil for meg kan være riktig for en annen og omvendt. Fins ingen fasit. Vi må bare selv være sterke og velge hva vi vil tro på og ikke tro på, og ikke la oss misbruke av disse personene du skriver om.
Anonym bruker Skrevet 28. april 2008 #15 Skrevet 28. april 2008 snakk om å skjære alle kristne over en kam( eller hva det heter) går selv på bedehuset og har aldri sett en mann der framme på talerstolen som løfter bibelen over hodet for å ytre SIN mening og SIN vilje. Eller løfter bibelen på den skremmende måten anyway. Det er ikke sånn at har du vert på et møte i en forsamling så har du vert på alle.. Eller har du truffet en kristen ha r du truffet alle. Det er MYE sykt der ute folkens! Det er jeg enig med! Mange bruke relegion for å få makt! Men så har du mange som har blitt kjent med Jesus, og ikke ønsker noen andre noe vondt pga det. Ikke døm alle ut i fra noen syke du har møtt.
Northernlights Skrevet 28. april 2008 #16 Skrevet 28. april 2008 Hvis du får angst av menn som løfter en Bibel, da har du opplevd noe dramatisk selv,høres det ut som. Tror du trenger gå på kristne møter, og så komme tilbake hit og fortelle om hva du har sett og hørt. Kan ikke bare utifra noe du har sett på TV si at menn som løfter Bibelen tror Gud er en liten figur de har i lomma. Du bestemmer forøvrig selv over livet ditt. Vi har fått en fri vilje =o)
Anonym bruker Skrevet 28. april 2008 #17 Skrevet 28. april 2008 Jeg er HI Dette er hva jeg ville si :Jeg har fått angst fordi jeg er vokst opp i en trang, fundamentalistisk menighet hvor det hele tiden var snakk om hva som var rett og galt. Jeg turde ikke tenke en eneste selvstendig tanke. Barn som vokser opp i slike forhold, har ikke så veldig fri vilje! Jeg er kommet meg ut av dette miljøet etter mange år i terapi og jobbing med meg selv. Syns det er godt gjort av meg at jeg greier å se det positive i kristendommen, til tross for noen av menneskene som representerer den. Jeg sier NOEN! Men det sitter så dypt i meg at jeg blir dårlig når jeg ser den karakteristiske måten enkelte predikanter løfter bibelen på og nesten rister den, når de roper ut sitt budskap. Det var bare dette jeg ville prøve å få litt forståelse for, her, men hele forumet er visst okkupert av personlig kristne, selv om noen insisterer på at de ikke vet hva det er. Min definisjon på personlig kristne er: folk som er aktive i en kristen menighet. Ikke så veldig medfølende og forstående, dere kristne! Dere går i forsvar istedenfor å prøve å se hva jeg sier. Og til Northernlights: jeg har vært på tusenvis av kristne bedehusmøter, husmøter, bønnemøter, stevner osv. osv. Jeg orker ikke mer av det! Kanskje du orker å lese det jeg skriver før du dømmer meg? HI
Gjest -<<- Skrevet 28. april 2008 #18 Skrevet 28. april 2008 Først og fremst, jeg er langt fra kristen - enten vi snakker personlig, upersonlig, bakfrem eller noen annen utgave. At du har dårlige erfaringer med et kristent miljø og dårlige assosiasjoner til en viss type bibelløfting har jeg full forståelse for. Men du kan likevel ikke generalisere dine erfaringer dithen å si at "personlig kristne" (som virkelig ikke er noe godt begrep, all den tid de færreste vil definere seg som "upersonlig kristne") er skrekkelige alle som én. Du utbroderer det du vil si langt bedre i oppfølgerinnleggene enn du gjorde i HI.
Økologisk_knekkebrød Skrevet 28. april 2008 #19 Skrevet 28. april 2008 Men kjære deg, det er da ingen her som dømmer deg. Jeg lurte bare oppriktig på hva du mente med begrepet "personlig kristen", siden jeg ikke skjønner hva det er. Nå som du har forklart det skjønner jeg deg godt! Det kan umulig være bra for barn å vokse opp med en slik redsel for å gjøre eller tenke noe galt. Det er kjempebra at du har klart å komme deg ut! Fundamentalisme og fanatisme er skremmende og feil uansett hvilken religion eller kultur det skjer i. Sånt har ingenting med Jesus å gjøre!
Anonym bruker Skrevet 28. april 2008 #20 Skrevet 28. april 2008 Jeg har forståelse for at du har et negativt syn på kristne utfra den bakgrunnen du har. Å vokse opp i en slik menighet tror jeg ikke er bra for noen. Når det er sagt, så er kristne omtrent like forskjellige som alle andre. Jeg regner meg selv som kristen. Jeg er samboer, venter barn (utenfor ekteskap), har homofile venner, drikker vin til maten etc. For meg handler ikke kristendommen om en rekke regler og krav For meg er nestekjærligheten viktig samtidig som jeg har valgt å tro at Jesus døde og stod opp igjen. Så lar jeg andre ta sine valg, og leve slik de mener er riktig for sin egen del.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå