dumme mamma Skrevet 13. mars 2008 #1 Skrevet 13. mars 2008 Jeg og vesla var alene hjemme etter jobb og barnehage. Jeg hadde laget middag, og vi satt og koste oss å spiste. Hun spiste og var så fornøyd. Plutselig begynte hun og hoste og gråte skikkelig. Jeg trodde hun hadde stukket seg på flatbrødet hun satt og åt på eller noe, men hun ga seg ikke, og begynte å streve med å puste. Hun hadde satt fast en pølsebit i halsen. Jeg tok henne fort ut av stolen og holdt henne opp ned og dunket henne i ryggen, men ingenting skjedde. Så stakk jeg fingeren i halsen hennes for å få henne til å kaste opp, men ingenting hjalp. Hun begynte å bryte seg, og pustet plutselig litt lettere, så jeg trodde at det hadde løsnet. Men så begynte hun igjen, enda verre. Da begynte jeg å lure på om jeg ikke skulle greie å redde henne. Var skikkelig ekkelt. Jeg greidde å tenke på hva jeg skulle gjøre men begynte å få skikkelig panikk. Prøvde å holde henne opp ned en gang til å dunke henne i ryggen. Da jeg løftet henne opp igjen kastet hun plutselig opp. HELDIGVIS!! Gjett om jeg var lettet! Ringte legevakten etterpå, i og med at det kom litt blod da hun kastet opp, men hun mente at jeg nok bare hadde klort henne litt da jeg puttet fingeren i halsen hennes. Hun var nå i hvertfall helt i form igjen etterpå. Vi fikk en time hos legevakten, om vi ville ta en tur (traff en veldig hyggelig dame). Men vi fant ut at det ikke var nødvendig. Men jeg skalv og skalv etterpå. Tenkte og tenkte på hvor galt det kunne ha gått, klarer ikke å glemme det. Var skikkelig ekkelt. Føler meg som verdens dårligste mor da, skulle gitt henne mindre biter. Men hun har alltid vært så flink til å spytte ut igjen bitene, så var nok litt for slapp. Har i hvert fall blitt veldig redd og påpasselig nå!
~sjiraff~ Skrevet 13. mars 2008 #2 Skrevet 13. mars 2008 Huff, skikkelig ekkelt da de små setter ting i halsen. Godt at det gikk bra og at det kom opp igjen! Klem
Mamma´n til A og F Skrevet 13. mars 2008 #3 Skrevet 13. mars 2008 Uff, stakkars dere! kjenner følelsen, ikke noen god opplevelse. Og du er ingen dårlig mor, alle opplever dette en gang.
dumme mamma Skrevet 13. mars 2008 Forfatter #4 Skrevet 13. mars 2008 det var skikkelig ekkelt. Kommer aldri til å glemme det i hvertfall !
Sjefsmegga Skrevet 13. mars 2008 #5 Skrevet 13. mars 2008 Har opplevd noe lignende selv med min eldste da han var 7år. Satt på romet og ammet lillesøsteren og han ramla inn på rommet med enorme panikkslangne øyne og i første sekund så skjønte jeg ikke bæret men la vesla i senga si...så pekte han på halsen sin og fekta voldsomt og lagde rare lyder og da fikk jeg farte, snudde ham rundt og tok grep rundt brustkassa og klemte brått og hardt inn...flere ganger..og så ble han slapp i armene mine...fikk kjempe krefter og gjorde det enda en gang...var sikker på at NÅ mista jeg gutten min..og der POPP spratt det ut ei stor klyse med tygs morr-pølse, han hadde forsynt seg selv han. Vi var tilfeldigvis hos mamma så hun fikk kjørt oss utover på legevakta..alt sto heldigvis bra til, men trolig det nest værste jeg har opplevd..værste var da han var 2 uker og jeg fant ham blå uten pust i senga...da var det slim...klarte seg da også..seigliva kar....men ahr ANGST for pustinga til ungene mine etter det der ja..... Stor klem til deg....opprivende opplevelse sånn..og husk, det er faktisk lov til å be om å få snakke med noe om det hvis du får litt trøbbel i ettertid, jeg måtte faktisk til psykolog etter begge disse hendelsene selv, klarte nesten ikke sove eller slippe øya av ungene..
Stratos med 3 barn Skrevet 13. mars 2008 #6 Skrevet 13. mars 2008 Huff, du må ikke klandre deg selv! Har en baby jeg som satte mm i halsen. Gjort det mange ganger, men her for noen uker siden gikk det ikke like bra fordi hun var så forkjølet i tillegg. Hun slet og slet for å få puste. Vi ringte legevakta og de ringte ambulansen. Innen ambulansen kom var det gudsjelov over og hun fikk puste ordnetlig igjen. Selvfølgelig kan man alltid være mer forsiktig, men uhell kan alltid skje uansett! Ikke klandre deg selv!
Potetstappe Skrevet 13. mars 2008 #7 Skrevet 13. mars 2008 Det må være helt forferdelig! Men, jeg var på førstehjelpskurs i forbindelse med førerkortet i forrige uke. Han som hold kurset har vært ambulanse sjafør siden 1982. Han fortalte at de ofte må ut til folk, der ungene har satt noe i halsen... Og han hadde ALDRI opplevd å komme et sted der ungen fortsatt hadde noe i halsen da de kom. På så mange år, og det har gått bra hver gang.. Tenker på det hver gang snuppa spiser brød:P Men de som det går riktig galt med sa han, det er voksene i selskap der det serveres alkohol til maten. For hvis voksene setter noe i halsen, så er de redd for å hoste opp mat ved bordet osv. så de løper gjerne på do, eller ut for å få luft... Og ingen legger merke til det.
Trulte76 Skrevet 13. mars 2008 #8 Skrevet 13. mars 2008 uff må være en grusom opplevelse.. Nei du er ingen dårlig mor..langt ifra. Godt hun fikk opp biten til slutt.. Jeg husker en gang selv jeg..husker ikke hvor gammel jeg var..men satt og spiste skive med sylte på..der så mamma plutselig jeg ble het blå i ansiktet..hadde da satt fast maten..og hun banket meg hardt i ryggen så jeg fikk opp biten..var såpass gammel at jeg husker dette selv.. Du skal ikke tneke på du har gitt henne for store pølsebiter..er sånt som kan skje av og til.. Veldig ekkel opplevelse..men slett ingen dårlig mor..det skal du vite..
Lektor Doppler med tillegg Skrevet 14. mars 2008 #10 Skrevet 14. mars 2008 Sånne ting er ekle. Har ikke opplevd noe sånn alvorlig selv, men skjønner jo at det var ubehagelig. Kanskje greit å oppdatere kunnskapen om Heimlich-manøver litt?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå