Anonym bruker Skrevet 9. april 2008 #1 Skrevet 9. april 2008 Kan man gi rismelk, soyamelk til baby på 6 mnd med melkeallergi?? Eller må jeg kjøpe disse mme på apoteket Nutramigen??
Legekjærringa Skrevet 9. april 2008 #2 Skrevet 9. april 2008 Nei, disse melketypene inneholder ikke nok næring som små barn trenger. Soya tror jeg ikke babyer skal ha før de er 1-2 år (?) - husker ikke hva de sa på helsekostbutikken. Nutramigen og andre hypoallergene MME fåes på blå resept hvis det er konstantert melkallergi. Disse MME kan også brukes i matlaging og baking etterhvert. De melketypene du nevner kan ikke erstatte næringsinnholdet som finnes i vanlig kumelk engang. www.naaf.no Nutramigen har en fin brosjyre som det står en del nyttig info om. Spør på apoteket.
Leandermamma Skrevet 9. april 2008 #3 Skrevet 9. april 2008 Er du helt sikker Embaraza??? Det er en type rismelk og Havremelk som er tilsatt d-vitamin og kalsium. Er ikke de da gode nok? ( ikke til 6 mnd gammel baby, men sånn generellt.)
Legekjærringa Skrevet 9. april 2008 #4 Skrevet 9. april 2008 nesten sikker på at jeg leste om det. Skal sjekke det opp en gang til og komme tilbake til det.
Leandermamma Skrevet 9. april 2008 #5 Skrevet 9. april 2008 Kjempeflott. Har prøvd å få info fra helsestasjonen, men de har jo ikke peiling og de kan heller ikke hjelpe med ernæringstips.....
Legekjærringa Skrevet 9. april 2008 #6 Skrevet 9. april 2008 http://naaf.no/no/Fakta/Mat/Nyttig_a_vite_om_melkeallergi_-__NAAFs_faktaark/ Hva kan erstatte melk? – Drikke: Små barn bør ha en melkeerstatning, spesialtilpasset for allergikere (for eksempel Soya-Semp, ProSobee, Profylac, Nutramigen, Pepdite ). Denne fås på blå resept og kjøpes på apotek. Ungdom og voksne kan godt benytte melkelignende drikker som rismelk, havremelk, soyamelk mm. Rismelk og havremelk egner seg godt til bruk i matlagingen. Det anbefales å finne alternativer til saft og brus som måltids- og tørstedrikk. – I matlaging: Melkeerstatning fra apotek kan brukes i de fleste retter. Avhengig av hvilken rett det er, kan det benyttes eplemost, vann, ris-, soya-, kokos- eller havremelk. – Andre meieriprodukter: Verken ost, margarin, smør, yoghurt, fløte, iskrem eller rømme kan brukes. Det finnes imidlertid melkefri margarin og erstatningsprodukter for mange av de vanligste meieriproduktene basert på soya, solsikke og andre plantebaserte råvarer. – Næringsstoffer: Melk er viktig kilde til B-vitaminer, kalsium, proteiner og energi. Det er ofte nødvendig å benytte et kalsiumtilskudd når melk unngås. Kostholdet bør balanseres slik at det innholder tilstrekkelig med energi og næringsstoffer. Andre fett og proteinkilder må tilsettes kosten til små barn når melken fjernes. Fra Voksentoppens Allergi kokebok: Små barn som reagerer på melkeprot. og som ikke ammes, anbefales å inkludere etn næringsmessig fullverdig hypoallergen melkerstatning i kostholdet. Disse melkeerstatningene fås kjøpt på apotek og kan fas på blå resept til barn med overfølsomhet overfor melk. Det anbefales at barn som skal stå på melkefri kost får kostveiledning og oppfølging av klinisk ernæringsfysiolog. ...... Kostholdsundersøkelser har vist et lavere inntak av energi, fett, protein, riboflavin og kalsium hos barn som har et kosthold uten melk. Rismelk, havremelk og soyamelk er eter hvert blitt lettere tilgjengelig. Disse egner seg godt til matlaging til hele familien og som drikke til større barn, ungdommer og voksne. For å sikre god ernæring til de minste barna bør førstevalget være en næringsmessig melkeerstatning fra apotek. Puh, sikkert mange skrivefeil, men har skrevet ned så fort jeg kan i "blinde"... Håper dette er litt til hjelp.
Legekjærringa Skrevet 9. april 2008 #7 Skrevet 9. april 2008 glemte å skrive at mange som reagerer på kumelk reagerer også på soya.
Lene4021 Skrevet 9. april 2008 #8 Skrevet 9. april 2008 Minimax er mme basert paa soya og er en fullverdig mme. KJoepes uten resept paa apoteket ( 40 kr for 250 ml/500 ml . Vi faar dette dekket, men maatte legge ut selv inntil vi fikk vedtaket fra NAV. Faar refundert alle vaare utgifter. Gutten vaar har faatt dette siden han var 6 mnd.
Anonym bruker Skrevet 10. april 2008 #9 Skrevet 10. april 2008 HI her takker og bukker for mange gode svar
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå