Marge Simpsons Skrevet 21. mars 2008 #1 Skrevet 21. mars 2008 Jeg har et barn på 1år og 7 måneder som ikke er helt bra. Han har hatt diare nå i 2uker, ellers har han matlyst og er aktiv. I dag har han blitt enda værre. Han har bæsjet 7 ganger i dag, og sliter med urolige netter. Har innemellom vært sår, men gått fort over med hyppig bleieskift og masse smøring. Jeg vil dra på legevakten i morgen, men far mener legevakt er for akutt tillfeller. Er enig i det, men... jeg synes vi skal ta en tur Noen som vet om det er noe som går? Eller kan han kanskje blitt alergisk mot feks melk eller andre matvarer? Noen som har hørt eller vet om noen lignende eksempler? Eller er det noe som går over av seg selv? eller er jeg bare hysterisk?
Gjest Skrevet 21. mars 2008 #2 Skrevet 21. mars 2008 Ok, kutt ut alle melkeprodukter for en periode og skaff deg blåbær. Blåbærene skal du sile av og kun gi ham saften. Og husk, det duger ikke med den ferdige saften i butikken, endevend noens fryser hvis du ikke har selv. Pass uansett på å gi ham rikelig å drikke, og ta turen innom apoteket i morgen. se til at du prater med en farmasøyt:-)
Sjokoladekaka Skrevet 22. mars 2008 #3 Skrevet 22. mars 2008 Huskar bror min hadde det litt likt:) han fekk tørre kjeks uten melk(til søstrenes frustrasjon, som IKKJE fekk:)), og saft. Det var stort sett det han åt:) Men din et jo, så berre pass på å ikkje gje melk:) Kanskje han skulle hatt noko som stabiliserer urolig mage, det finn du nok på apoteket:) Men fortsetter det etter noko som stabiliserer, så ville eg ha kontakta legen, berre for å sjekke ut ting:) Det er jo ikkje farlig i seg sjølv, å ha laus mage. Diare er når alt renn tvers gjennom, mens laus mage er at ein går litt oftare på do enn vanlig, og avføringa er blaut:) Så lenge han ikkje er dehydrert(uttørka), bleia er våt, så går det nok bra:)
Lykke X 4 Skrevet 22. mars 2008 #4 Skrevet 22. mars 2008 Hadde ville snakka med en lege dersom dette vedvarer.
Marge Simpsons Skrevet 22. mars 2008 Forfatter #5 Skrevet 22. mars 2008 avføringen er vann med biter. Jeg vet ikke om jeg vil bare kutte ut melkeprodukter uten samsvar med lege. Vi går inn i 3 uke, og som sagt har han vondt i magen til tider. Jeg vil vite hva det er. Ingen som vet om det er no magasjau som går blandt de små? Har forsøkt å gi han matvarer med mye fiber uten resultat, og i dag får han ikke mat med melk til tirdag, til vi får time hos legen, se om det hjelper no
Eve Dallas Skrevet 22. mars 2008 #6 Skrevet 22. mars 2008 Jeg ville tatt meg en tur på barneklinikken, så sant du bor et sted der de har det da! Legevakten er liksom ikke det rette stedet så lenge de ikke har brukket noe e.l. I bergen er barnelegevakten på haukeland normalt åpen fra 18.00. Men slike opplysninger finner du nok på nettsidene til ditt sykehus.
Lykkeliten og jeg Skrevet 22. mars 2008 #7 Skrevet 22. mars 2008 Min har hatt diare (vann med klumper som din) i 5 dager. Første dagen med normal avføring igår. Jeg fikk beskjed av helsesøster å gi han blåbærsaft (kjøpte lerum saft på butikken, funker bra), raspa eple og banen. Men min er jo 8 mnd så din er mye større og du trenger ikke raspe maten hans. Ikke gi han pærer eller fruktsaft.
Gjest Skrevet 22. mars 2008 #8 Skrevet 22. mars 2008 Diare i seg selv er jo ikke farlig, men i kombinasjon med feber og nedsatt allmenntilstand ville jeg i alle fall snakket med legevakten. De kan jo ikke gjøre noe med allergi, og det er vanlig med langvarig diare etter sykdom. Det er jo ikke akutt, men er du veldig bekymret så tar du kontakt. På barneklinikken på Haukeland kommer 50% for foreldrene sin skyld - er spøken på pauserommet:) Har dere gjort alt for å stoppe diaereèn? På barneklinikken blir de litt frustrert over at barna ikke har fått stoppekost. Kan jo nevne hva vi fikk råd om på barneklinikken med minsten: - ingen melkeprodukt. Heller ikke biola. - de klarer seg lenge uten mat. Gi eplejuice og farris (mye næring/sukker og salt) - avkok av bygg, ris eller havre - som gjerne kan blandes med blåbærsaft. Stivelsen stabiliserer magen. -blåbær i alle former Ikke gi fett i form av kjeks osv. Gjør det bare verre. Gi barnet raspet eple eller overkokt most gulerot om barnet viser tegn til sult. Etterhvert er kokt ris også et fornuftig valg. Er barnet dehydret, som skal en hel del til, så kontakt lege med en gang. Vi fikk rett og slett kjeft engang fordi vi ikke hadde stoppet diaren i tide, og det var fordi vi gav barnet biola som hs anbefalte. Biola er supert å bruke når diare er stoppet.
Marge Simpsons Skrevet 22. mars 2008 Forfatter #9 Skrevet 22. mars 2008 Tusen tusen takk for FLOTTE tips! Skal følge de fram til vi får time hos fastlege (greit å finnee ut av ting i tilfelle).
Mayken Skrevet 22. mars 2008 #10 Skrevet 22. mars 2008 Ina har hatt diarê i en uke nå. Fikk feber i går, så jeg ringte legevakten for å høre om jeg kune gi henne noe som virket forebyggende. De sa at jeg ikke skulle gi henne melkeprodukter. Men hun kunne drikke biola (blåbær) Blåbærsaft, tørre kjeks (mariekjeks feks) Og så kunne jeg lage gulerotsaft og havresuppe. Det går magesyke for tiden, og legevakten pleier å gå ut i fra at det skal gi seg i løpet av 2-3 dager, men det er helt normalt å ha det i en uke også. Så lenge barnet spiser og er i fin form, ville jeg ikke dratt på legevakten, men heller fått time hos fastlegen over påske hvis det vedvarer. Det kommer vi til å gjøre.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå