Attpåklatten :-)™ Skrevet 16. mars 2008 #1 Skrevet 16. mars 2008 Nå har vel hele gjengen ankommet hiet tenker jeg:-) Jeg lurer på en ting. Du som jobber med det du jobber med har sikkert god peiling. Når man mister mye blod under en operasjon/fødsel/inngrep av et eller annet slag, hvor mye kan man miste før det er virkelig fare på ferde?
Reveenka Skrevet 16. mars 2008 #2 Skrevet 16. mars 2008 Som regel erstattes blodtap på mer enn 1 liter med væske /evt. blod. Så kommer det an på pas. størrelse - jo større pas, jo mer blod har man i kroppen. Vanskelig å si akkurat når det begynner å bli fare på ferde, men jeg vil vel tro at et blodtap på mellom 1 og 1,5 liter begynner å nærme seg grensen før man intervenerer. Når blodtapet skjer under "kontrollerte" former som på opr.bordet eller under en fødsel vil man raskt kunne erstatte tapet, slik at det ikke nødvendigvis behøver å bli dramatisk slik det fort kan bli dersom det skjer ute i feks ulykker el. akutte sykdomstilstander hvor det kan ta tid før man kan erstatte blodtapet. På den annen side kan et blodtap inne på sykehuset også fort bli dramatisk hvis man ikke greier å stanse blødningen. Blodtrykket brukes gjerne som indikator på når man mister mye blod - normaltrykk ligger på ca 120 over 80. Et stort blodtap vil føre til at pas. kan bli påvirket cerebralt(hjernen får for lite blod), og blir sløv/ukritisk/ikke kontaktbar. De indre organene vil også lide - viktig at hjerte, lunger og nyrer får god nok gjennomblødning slik at disse organene ikke skades. Når blodtrykket ligger på rundt 80 systolisk(overtrykket) vil vi ofte se cerebrale endringer, og da er det viktig å gripe inn og få erstattet blodtapet(evt. væsketapet) med blod eller intravenøs væske. Mister man feks 2 liter vil jeg si det er ganske mye. Men jeg synes det er viktig å si noe om hvor fort man mister blodet også - en rask, ukontrollert blødning kan fortere bli "farlig" enn en langsommere blødning som skjer over tid - men igjen er det også avgjørende om man finner blødningsfokus eller ikke. En langsom sivblødning som vedvarer uten at man finner fokus er ikke bra - dette kan man følge med på om skjer ved å måle Hgb(hemoglobin) daglig/flere ganger daglig. Hos oss aksepterer vi som en tommelfingerregel en Hgb på 8 før vi gir blod(normalverdi ligger på mellom 12-14). Se der, ja - putt på en krone og få for en tier... c",)
Attpåklatten :-)™ Skrevet 16. mars 2008 Forfatter #3 Skrevet 16. mars 2008 Tusen takk for utfyllende svar! Jeg visste du var rette og spørre om dette:-) Takk takk:-)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå