anni69 Skrevet 14. april 2008 #1 Skrevet 14. april 2008 Eldste jenta våknet nettopp med veldig vondt på venstre siden på magen. Jeg håper og tror det er luftsmerter, men ho fikk ikke ut noe når ho prøvde seg på toalettet.. får ikke lov å masere magen da det gjør så vondt. Ho er vanligvis en tøffing.
M@mm@ til mine barn Skrevet 14. april 2008 #3 Skrevet 14. april 2008 Den ligger på høyre side. Hvordan oppleves blindtarmbetennelse? Symptomene kan være diffuse og ukarakteristiske, men oftest er utviklingen ganske klassisk: * Det begynner som regel med magesmerter omkring navlen eller oppover * Etter få timer vandrer smertene ned i høyre nedre del av maven. Disse forverres gjerne ved bevegelse. Tilstanden ledsages av nedsatt appetitt og ofte kvalme, eventuelt noe oppkast * Temperaturen er typisk omkring 38 grader, men hver tredje har ingen feber * Små barn og eldre mennesker avviker ofte fra det typiske sykdomsbildet og det er derfor stor risiko for at diagnosen stilles for sent. Dette betyr at det oftere forekommer komplikasjoner. Hvordan stiller legen diagnosen? Sykehistorien analyseres nøye for å stille diagnose. Det tas temperatur og som regel en blodprøve. Man undersøker urinen. Legen trykker på magen, og prøver kanskje med en finger i endetarmen å trykke mot blindtarmen. Kvinner får ofte i tillegg foretatt en gynekologisk undersøkelse. Det finnes ikke én enkeltundersøkelse som med sikkerhet kan bekrefte eller avkrefte en blindtarmbetennelse. Det er legens skjønn som danner grunnlag for om det skal opereres. Dette er grunnen til at blindtarmen ikke er syk ved tre av ti operasjonen. I disse tilfellene er det en annen forklaring på magesmertene. Hvordan behandles blindtarmbetennelse? Blindtarmbetennelse behandles med akutt innleggelse på sykehus. I full bedøvelse fjernes blindtarmen vanligvis gjennom et ca.seks cm langt vannrett snitt nedenfor og til høyre for navlen. Enkelte steder fjernes blindtarmen ved hjelp av kikkertinstrumenter innført gjennom tre små huller i huden på magen (laparoskopi), men teknikken ser ikke ut til å ha fordeler fremfor allminnelig operasjon. I ukompliserte tilfeller er det snakk om ca. tre dagers innleggelse. Man pleier som regel å si at det skal være normal tarmfunksjon og at man skal være feberfri før man utskrives. Stingene tas hos egen lege ti dager etter operasjonen.
anni69 Skrevet 14. april 2008 Forfatter #4 Skrevet 14. april 2008 Ok. Takk. Da er det iallefall ikke blindtarmen. ho har vondt ved navlen og nedover mot venstre siden. Ho sitter oppå meg no og ynker bare jeg har en liten bevegelse. Kommer ikke gjennom på legevakten..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå