Gå til innhold

Min baby vil ikke ha frukt!!!! Hjelp!!!


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jenta vår er nå 6,5 mnd. Spiser to grøtmåltider, til formiddagsmat og kvelds. Har prøvd å gi henne fruktmos fra nestle, men hver gang har hun uffet seg og hun får liksom slik frysninger over hele seg når hun får det. Har prøvd å gi det blandet i grøt, og har prøvd å gi det alene, men etter bare 1 liten teskje er det nok.

 

Leser jo her at alle babyene elsker fruktmos, men hvordan i all verden har dere klart å få dem til å like det??? Vil jo gjerne at hun skal få i seg det, men hittil har hun med all tydelighet vist at hun ikke liker det.

 

Ønsker svært gjerne tips for hvordan jeg skal få henne til spise frukt.!!!

Videoannonse
Annonse
Skrevet

prøv heller å mos selv- en frukt av gangen. kan jo være en av de hun ikke liker.... banan er jo stort sett alltid en slager. ellers er det jo pære og eple vi begynte med her. rasper på fineste på rivjernet

Skrevet

Det er vel ingen krise om hun ikke vil ha det soete klisset ;-) Proev med en og en frukt / groennsak saa finner du sikkert noe hun liker. Ogsaa hender det at man maa proeve noen ganger foer det er ok.

Skrevet

Det går seg nok til...hun er jo liten enda.

 

Selv har jeg en liten fruktnekter.Han blir snart to år og liker IKKE noe frukt.Jeg har styra mye med dette "problemet" vårt.

Han spiser derimot disse fruktbegrene da....

 

Trodde alle barn elsket frukt jeg.Eldste vår tror jeg kunne spist det heeele dagen

Skrevet

lillegutt HATER glassmat og har bestandig gjort det.. mos selv med gaffel eller stavmixer.. pære, mango, banan, blåbær.. smoothie på en måte.. ha i evt litt yoghurt !! da spiste lillegutt det :D nå elsker han frukt og spiser gjerne 3-4 frukter på en dag :D

Skrevet

Har du prøvet å gi pæremos? Den er mild på smaken. Prøv å gi litt hver dag så blir hun vant til smaken. Hun vil sikkert ha det etterhvert. Du kan lage fruktmos selv. Når du koker frukten (eple, pære osv) så bruker du vannet du koket frukten i, til å røre ut grøten med. Da får hun ekstra vitaminer i seg. Det likte gutten min godt.

 

Lykke til!

Skrevet

Mitt råd er å ikke stresse med ting de ikke ser ut til å like, men fortsette å tilby det med jevne mellomrom. Min erfaring(min var slik som din) er at plutselig en dag liker hun det.

Tror smaksløkene må tilpasse seg nye smaker, så ikke slutt å tilby noe de ser ut til å ikke like. Vent et par dager/uke og prøv igjen:

Min brukte 1/2 på å lære seg å like frukt. Nå er hun 13 mnd og spiser frukbegrene.-)

Samme har det vært med mange ulike matsorter. Jeg er litt sånn selv tok meg 6 ganger å bli glad i sushi:0)

Skrevet

Har prøvd å gi banan ved å skrape av banan med gaffel, men også det kom ut igjen. Som med annen fruktmos jeg har prøvd virker det nesten som hun synes det for surt/syrlig, siden hun får slike frysninger over hele seg når hun får en smak.

 

Hvordan koker jeg frukten? Jeg mener, hvor lenge og hvor mye vann?

Skrevet

Du kutter opp frukten i båter eller litt større bitar og koker i ca 5 min. Du kan stikke en kniv i og kjenne om det er mykt, akkurat som du gjør med poteter. Kok heller litt kortere tid enn lenger tid siden vitaminer forsvinner om det kokes for lenge. Det kommer ann på hvor mye du lager men jeg pleier ikke ha mye vann...sånn at det akkurat dekker frukten. Du kan fryse ned den kokte frukten etter du har laget det til pure`,så du kan lage mye om gangen hvis du vil. Jeg satt vannet på en burk i kjøleskapet og brukte det til grøten i ca 2 dager før jeg kastet det og laget ny.

Skrevet

Takker for mange gode tips. Skal prøve på nytt igjen, da. Og prøve å lage fruktmosen selv (problemet er at jeg har flere bokser fruktmos fra nestle, kjøpt i et naivt øyeblikk da jeg ikke engang reflekterte over muligheten av at jenta mi ikke ville like det).

 

Og takk for oppskrift for hvordan koke det! - tror jeg skal prøve det først, siden det forekommer meg at ukokt frukt, uansett om det er revet eller most med gaffel, vil oppfattes som like "surt" som nestle sin fruktmos.

Skrevet

Lag mosen selv. Skjær diverse fukt i små biter og mos med en stavmikser. Server den alene eller i grøt :)

Skrevet

Må bare si at jeg tenkte det samme:-) bestemor kom med en masse og jeg hadde kjøpt noen da hun begynte å spise grøt ved ca 6 mnd..haha ble litt fustrert da hun ikke ville spise de..men holdbarheten er lang og du kan la henne få smake to dager på rad og så ta en pause en uke og forsøke igjen. til slutt må du nok ut og kjøpe nye. ;-)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...