Glad-mamma:) Skrevet 11. mars 2008 #1 Skrevet 11. mars 2008 Jeg har lest tidligere innlegg om farging av håret, og synes det er veldig vanskelig å ta et standpunkt til det. I følge grønn hverdag og EU så er jo resorcinol (som er så og si i alle hårfarger, untatt helsekost da) hormonforstyrrende og giftig. Allikevel er det "bare" forbudt i 5 EU land. I Norge har jo statens miljøtilsyn kommet frem til at det ikke foreligger nok dokumentasjon til at det skal forbys i Norge.. Her må det jo veies opp for og i mot, om evt. den grusomme etterveksten og selvfølelsen til mor veier mer enn den evtuelle usikkerheten rundt dette stoffet... Jeg har prøvd helsekost hårfarge, og den jeg prøvde var i hvertfall ikke bra! Hvilket standpunkt har dere tatt til dette?
snart mor til 3 Skrevet 11. mars 2008 #2 Skrevet 11. mars 2008 farg håret! men de anbefaler å gjøre det enten hos frisør eller i et godt luftet rom slik at du slikker å være innesperret med det verste av gasser og lukter... det du derimot bør være forsiktig med iforhold til lysfarging ihvertfall er at du kan reagere på dette nå selv om at du tålte dette tidligere. selv gikk jeg hele julen full av store åpne sår i hele hodebunnen min etter en tur til frisøren hvor vi lysfarget håret. er veldig glad for at jeg sa at vi måtte avbryte når vi gjorde det...burde nok sagt stopp tidligere,men satt kun og sa til meg selv at man må lide for skjønnheten..men vi visste jo ikke da hva som egentlig foregikk.. så nå får vi se hvordan vi gjør det nå når etterveksten må taes igjen..blir vel ikke å gjøre noe før rett før fødselen,så håper det verste hormonstyret er over til da... vil bare advare... og veldig greit å da gjøre det hos en frisør..du blir da fratatt ansvaret for det hele,så blir fargen feil pga hormonforandringer eller andre situasjoner oppstår som hos meg så er frisøren ansvarlig for å få hjulpet deg...
Gjest mphs Skrevet 11. mars 2008 #3 Skrevet 11. mars 2008 Jeg farver etterveksten, nekter å ha grått hår(arvelig betinget). Men prøver å farge det så sjelden som mulig nå mens jeg er gravid.
Alenemoder1snart2er tobarnsmor Skrevet 11. mars 2008 #4 Skrevet 11. mars 2008 Jeg har gått til økologisk frisør og stripet mitt Da slipper man å bekymre seg for skadelige kjemikalier. Finnes økologisk frisør i Bergen (Huldra) og i Oslo hvertfall, vet ikke om det er andre steder i landet.
Alenemoder1snart2er tobarnsmor Skrevet 11. mars 2008 #5 Skrevet 11. mars 2008 Disse frisørene hevder å bruke mindre helse- og miljøbelastende kjemikalier enn vanlige frisører. Du kan lese mer på de forskjellige frisørenes nettsider. Lime Organics Thereses gate 18, 0452 Oslo Tlf 22 60 20 50 Huldra økologisk frisør Øvregaten 4, 5003 Bergen http://www.huldrafrisor.com, Tlf 55 30 02 30 Siws Frisørsalong Stuvik 5 5560 Nedstrand Tlf 52 77 94 59 Hårreisande økologisk velværesenter Myrvågsenteret 6080 Gurskøy http://www.haarreisande.no Stili Vestre gata 1, 9018 Tromsø http://www.stili-itromso.no, Tlf 957 63 522 Sense Økologisk Frisør Carine Oppervoll Skibotn 9143 Skibotn
Gemini7 Skrevet 11. mars 2008 #6 Skrevet 11. mars 2008 jeg veier også for og mot på dette og har selv gått ganske grundig til verks for å finne vitenskapelig dokumentasjon på evt skadelige effekter på barnet- men det er jo så usikkert. Jeg leste om resorcinol i Gravid i januar, det var første gang jeg hørte om de potensielt skadelige effektene av dette og ble jo selvsagt litt skremt. Farget håret mitt hele forrige svangerskap uten å vite at det KAN være farlig, og har gjort det hittil i dette svangerskapet også. Etter å ha søkt opp info om dette nå når etterveksten begynte å "skinne" (er egentlig ganske lys men farger håret mørkt), og ikke funnet noe som tilsier at man må holde seg unna (selv om man BØR for å være helt trygg), så farget jeg ettreveksten igjen.. Men skal oppsøke økologisk frisør når jeg trenger ny farging, har jeg bestemt meg for (er en i Oslo som heter Snø, tror jeg), produktene skal være sikre da.. Er vel opp til hver enkelt. Ser utrolig mange som sier "bare farg i vei", men jeg synes likevel det er litt overilt, og det er vanskelig å tenke på at jeg KANSKJE kan påføre mitt barn stoffer som kan være hormonforstyrrende/allergifremkallende kun pga forfengelighet.. Nå har jeg bare et par mnd igjen til termin, men skal ihverfall prøve meg på mildere varianter frem til det. PS. leste på flere av de sidene jeg sjekket om skadeeffekter at man ikke bør farge i 1. trimester da barnets nervesystem dannes, for å være sikker.... Litt sent for min del, men bare til opplysning..
NormaJean Skrevet 11. mars 2008 #7 Skrevet 11. mars 2008 Jeg bleker ettervektsen min. Får frisøren min til å sette luft avtrekk over hodet mitt. Syns det holder. gidder ikke å se kjiip ut på håret i 9 måneder.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå