Gjest Skrevet 23. mars 2008 #1 Skrevet 23. mars 2008 Jeg er sykepleierstudent, og alene med en jente på 3 år. Mottar full overgangsstønad, lån og stipend og barnebidrag fra far. Har også egenkapital noe i overkant av 300 000. Har også foreldre med god inntekt som kan stille som kausjonist. Har regnet på det, og kan betjene et lån på 1,2 millioner. Har hørt at det er nesten umulig å få lån når man er alene, og kun mottar midlertidig støtte. Men håper det gjør saken bedre at jeg er under utdanning. Er det noen her som har fått lån i en liknende situasjon.
Anonym bruker Skrevet 23. mars 2008 #2 Skrevet 23. mars 2008 selvfølgelig får du lån! jeg fikk 1,2 med bare litt over 100 000 i egenkapital og kausjonist på en liten del av lånet. og jeg er student på os, under samme type utdanning som deg.
Gjest Skrevet 24. mars 2008 #3 Skrevet 24. mars 2008 Så bra. Men har hørt at noen banker ikke vil gi lån til studenter som bare får os. Kan jeg spørre hvilken bank du har lån i?
Anonym bruker Skrevet 24. mars 2008 #4 Skrevet 24. mars 2008 ja, du kan få lån. jeg er i akkurat samme situasjon som deg, og mottar akkurat det samme som deg. Jeg har et lån på 1,7 millioner. Går helt fint! litt trangt til tider, men det ordner seg når jeg er ferdig med studiene og kommer i full jobb.
Anonym bruker Skrevet 24. mars 2008 #5 Skrevet 24. mars 2008 Vil legge til at jeg hadde ingen egenkapital. i og med at du har så mye som 300 000 så skulle jeg tro at du enkelt vil få lån.
Luisa Skrevet 24. mars 2008 #6 Skrevet 24. mars 2008 Får dere lån?! Da jeg spurte husbanken nærmest lo de av meg, og sa at uten inntekt var det ikke mulig. Jeg har hovedfag, 1.000.000 i egenkap. i leiligheten og foreldre som kan være kausjonister. Og da jeg spurte i DNBnor, var heller ikke de spes. interressert i det. Har hørt at de vegrer seg for å gi lån til aleneforeldre. Jeg ga opp kanskje altfor fort, så nå har jeg lån gjennom mine foreldre, men da fikk jeg avslag på bostøtte. Men hvor har dere lån da?
Luisa Skrevet 24. mars 2008 #7 Skrevet 24. mars 2008 selv om jeg har valgt å studere litt og få min nye alenemor-situasjon under kontroll dette semesteret, så forklarte jeg jo at jeg snart skulle begynne å søke jobb, og i tillegg får jeg ganske mye i barnebidrag, men ingen ting hjalp. Hadde jeg bare uflaks med personene jeg snakket med, eller bor dere som har fått lån på mindre steder hvor folk kjenner hverandre bedre? Veldig frustrert over avslag på både lån og bostøtte.
Anonym bruker Skrevet 24. mars 2008 #8 Skrevet 24. mars 2008 saksbehandleren i dnb nor var ganske ubehagelig, gjentok seg selv hele tiden med: det lønner seg jo å være to... veldig hygelig å høre to mnd etter at man har flyttet fra mannen sin.. tror det er veldig tilfeldig, jeg traff tilslutt på en veldig hyggelig postbanken dame, og hun fylte ut skjemaet med "meget store sannsynligheter for å komme raskt ut i arbeid etter endt utdannelse" hehe, kanskje det hjalp? tror du burde ha med alle papiererne på det du får, det du har i mnd. vente til bidraget kommer i orden og sånn. selv om det er midlertidige inntekter skulle jeg ha de samme inntektene i tre år, kanskje fem, når jeg søkte. synes det er litt rart og si at man ikke kan få lån pga midlertidig inntekt. når man kommer ut i jobb, kan man jo bli sagt opp? man kan bli ufør, man kan få ett barn til osvosv, er ikke så mye som er stabilt liksom.
Anonym bruker Skrevet 24. mars 2008 #9 Skrevet 24. mars 2008 Kjære jenter, har dere ikke hørt om startlån??? hadde 10000 i bsu, 28000 i mnden i inntekt, 2 barn på tur, 200 000 i studielån, 12 000i billån, og fikk nesten 2 mill hos Husbanken, halvparten som tilskudd som skrives ned 10% hvert år, i 10 år. Så hvis jeg klarer å bo her i 10 år, så har jeg fått en gave hos Husbanken på nesten 1 mill, kan det bli bedre?? Så føler jeg fikk noe igjen for all skatten jeg har betalt i løpet av livet, og aldri brukt ei kr fra staten i hverken sykepenger, trygd, eller sosialstønad!!!
Singelmamma og banden Skrevet 24. mars 2008 #10 Skrevet 24. mars 2008 Ja det høres virkelig ut som en gave! Håper de er like snille med meg og at jeg får begynne å bygge til sommeren :-) Jeg har forøvrig bare 150 000 i studielån, men tre barn og "bare" 25 000 utbetalt pr mnd fra høsten av.... Men ingen andre lån enn studielån, så mulig det er håp :-)
Luisa Skrevet 24. mars 2008 #11 Skrevet 24. mars 2008 Men til siste anonym; da hadde du jobb? For det er der forskjellen ligger. Vi som ikke har fått jobb enda har et problem med å få lån
Anonym bruker Skrevet 24. mars 2008 #12 Skrevet 24. mars 2008 ja det hadde jeg, men med fare for å fornærme og såre noen, så må jeg innrømme at ellers så hadde jeg nok ikke fått barn, skal jo ha noe å tilby de. Ikke meninga å krangle eller rakke ned på noen her, men jeg har tatt abort, da jeg var 19, mye pga jeg var nettopp ferdig med vgs og ikke hadde noe å tilby det barnet, hverken økonomisk eller av livserfaring. Men dette var nå mitt valg. Vet dessverre ikke hvordan det stiller seg når dere er i utdanning.
Anonym bruker Skrevet 24. mars 2008 #13 Skrevet 24. mars 2008 Jeg fikk barn da jeg var 20 år, hadde akkurat tatt fagbrev og fått jobb. Visste at jeg ville ta mer utdanning senere, men vurderte ikke et øyeblikk å ta abort av den grunn. Nei, tenker heller at det er godt at ikke alle er av den oppfatning at man må være ferdig med utdanning osv. før man kan få barn. Da ville det ha vært mange aborter tenker jeg. Nå holder jeg på med en bachelorgrad, og føler at jeg har mye å tilby barnet mitt, til tross for at jeg ikke har veldig høy utdanning enda.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå