Gå til innhold

Hvor lenge har vi Eggeløsning? hvor lenge lever et egg?


Anbefalte innlegg

Skrevet

jeg lurer på hvor lenge varer et egg? når i syklusen er det størst sjangse for å bli gravid? er det 14 dager etter menstrasjon?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Opp til et par døgn, men en kort periode er jo mer optimal.

14 dager før mensen, vanligvis. Om du er helt regelmessig på fire uker vil jo det også gjerne bety 14 dager etter første mensdag.

 

Skrevet

Ett egg varer en stund, men er bare befruktningsdyktig i ca et døgn etter det løsner, derfor er det lurt å ha mye sex før og under eggløsning, etter er det somregel for sent.

 

Eggløsningen kommer som regel et ganske likt antall dager FØR neste mens fra gang til gang så om man har uregelmessig mens så er det fordi man har uregelmessig eggløsning og dermed kan dagen man har el på i en syklus variere veldig. Antall dager mellom eggløsning og mens pleier å være på 8-18 dager, 14 er det mest vanlige og siden gjennomsnittssyklusen varer i 28 dager blir det også 14 dager etter sist mens, altså midt i syklusen :-) Når akkurat DU har lettest for å bli gravid kommer an på hvor lang syklus du har og hvor mange dager du har mellom eggløsning og mens. For å være helt sikker på å ikke gå glipp av noen sjangser kan du jo ha sex annenhver dag hele syklusen eller bruke el-tester :-)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...