Gjest Skrevet 12. april 2008 #1 Skrevet 12. april 2008 Dialekter er flott! I talespråket. Men har ingenting i skriftspråket å gjøre. Når en eller annen skriver innlegg på dialekt her inne, skal vi andre liksom skjønne hvilken dialket det er snakk om? Det å ikke vite hvilken dialekt man "leser", gjør oppgaven ganske vanskelig. Hva betyr f.eks ej? Hold dere til bokmål eller nynorsk, så blir dere hvertfall forstått. Jeg må innrømme at jeg ofte hopper over de mest knotete dialektinnleggene her. Slenger man på littt dårlig formuleringer, (noe vi alle har innimellom) litt feil bruk av ord og uttrykk ( som de fleste av oss gjør innimellom) og skriveleifer, så blir det tilsammen en uleselig smørje.
prekæs Skrevet 12. april 2008 #2 Skrevet 12. april 2008 Er vel stort sett enig. Men det slompær at jæ glømmer mæ bort. Hælle måne...
KaMa Skrevet 12. april 2008 #3 Skrevet 12. april 2008 Jeg syns at alle som skriver "ej" og "i" istedet for "meg" og "jeg" skal være fredet. Jeg er særdeles svak for sunnmørsk.. Sukk..
Lykke X 4 Skrevet 12. april 2008 #5 Skrevet 12. april 2008 Vet du, ka du synes om dialekt høre hjemme i skriftspråke eller ei, bryr mæ ikke. Har tenkt å fortsætte å skrive på dialækt når det passe mæ. Og såm du ser så svare æ dæ på dialækt no! Du klare ikke stoppe mæ! ÆBÆ! Har for øvrig heller ingen problema med å læse verken dialekt, bokmål, nynorsk, skrivefeila og dårlige formuleringa. Har langt viktigere ting å bry mæ med.
Gjest Skrevet 12. april 2008 #6 Skrevet 12. april 2008 Hva er du da musipusi? Nordlening av et slag? Jeg er enig med HI i at det er en uting. Jeg synes det er vanskelig å forstå når folk skirver på dialekt. Derfor hopper jeg som oftest over innlegg når de er skrevet på dialekt..
Gjest Skrevet 12. april 2008 #7 Skrevet 12. april 2008 Folk må så gjerne skrive på dialekt for min del. Jeg gidder ikke å føre en debatt med et menneske som ikke klarer å forholde seg til et av skriftsspråkene. Men jeg tviler på at jeg går glipp av noe.
prekæs Skrevet 12. april 2008 #8 Skrevet 12. april 2008 Det er nettopp det. I lokalavisen her er det innimellom en fyr som skriver på reinspikka dialekt. Er faktisk noe slitsomt å lese, selv om jeg ikke har noe problem med å forstå de mest "gærva" når de snakker. Kommer vel av at han ikke staver slik jeg er vant med. Kan finne på å skrive nøyaktig slik det uttales. Gærva= garvede:)
Gjest Skrevet 12. april 2008 #9 Skrevet 12. april 2008 Ja, det er vel dumt av meg å tro at man skriver innlegg for å kommunisere med omverdenen, og at man derfor ser på det som viktig å gjøre seg forstått. Det du har skrevet, var ikke vanskelig å lese, Musipusi, men hva slags dialekt skal det forestille? Dialekt-dysleksi, er det det som er unnskyldningen?
Økologisk_knekkebrød Skrevet 12. april 2008 #10 Skrevet 12. april 2008 Folk får skrive så mye dialekt de vil for min del. -Men ikke forvent at jeg skal gidde å lese det..
LisseUmmaNuddeAtteJamPjøver Skrevet 12. april 2008 #11 Skrevet 12. april 2008 Hender rett og slett at jeg slørver, eller når jeg skriver direkte til noen jeg kjenner at det kommer et dialektord eller to, men aldri uforståelig vil jeg påstå. Handler rett og slett om respekt for den som skal lese. Forventer man tilbakemelding og svar forventer jeg at man skriver så det er leselig for andre enn spesiellt intresserte.
Lykke X 4 Skrevet 13. april 2008 #12 Skrevet 13. april 2008 Der vart ho sur ja Du klarte ikke å hoppe over/la være å lese innlegget mitt som va skrevve på dialekt heller. Tihi!
piano♫ Skrevet 13. april 2008 #13 Skrevet 13. april 2008 Amen. Jeg gidder ikke bruke tid på å forstå innholdet i et innlegg når ikke den som skriver innlegget orker å bruke tid på å skrive det forståelig. Og for ordens skyld: snakker ikke om dysleksi her.
Gjest Skrevet 13. april 2008 #14 Skrevet 13. april 2008 Ja, jeg blir veldig fort sur:-( Du påstår fortsatt at du har skrevet på dialekt- og jeg lurer stadig på hvilken? Den virker nemlig en smule, dårlig gjennomført....
Lykke X 4 Skrevet 13. april 2008 #15 Skrevet 13. april 2008 Ja, da kainn du tydligvis ikke mye om ulike norske dialækta.
Gjest Skrevet 13. april 2008 #16 Skrevet 13. april 2008 Jamen så svar da for pokker;) Hvilken dialekt skulle det forestille?
Gjest Skrevet 13. april 2008 #17 Skrevet 13. april 2008 Kanskje jeg kan mye om norske dialketer, tenkt på det?
RundLurt? Skrevet 13. april 2008 #18 Skrevet 13. april 2008 Du skjønne sekkert korr æ kjæm fra når æ skriv på dialækt, og det gjør æ når æ vil, eintn du vil eill itj=0)
Lykke X 4 Skrevet 13. april 2008 #19 Skrevet 13. april 2008 Det er en Nord-Norsk dialekt (tilhørende den Vestnorske dialektgruppe). Og vi har en god del bokmålsord i dialekta, hvis det va det dåkker reagere på. De som har samisk som morsmål, kan ha enda flere bokmålsord. Og det kan finnes store variasjona om kordan man uttale ordan, fra sted til sted. Men viss du kan mye om norske dialekta, så ser du at det her ikke e Målselvsdialekt, og heller ikke Tverrelvdalendialekt. To Nord-norske dialekta som skille sæ mye ut i forhold til geografi.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå